şükela:  tümü | bugün
  • facebook'la yelp'in birlesimi gibi olacak garip site. dunyadaki herkes bir magaza, urun ya da yermiscesine oylanabilecek.
    iste haberi
  • artık arkadaşlarınız gerçekten sana puanım 9 kankam diyebilecekler. ürkütücü bir fikir. siz bir ürünsünüz, sizi daha önce deneyenler burada değerlendiriyorlar. şarjı az gidiyor, ilk giyişte yandan açıldı der gibi vefasız, sinsi diyorlar. insanlar daha ne kadar maddeselleştirilebilir bilmiyorum.
  • tutarsa herkesin "ulan valla benim aklima gelmisti ya" diye hayiflanicagi site.
  • tutması halinde dünyada sosyolojik devrime sebep olacak uygulama.

(bkz: ekşi sözlük 9'luklar zirvesi)
  • (bkz: meowmeowbeenz)
  • geliyormuş! hadi bakalım. merak etmedim desem yalan olur. tanıştığımız insanı, işe başvuranı, müşteriyi, doktoru, bakkalın çırağını falan facebook'tan stalk edeceğimize buradan bakacağız demek.
  • dünya üzerinde fesat ve kinciliğin hızla artacağına dair hislerim var. facebooktan bile bu kadar iğrenirken bir de bunu kaldırmaz bu yüreğim.

sosyal ağlar gelecek on yılımızın düşmanı. dünya hepten sanala evrilmeye başlamışken umarım şöyle programlar ve siteler tutmaz :)

eheh mehehe editi: tabi herkes sütten çıkmış ak kaşık, pardon bi kötü benim :.(
  • hesap açmayanlara karşı büyük bir sosyal baskı gelene kadar(iş başvurularında şart koşma gibi) profil açmayacağım uygulama.

farklılıklar dışlanacak. mesela birisi sırf eşcinsel olduğu için homofobiğin biri gelecek 1 puan verecek. veya çomarın biri gelecek "cıkcıkcık toplum içinde öpüşülür mü" diyecek, 1 puan verecek. kendisinden daha güzel bir kadını kıskanacak, 1 verecek. bunun dışında daha düşünmediğim, puanlamadaki objektifliği bozan birçok faktör vardır ki objektif olunsa bile puanlayanların kriterleriyle benimkiler farklı.

bunun trolleme kısmı var, zorbalık kısmı var. toplumda statü göstergesi olarak görülmeye başlanıp, düşük puanlılar dışlanabilir.

insanlar da zamanla değişir. belki ben cimri, bencil, pislik bir adamım, değişmek istiyorum ama uygulamadaki yorumlar değişmemi zorlaştıracak.

bütün bunlar tabi 2-3 sene de olmaz, ama o geleceğin çok uzakta olduğunu da düşünmüyorum. ayrıca bu tarz bir geleceği biraz da kaçınılmaz buluyorum. kimse kullanmasın, yasaklansın da demiyorum. isteyen kullansın. şahsen insanları tanımam da mantıklı bir ölçüt oluşturacağını düşünmüyorum.