• enteresan bir mektup. ---seks itirafı değil---

merhaba ben 19 mayıs 2010-30 nisan 2015 arasında 5 yıl bir fiil çalışan eski bir kabin memurunuzum. eski diyorum çünkü istifa etmeye hazırlanırken benden önce davranıp çıkarıldım...şimdi öncelikle tek dileğim umarım maillerinizi direk siz okuyorsunuzdur, siz okumuyorsanız eminim elinize geçmeden silinecektir çünkü bu atılan 3.mail

şirketin içinde ne olup bitiyor kimler nasıl düzen kurmuş gidiyor bilginiz var mı bilmiyorum ama gerçekten bu kadar emek yıl verdiğim şirketimden güzel ayrılmak tek temennimdi lakin buna yöneticileriniz pek imkan vermedi..

uçuşlarımızın uçuş plan müdürlüğü onayıyla geriye dönük değiştirildiğinden haberiniz var mı? tabii eminim ona da bir kulp bulunmuştur..

istirahat saatlerimizde arayıp ertesi gün uçuş verilemeyecek zamana girildiğinde bile aranıp uçuş verildiğinden
    bayramlarda 1 gün boş vermek zorunda olunduğu halde hiç boşsuz çalıştığımızdan ve bunların uçuş tazminatı olarak geçiştirilip mesai paralarının verilmediğinden?

serbest kürsü toplantıları düzenleyip toplantılara gelip tek kelime konuşup dert anlatmaya kalktığımızda kapı orda arkadaşlar siz gidersiniz yerinize 100 kişi gelir dediğinden?

hangi zihniyetle bilinmez uçakların başına artık arıza olmadan teknik gelmediğinden ve uçakların sürekli ground olduğundan?
    cafe satışlarından %10 prim almak için deli gibi satış yapmaya çalışırken çıkan 1 tl eksiğin bile utanmadan çalışanların maaşından kesildiğinden?

khm uçuşa giderken kabin ekiplerini kendi egoları için demotive edip edip uçuşa yolladığından?

uçakların zaman kısıtlaması yüzünden mikrop ve pislik içinde olduğundan?

landing kartlarımıza çoğu arkadaşımızdan izin onay alınmadan imzamızın atıldığından ve sonra bizden biz imza atmışız gibi noterden onaylatma istendiğinden?

utanmadan üniforma paralarının bizim maaşlarımızdan kesildiğinden?

3 yıldır 50 tl zamla uçtuğumuzdan?

yöneticilerin kim çok seveniyse onların terfi aldığından?

aile şirketinizin aslında tam bir hayal kırıklığı olduğundan?

usulsüz yapılan uçuş programlarından sonradan değişikliği yapılan saatlerden?

en üst yöneticinizin gözümüzün içine baka baka bir güvenlik toplantısında çok uçtuğumuzdan yakınırken yasa olmasa aralıksız uçururuz dediğinden?

uçuş planlama başının bizim 2014 kışında canımızı çıkardıktan sonra kimseyi yorgunluktan öldürmeden bitirdik diye kutlama yaptığından?

ve buna benzer neler dilerim ki bunlardan haberiniz yoktur kaldı ki bu mübarek günlerde bu kadar hak hukuk yenmesine göz yumuyorsanız zaten benim anlatmam yazmam boşa...lakin bilmiyorsanız bence ailem dediğiniz şirkette ailenizi bölen yöneticilerinizi göz ardı etmemelisiniz naçizane fikrim..

ayrıca ben istifa edeceğimi söylerken mailimi atmadan ık çıkış kağıdımı imzalamadan haberim bile olmadan uçuşlarımı kesip ihbar kıdem mesai hiç bir şey ödenmeden işten çıkarıldım fakat haklarımın sonuna kadar arkasında duracağım size bunları yazıyorum çünkü 5 yıl verdiğim emeği hiç bir şekilde size yedirmeyeceğimi ve helal etmediğimi bir yönetici olarak bilmenizi istiyorum belki nedenleri sorgularsınız geride kalan arkadaşlarıma faydası olur..

bende iş verenim artık ve bildiğim bir şey var ki amaçlarım uğruna araçlarımı asla harcamam....

evet havacılığı siz başlatmadınız ama keşke siz de hiç başlamasaydınız...

hoşçakalın sevgiler.....

http://www.airporthaber.com/…susa-bir-sok-daha.html
  • ülkenin içinde bulunduğu hali özetler nitelikte. ne olacak bunun sonu kim bilir...
  • istifa öncesi itiraflardır.

