• havayolu taşımacılığı için en genç kadroya sahip olmak övünülecek bir şey değildir, bir kere bunu öğrenmesi gereken firma. kadroyu gençlerden kurmak demek, tecrübeyi ikinci plana atmak demek. kodaman abiler şoför seçerken bile tecrübeli şoför ararken, en ufak hatayı kaldırmayacak pilotaj konusunda tecrübesi az kişilerle çalışmayı neden övünülecek bir şey olarak görüyorlar anlayamıyorum. bir çok uçak kazası, pilotların bireysel tecrübeleri ile atlatılmıştır. ayrıca herhangi bir durumda pistte iniş bazen zor olabilir, bu durumda da pilotun tecrübesi, uçağın düzgün bir şekilde yere inmesini sağlar.

ilk duyduğumda "uçaklar yeni herhalde" demiştim, lakin çalışanlar öyleymiş. bu da "hacı biz sizin hayatınızı falan sallamıyoruz, bizim için aslolan para, gençler malum az paraya çalışıyorlar, biz de size ucuz bilet satıyoruz, uçaklar kaskolu, geberirseniz de problem olmaz" demekle eş değer.

ayrıca benim de bavulumun üzerinde metal plakaya sabitlenmiş bavul harfini sökebilmişler, yani uğraşılsa bile zor olabilecek bir şey. içinde sıvı olmasaydı nah verirdim ben o bavulu bagaja zaten...

edit: uçaklar gençmiş.

birileri de laf sokmaya çalışmış aklınca. ulan o yer hizmetleri sana verdiğin paraya göre adam gönderiyor. ben bavulumu pegasus'a teslim ediyorsam, ekstra bavul hakkı için yer hizmetleri yerine pegasus'a para veriyorsam, güvenliğini de ondan soracağım tabi. pegasus para vermediği için uçuş önceliğinde hep son sırada, havalimanlarında genelde körüklü değil normal binişler sağlanıyor falan filan.

al ulan, bavul sorumluluğunun kime ait olduğuna dair açılan bir davaya örnek. thy bavul kaybıyla alakalı göte gelmiş
    http://www.turkhukuksitesi.com/…wthread.php?t=22453

ayrıca uçakları liseli kullanıyor sanmışız da bilmem neymiş. arkadaşım mal mısın? okuduğunu anlamakta problem mi yaşıyorsun? nedir yani? "tecrübe" ile liseli olmanın alakası nedir bana bir anlat bakalım. pilot olmak için gerekli şartlar nedir biliyor musun mesela? ben söyleyeyim. lise mezunu isen, 1500 saat uçmuşsan(bu da aşağı yukarı hiç ekstra mesai yapmazlarsa 1.5 yıldan biraz fazla ediyor, yıllık toplam uçuş saati shgm'ye göre 900 saati aşmamalı) kaptan pilot olabiliyorsun. 1.5 sene tecrübe ne lan? mesela thy ne diyor? tip eğitimin yoksa 3000 saat uçmuş olman lazım diyor, yoksa seni f/o yani ikinci pilot bile yapmam diyor, ha tip eğitimin varsa o zaman tamam gel diyor, kaptan olmak için en az 5500 saat uçmuş olman lazım diyor. demek ki neymiş? liseli olmasan da, belirli bir tecrübe önemliymiş. o yüzden kendi yaptığın eylemleri başkasına yükleme. metrobüsle bile ulaşım lüks sana.
  • ulan her sene bu aylarda hava şartlarından dolayı mutlaka en az 1 gün uçmazsınız. ama birinizin de aklına gelmez ki şu internet sitemizi kullanışlı hale getirip, 3 tane çağrı merkezi çalışanı alalım. allah belanızı versin de biz de kurtulalım sizden.
  • hayatımda bir kez kullandım ve kendimi yıllar önce sirkeci halkalı treninde yolculuk ettiğim anda zannettim. tek fark satılan ürünler ve satıcılar farklıydı
  • yapabiliyorsanız tercihinizi thy den yana kullanın. yapamıyorsanız gözlerinizi kapatıp binin ve inene kadar da açmayın.
  • online check in esnasinda yer secimini ucretsiz yaptirmamasi (yaptırmayış tarzı) buyuk bir kotu isletmecilik ornegidir. zira rastgele koltuk atamasinda cogunlukla kotu yerlere (ya arka ya orta) denk gelinmekte. bu yuzden de online check in yapmiyor pek cok kisi. bu sefer kendi isletmecilik maliyeti artiyor.

dergisinde kullanilan ingilizce kotu demiyorum, berbat. hani universite hazirligi yeni bitirmis bi cocuga al bu metni cevir dersin o da cevirir ya oyle. ulan kac milyon dolarlik bi sirket nasil boyle amatorlukler yapabilir, gercekten anlayamiyorum.

ha aklima geldi, almanya donusunde ucaktaki fiyat ve menu listeleri konulmamisti koltuklara. ama ne alirsiniz diye soruyordu hostesler. neden? almanci amca teyzeleri soguslemek icin. biliyorlar adamlarin cahilligini ve önce siparişi alıp sonra da paralı olduğunu öğrenince vazgeçtim demeyi gururlarına yediremeyen bi yapıları olduğunu.
  • sevmeden de olsa ekonomik olduğundan dolayı kullandığım havayolu şirketi.

ek olarak, bavulunun başına gelenleri bile bu şirkete bağlayan adamları gördükçe, sevgimi değil ama saygımı kazanan şirket. bu tür insanlara hizmet vermeye çalışmak, kimse kusura bakmasın ama en azından saygıyı hak ediyor.
  • yılbaşını yurtdışında bir meydan konseri yerine gebze'de bir otel odasında geçirmemize, iki gün üst üste uçuş iptali ile bir balkan kentinde mahsur kalmamıza, kaçırılan bağlantılı uçuştan dolayı bir otel bile ayarlayamayıp geceyi havaalanı koltuklarında geçirmemize vesile olan bir havayolu şirketi.
    hepsi bir hafta içinde.
    personeli sabırla, barut fıçısı yolcuları teskin etmeye çalışıyor ama firmanın kriz durumlarında daha evrensel sistematik çözümler geliştirmesi gerekiyor.
    tabii uçuşlarla ilgili kendileri kadar dhmi ve havaş'ın da aksaklıkları söz konusu.
    yine de, neredeyse asgari ücretli bir insana bile yurtdışı görme şansı verebilen bir firmaya biraz daha insaflı olmak lazım.
  • hala türkiyedeki en ucuz bilet satan havayolu şirketidir ama bir ryanair değildir. ryanairden 1,99 euroya bilet almışlığım var.

ayrıca hava şartları nedeniyle iptal olan uçuşlar neden havayolu firmalarına mal ediliyor bunu da anlamış değilim, mikail mi bunlar, adamlar napsın?
  • tuvaletlerden ucret almayı neden akıl edemedgini dusunuyorum. cunku; dusunse yapacak olan bir firma.
  • 2 ocak 2017 tarihindeki uçuşumun mobil barkodunu 12 ocak 2017 tarihinde göndermeyi başararak beni benden alan havayolu. uçtuğum havaalanı kalabalık bir havaalanı olsaydı uçağı kaçırabilirdim. neyseki 10 gün içinde barkodu gönderebildiniz :)
hesabın var mı? giriş yap