şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sensörlü gaz pedalı olan (eski sistem telli olanlar değil) araçlarda kullanılan gaz tepkime süresi kısaltıcı bir donanim.

  https://www.pedalcommander.com.tr/

  kendi ifadelerine göre, araçların gaz tepkileri yazılımlar ile (acemi sürücüler de düşünülerek) sınırlandırılıyor ve bir anda köküne kadar basmış bile olsanız o şiddette araç fırlamıyor. ve bu donanım işt eo engeli kaldırma noktasında kademe kademe devreye giriyor.

  bildiğim kadarı ile ileri seviye söküp takma olmadan basit bir montaj ile aracınızda denemesi bedava. gaz pedali ile motor arasına girip vaadedilen işi yapıyor.

  yakıt ekonomisi iddiaları var, bana çok inandırıcı gelmedi. gaza daha az basmanın yeterli olması sebebi ile gelen ekonomi, bu durumu sağlamak için gereken güç ile aynen geri gidecekmiş gibi geldiyor bana. silindir hacmi değişse de devire etkisi olsa neyse de. denemedim belki de öyledir.

  kullanıcıların tepkilerini gösteren videolar kurgu değil ise cidden başarılı.
 • videoda anlatan adamlar tarafından, denenerek ne işe yaradığı anlatılan cihaz.

  bana göre ne işe yaradığı,

  1. valeye vb arabanızı verdiğinizde hız sınırlama özelliği
  2. güçsüz bir motorunuz varsa yokuşlarda daha erken gelmesini isteğiniz gaz tepkisi
  3. ayağı ayarsız birine, acemiye vb verdiğinizde daha geç gelen gaz tepkisi

  olarak sıralanabilir.

  pedal commander
 • aracın beygir ve torkunu arttırmayan, gaz pedalı tepki süresi degistiren aparat. bilgisayarda fare hızını değiştirmek gibi birşey. siz yarım gaz bassanız da araç dip gaz tepkisi veriyor spor modda. matah bişey değil.
 • otomobilin mesut abisi (bkz: mesut bıyık) tarafından detaylıca incelenmiş. buyrun.
 • yakıt tasarrufuna veya performansa etkisi yoktur. gaz pedalından araç beynine giden sinyali kontrol ettiği için aracın tepkilerini normale göre arttırır veya azaltır.