"değerli yöneticilerim ve çalışma arkadaşlarım;

2010 yılı basından bu yana pegasus kabin memuru olarak yer almaktayım. hedefim olan kabin memurluğu mesleğine ulaşmak adına, askerlik, dil eğitimi için yurtdışına gitme ve sektörel tecrübe için yer hizmetlerinde çalışma gibi tüm planımı bu doğrultuda yaptım. nihayetinde bu mesleğe başlanılacak en doğru kurum olduğunu düşündüğüm pegasus ailesine esimle birlikte dahil oldum.

gecen 5 yıllık surecin başlangıcında, kendi kariyer planlamamı yaparak, bu doğrultuda gerek üzerime düsen tüm görevleri eksiksiz yapmaya çalışarak, gerekse kişisel gelişimime katkıda bulunarak isime dört elle sarıldım. hatta yine sürecin basında, özel sağlık sigortası gibi sosyal iyileştirmeler ne denli doğru bir kara verdiğimize bizi inandırmış ve çevremizdeki arkadaşlarımızı da bu aileye dahil olmaları yönünde teşvik etmemizi sağlamıştır. ancak bu uygulama bir ailenin bireyi olarak bir değere sahip olduğumuzu bize gösteren ilk ve son uygulama olmuştur.

sürecin devamında sağlık sigortalarına getirilen muafiyet uygulaması nedeni ile sağlık sigortası kullanılamaz hale getirilmiştir.

pegasus da dahil olmak üzere hiçbir kurumsal şirkette olmayan, iki gün ve daha kısa sağlık raporu alınması durumunda ücret kesilmesi uygulamasının sadece kabin personeline uygulanması, biz kabin memuru aile bireylerine bakış acısı hakkında ipuçları vermektedir. bu uygulamanın nedeni sorulduğunda kabin memurlarının görevden kaçmalarını engellemek olduğu cevabi alınmaktadır. ancak bu amaç, pegasus'un ya da özel sağlık sigortasının anlaşmalı olduğu tek bir sağlık kurumundan alınacak '' uçmaya elverişli değildir'' alınması ile çözülebilecekken, ücret kesintisi uygulamasına gidilmesi kabin memurları üzerinden kaynak yaratma eğilimini akıllara getirmektedir. alınan raporlar ücret kesintisi yanında, dış yatı kısıtlaması ve kıdem sıralaması gibi cezaları da yanında getirmektedir. bir kaza sonucu kolumu kırmam bana kıdem listesinde 10 sıra gerilemeye mal olmuştur. ayt base de ortalama beş yılda 10 arkadaşımızın kabin amirliği terfisi aldığı düşünülürse, bu kaza benim kariyerimin sonunu getirdiği görülebilir. devam eden bu uygulama, kariyer hedefleri olan, işini tüm engellemelere rağmen severek yapmaya çalışan arkadaşlarımızın hasta hasta göreve gitmelerine, bu tür hedefleri olmayan, yapılacak kesintilerin maddi olarak yıpratmadığı arkadaşlarımızın da keyfi rapor almalarına yol açmış, dolayısı ile tüm kabin personelinin aidiyet duygularını derinden yaralamıştır.

