şükela:  tümü | bugün
5516 entry daha
  • uçak içindeki tuvaletleri ne zaman ücretli hale getireceklerini merak ettiğim pinti hava yolu şirketi. acil çıkış kapısını ekstra ücretle satmak ne lan?
  • istanbul (sabiha gökçen)-doha uçuşları karşılıklı kalkış ve varış saatleri çok kötüdür. doha'ya gece 2:40 gibi varırsınız, aynı uçak yine gece 3:40 gibi kalkar. yer hizmetlerinin ucuzluğu ile ilgili diye tahmin ediyorum.
    uçan uçakların çoğunda koltuklar birbirine çok yakındır ve sıkı durun, koltuklar yatmaz! 6 uçuşun 5 tanesinde başıma geldi. ilk defa beraber uçtuğumuz arkadaşlara söylediğimde genelde kimse inanmaz ama 4 saatlik eziyetin sonunda şaşırırlar. bir arkadaşın hesaplamalarına göre bu sayede 20-30 tane fazla koltuk eklenmiş.
    yemeklerin, yastığın, battaniyenin hatta bir bardak suyun bile paralı olduğunu söylemeye gerek bile yok zaten.
    ancak gerek yukarıdaki sebeplerden gerekse bilmediğimiz diğer sebeplerden aynı yere diğer uçan firmalardan çok ucuza bilet satar. şirketiniz de ısrarla size bu bileti alır, eziyeti size kalır.
  • gerizekali turnusolu gibi baslik yemin ediyorum, adamlar sana konfor veya sikayet ettiklerinin hic birini vaad etmiyor, tek vaad ettigi sey ucuza ucmak,

avrupada easy jet , ryan air vs uctuklari havalimanlari genelde dag basinda, o havalimanindan sehre gitmeye ucak biletinden daha fazla para oduyorsun,

kac sene gecti hala ogrenemediler low cost nedir.
  • a noktasından b noktasına en ucuz götüren hava yolu şirketi.

sanıyorum ki en uzun uçuşları 4 saattir. 4 saatte otobüsle ankara-istanbul yapamazsınız. haspalarım 2 saatlik yolda koltuk yatmıyor diyorlar. istiyorsanız 3 katı ücrete thy alın. sizi yatırsın, bir güzel becersin.

nimet olan hava yolu şirketi.
  • avrupadaki low cost firmalara gore daha iyi havayolu sirketidir cunku size ucretsiz bagaj tasir. rynair in 20 kilo bagaj ucreti ile pegasustan roma-istanbul gidis donus bileti alirsin mnk (abarttim evet ama dikkat cekilsin bu konuya hakkini yemeyelim).
  • bugünkü kastamonu-sabiha gökçen uçuşunda hiç de koltuk aralarının daracık olmadığı low coast havayolu şirketi. çok kez uçtum evet öyle koltukları olan uçakları var, şans işi biraz. genel olarak ziyadesiyle memnunum.
  • gerizekalı turnusolu olmaya devam eden şirket... arkadaşı hesplamışmış 20-30 koltuk fazla koymuşmuş...

be düşünme yeteneği olmayan vatandaş, pegasus elinde 3 ayrı tip uçak var, boeing 738, airbus 320 ve airbus 320-neo...

bunlardan boeing 738'in sivil havacılık kuralları gereği maksimum yolcu kapasitesi 189'dur. pegasus'ta da anadolu jet'te de sun express'de de bu aynıdır. thy uçaklarında ise 151 ve 165 kişiliktir aynı uçaklar çünkü 151 kişilik olan yeni tiplerde (her koltuk arkasında ekran olanlar) business bölümü nedeniyle yolcu sayısı azdır. 189 kişilik olanlarda acil çıkış 15-16 sıralar iken bunlarda 12-13'e denk gelir. bunun sebebi baştaki hayvani business bölümüdür. ancak olay buradan sonra değişir. acil çıkış sonrası aynı uzunlukta pegasus ta thy'de 16 sıra koltuk ekler. yani değişen bir durum yoktur.

airbus 320'ler fabrika çıkışlı 180 kişiliktir yine. onur havayollarında da aynıdır bu düzen. yurtdışında airbus filo ile hizmet eden easyjet ve boeing filo ile hizmet eden ryan air'de pegasus ile aynı koltuk sayısına sahiptir.

koltuk yatmayan modeller airbus 320 neo'lardır. 320'ye göre gövde uzunluğu nedeniyle 1 sııra fazla olup 186 yolcu kapasitelidir. fabrika çıkışlı sıfır yepyeni uçak geliyorken kalkıp 4 saat için koltuk yatmıyor diyeni dövmek lazım ya neyse. madem yatmıyor git qatar'la arkadaş gündüz vakti. ne o paran mı yetmedi yoksa fakir
  • 2017 mart ayında gidiş antalya-istanbul- paris,dönüş amsterdam-istanbul-antalya uçuşumu 180tl ye alıp (dikkatinizi çekerim aktarmalı bir de bu uçuşlar) misler gibi 1 hafta avrupa da gezinmeme sebep olmuş firmadır. isterse 10 saat yatmayan koltukta uçursun beni umrum değil. yine sene 2015 bu sefer de bedava bilet kamanyasına denk geldim misal, 300tl'lik milano uçuşunu bedavaya getirdim ya nasıl mutluyum sadece romaya gidiş için 130tl harcadım ve yine bir hafta takıldım roma floransa venedik milano.
    velhasıl low cost uçuş satın alıyorsun,adam sana konfor vaadetmiyor ki. konfor istiyorasn low cost firmada ne işin var demezler mi adama.max. 3-4 saatlik yolda da acıkıyorsan al yanına ekmek arası birşeyler götür dar koltukların arasında. kimse uçağa yiyecek sokmana laf etmiyor neticede.
  • yok valla bu iş para yetmemesi olamaz. size qatar airways’in uçak bileti parasını verseler yine siz o parayı pegasus varken kıyıp qatar’a vermezsiniz. 1.800 lira istenenen uçağa 500 lira fiyat çekiyor yeri geliyor pegasus. varsın gece uçsun, dilerse tuvaleti paralı yapsın. şaka yapmıyorum. 2.300 lira verilen gidiş dönüşe (ki bu da en ucuz fiyat) 1.000 liraya sahip oluyorsunuz pegasus ile. adam başı. iki kişi uçsanız 4.600 yerine 2.000 vereceksiniz. daha çocuklu aileler var.

benim üzüldüğüm bir ara onur air’de yurtdışı destinasyonunu genişletmiş, ardından bu kararlarını geri çekmişlerdi. işte o süper bir olaydı. doha’ya bile geldiler, sonra ne oldu tehdit mi yediler nedir, 2 ay sürmedi uçmayı kestiler.
  • low cost olmayan firmadır. bok gibi hizmetine thy'den 80 tl daha az alıyor diye katlanamam. thy'de mükemmel değil de en azından yemek veriyor, şarap veriyor. saatlerce uçağın içine kitlemiyor filan.