şükela:  tümü | bugün
 • yürüyen kişiler tarafından kullanılan, yürünen mesafeyi ölçmeye yarayan alet..
 • (bkz: pedometer)
 • bele bağlanarak kullanılan ve her adım atışta vucudun yaptığı hareket sayesinde adım sayısını kaydeden bir alet... gelişmiş olanları adım aralığı tahmini ile kaç metre yol gidildiğini ve bu arada harcanan yaklaşık kaloriyi felan hesaplayabiliyorlar..
 • adım sayma makinesi, adım sayar, step counter gibi daha birçok isimle piyasada bulunabilinen teknololi çağının bize sunduğu ilgincliklerden biri.
  kendi adım uzunluğunuzu, kilonuzu veri olarak girip, kurulumunu yapacağınız dijital bir adım sayar günün sonunda kaç adım attığınızı, kaç km yol yürüdüğünüzü, kaç kalorilik enerji harcadığınızı ve yaklaşık kaç gr. eksildiğinizi monitorize ediyor.
  yaşantımızı kolaylaştıran arabalar, uzaktan kumandalar, bilgisayarlar, yürüyen merdivenler ve asansörler günümüz insanının hareketsizliğinin de başlıca sebepleri.ve bunlar yazık ki günlük hareketimizi 4.000 – 6.000 adım arasında kısıtlıyor. dengesiz beslenme unsurlarıda bunların üzerine eklenince sağlıksız bir yaşama doğru hızlıca yol alıyoruz. komik belki ama sağlıklı yaşam yolunda dünya insanlarının kendilerine koyduğu hedef günde 10.000 adım.
  işte sağlıksız yaşam koşullarında insanın kendini biraz daha iyi hissetmesini sağlayabilecek * en azından günde ne kadar hareket ettiğini gösterecek bir alet. tüm gün yerinden kalkmadan çalışanlara önermiyorum, aksi taktirde tedavisi daha zor olan ağır depresyona yol açıyor.
 • radyoluları da var bunların. kulaklık felan. çok fazla çeşidi var dikkatli olmak lazımdır, ayrıca küçük bir aletdir web sayfalarındaki resimlere bakarken boyutlarına dikkat edin, kaset çalar gibi duruyor o resimler genelde. ayrıca kişisel görüşümü de belirtmeden geçemeyeceğim, inanılmaz zavallı bir ürün, belimde adım sayma aleti ile dolaşacağıma kirazlı şapka takar istiklale çıkarım, hiç olmazsa iş çıkar. adımlarını sayacak kadar neyi kafasına takar ki insan? işin mi kalmadı? iki sayfa kitap oku kafana bi şey girsin (anne tripleri). adım saymak yetmez, yutmakla olmuyor, az yiyeceksin.
 • ing. cocukolcer

  (bkz: pedo)
 • kat edilen mesafeyi, bu mesafe için sarf edilen süreyi ve harcanan enerjiyi ölçtüğü iddia edilen cihaz

  bilimsel olarak kanitlanmis değil
 • asus j202 model cep telefonunda var olduğu iddia edilen meziyet. "pedometre özelliği ile kaç adım attığınızı, ne kadar yürüdüğünüz ve hatta kaç kalori yaktığınızı hesaplıyor" diyor hepsiburada yahu...
 • budur, google canlar yine kopardı beni...

  http://www.gmap-pedometer.com/
 • microelectromechanical system (mems) içermeyenlerinde düzenek, içinde bulunan kurşun bir top veya sarkaçın sarsılmasıyla adımların sayılmasından ibarettir.

  mekanik ayarlarda ise sizden adım uzunluğunuzu belirtmenizi ister.
  ağırlık merkezinize yakın sabitlediğiniz pedometrenin göstergesindeki sayı her adım atışınızda oluşan sarsıntıyla bir artar.
  sonuçta çıkan sayıyı pedometre daha önce girmiş olduğunuz adım uzunluğuyla çarpar ve kat edilen mesafeyi hesaplar.
  yine benzer bir şekilde belli bir katsayıyla çarparak harcanan kcal i belirtir. (yol (m) x 0.035(kcal/m) gibi bir şey)

  kısacası pedometre adım ölçer, mesafeyi ise ancak yaklaşık olarak hesaplar.

  bu alet sabit mesafede atılan adımlarla yapılan yürüyüşler için idealdir. koşuculara tavsiye edilmez.
  zira koşarken hızlanıp yavaşladığınız için adım uzunluğunuz değişecektir ve sonuç olarak kat ettiğiniz mesafeye dair alakasız bir sonuç ortaya koyacaktır. ideal kullanımı ekinella nın da belirttiği şekilde gün boyu belde takılı durması ve günde, sağlıklı bir insan için hedeflenen 10.000 adıma ulaşmaya çalışmaktır.