isini severek yapan ve hedefleri olan arkadaşlarımızın doğal olarak çok önem verdikleri bir başka süreç, performans değerlendirme surecidir. bu süreçte değerlendirmemizi yapan yöneticilerimiz için kıdem listesindeki bin isimden öte bir anlam ifade etmeyen bizler için ne kadar sağlıklı bir değerlendirme beklenebilir? değerlendirme sonuçlarına yapılan itirazlar '' zaten görev tanımınızda var '' denilerek görmezden gelinmekte, hatta bu itirazların önüne geçmek için önceden uyarı mailleri atılmaktadır. örneğin '' misafir memnuniyeti acısından yolcu şikayeti almamak '' hedefine, hiç misafir şikayeti almayan arkadaşlarımız için 3 (olması gereken) notu verilmiş, itiraz halinde'' zaten göreviniz'' cevabi verilebiliyorsa, ya bu notu nasıl yükselteceğimizin cevabı verilmeli ya da bu ve benzeri ölçülemeyecek kriterler değerlendirme içine katılmamalıdır.

performans değerlendirmesinin bu denli sağlıksız bir ortamda yapılmasının yanında, başka şirketler de, bizim pegasus ailesinde bulunduğumuz kadar çalışmış, arkadaşlarımıza bizden daha fazla güvenilerek, bizden daha kıdemli pozisyonlarda işe başlamaları, takdir edersiniz ki kariyer planlamalarımızı imkânsızlaştırmaktadır. 3 hane sicil numaralarına sahip arkadaşlarımızın, kendilerinden çok sonra aileye katılan, onlardan daha az tecrübe ve donanıma sahip, başka şirketlerden gelen kabin amiri arkadaşlarımızın yanında hala kabin memuru pozisyonunda görev almaları sistemin çarpıklığını, gören gözler için sergilemektedir. bu arkadaşlarımızın performansı bu kadar yıl içinde terfi alamayacak kadar yetersizse ki yetersiz olmak bir yana çoğu üstlerinden donanımlı olduklarının herkes gibi kendileri de bilincindedir, neden islerine son verilmemekte, yeterli ise neden terfi ettirilmedikleri merak konusudur. artik ayt base arkadaşlarımızın kendi baselerinden çok saw çıkışlı uçuşlarda görev almaları, ayt base deki pozisyon ihtiyacı bahanesini de çürütmektedir.

tüm bunlar, performans değerlendirme surecinin, kariyer planlaması üzerinde hiçbir etkisinin bulunmadığı, tüm geliştirme çabalarının yöneticilerimizin aldığı yıllık kar payı miktarlarının yüzde hatta iki yüzde birini alabilmek için olduğu düşüncesini yaratmakta ve performans değerlendirme surecini itibarsızlaştırmaktadır.

yine bu performans değerlendirme surecine bağlı olarak yılda bir kez yapılan, ayrıca iyileştirme adi altında sektör tazminatı ücretlerimizde yapılan değişiklikler, uçuş isletme ve teknik personelin aldığı iyileştirmeler yanında gülünç denilebilecek boyutta kalmaktadır. maliyet kontrolünü on planda tutan bir kurum için bu durum olağan karşılanabilir. ancak ams, dus, stn gibi uçuş görevlerinin sadece kokpit ekibi için yatı görevine çevrilmesi, kabin ekibinin bu uçuşları git/gel olarak yapmaya devam etmesi, sorunun maliyet kontrolü değil, aile bireyleri arasında verilen değer farkı olduğunu düşündürmektedir. ayrıca her ay düzenli olarak ücretlerimizden kesilen pegasus cafe ve iris duty free açıklarının, hangi uçuştan, hangi tutarda, hangi ürünler için olduğu bilgilerinden herhangi birinin dahi açıklanmaması, bizim acımızdan kontrolünü imkânsızlaştırmakta, itiraz yolunu kapatmakta ve bir güven sorunu oluşturmaktadır.

tüm bunları dile getirmememizin nedeni yaşananlardan rahatsız olmayışımız değil, dile getirdiğimizde gösterilen "beğenmiyorsan git" yaklaşımıdır. bu sorunlarımızı dile getirmemiz için düzenlenen "free speech" toplantıları, bu yaklaşım nedeni ile "free listening" konseptine geçmiştir. çok yakin zamanda, içinde bulunduğum özel durumu açıklamak için, departmanımızın en yetkili yöneticisi ile yaptığım görüşme de, açıklamam sırasında verilen" hayat hikayeni anlatma, ne istiyorsun onu söyle" cevabi, esiyle birlikte 5 yılını bu ailenin daha iyiye gitmesi için, tüm görevlerini yerine getirmeye çalışmış bir aile bireyi olarak bize gösterilen yaklaşımı, kendi adıma gözler önüne sermiştir.

aile kavramı içinde, ebeveynlerime götürdüğüm her sorunumda" beğenmiyorsan git" tavrını almadığım için, pegasus'daki aile kavramının sadece sözde kaldığı, yönetim tarzının da bu şekilde devam ettirildiği takdirde, öyle kalmaya mahkum olduğu kanaatindeyim. dolayısı ile düşünülen aile kavramı bu ise aile değil kurumsal bir şirket konseptine geçilmesini çalışma arkadaşlarım için daha hayırlı olur kanısındayım.
    bu metni yazıya dökmemdeki amaç, yaşanan sorunlara çözüm bulunması değil, bu sorunların yaşandığının tarafımızın farkında olduğunun bilinmesi, ancak dile getirilememesinin nedeninin " kraldan çok kralcılar" olduğunun anlaşılabilmesidir.
    yönetimimizin dayattığı üzere ben beğenmedim ve gidiyorum. kalan tüm aile bireylerine emniyetli uçuşlar ve iyi mesailer diliyorum.

ve sevgili yöneticilerim sizlerin de dediği gibi uçuculuğu siz başlatmadınız siz değiştirtiniz ancak bununla birlikte insanların çocukluğunda kurdukları hayaller doğrultusun bin bir zorluklarla ulaştıkları mesleklerini ve bu mesleğe olan aşkı da sizler bitirdiniz."

edit: http://www.airporthaber.com/…-memuru-isyan-ett.html
  • müşterisine yeterli hijyen ve rahatlığı sağlamaktan aciz, sözlükteki başlığının altına bile yüzlerce şikayet girilmiş, sadece para odaklı bir şirket olarak şaşırtmadı.
  • onceden tahmin edilebilecek turden itiraflar olmus. yanilmiyorsam bir kez uctum pgs ile. bunun haricinde guya low cost sirketin fiyatlari ozellikle yazin yogun sezonlarinda thy ile kafa kafaya gidiyor. 10-20 euro fark oluyor sadece. thyde yer bulamayan mecbur tercih ediyor. yoksa 10-20 fazla veririm 30kg yuk hakki ile yemegimi yiyerekten rahatca giderim memleketime dusuncesinde insanlar.
    kisacasi bu adamlar low cost taklidi yapiyor musterisine karsi.
    bir de bir ara is basvurularindan para aliyordu bu pegasus airlines. galiba kalkmis uygulama ama dusunun adamlardaki sinegin kanadindan yag cikarma hevesini. guya ciddi basvurulari ciddiyetsiz olanlardan ayirt etmek icin gibi de bi kilif yapmislardi bu olaya.
    herneyse 5 yil bu sartlarda calisan kisi iyi dayanmis yine. umarim hakkini arar sonuna kadar da emek somuruculerine bir ders verebilir.
  • türkiye'nin en başarılı girişimcisi! ali sabancı'ya ilk fırsatta sorulması gereken iddialar bütünü.
  • lüx hizmetçilikten başka bişi değil insanları deli gibi kullanıyorlar.
  • iş görüşmesi için 20tl ücret isteyen şirketten beklediğim performans.
    havacılığı siz başlatmadınız ama içine ettiniz ali kaptan
  • havacılık sektörünün hali pür melalini gözler önüne seren itiraflar.
hesabın var mı? giriş yap