şükela:  tümü | bugün
  • pegasus'un "pegasus plus" uçuş puan sistemi yerine getirdiği yeni sistemdir. eski uçuş puanlar belirli bir katsayı ile çarpılarak yeni puan sistemine çevrilmiştir. sistem biraz thy'nin mil sistemine benzemiş. bilet alırken puan+para istiyor. en son ödeme aşamasında vergileri ve hizmetleri de puanla ödeyebiliyorsun.

ayrıca pegasus'tan alınan her 1 tl'lik bilet harcamasına 1 puan, online check-in yurtiçinde 250, yurt dışında 500 puan olarak belirlenmiştir.

eski sistem ile yeni sistemin kıyaslamasına bir bakalım ;
    eski sistemde 300 tl lik bir yurtiçi bilet aldığımız varsayalım ;
    300 tl x 0,02 = 6 tl uçuş puan + (gidiş-dönüş) 2 defa online check in yapsak +10 tl = 16 tl kazanacaktık

yeni sistemde;
    300 tl = 300 puan + 2 defa online check in e 500 puan = 800 puan kazanıyosun. yani 800/16 =50 puan/tl

gelelim bu puanların alım gücüne. yaptığım aramalarda uçak biletlerinin tl bazlı fiyatları ile puan değerleri arasında birim farklılıklar olduğunu gördüm. örneğin 196 tl lik bir uçuş 10.500 puan iken (53,57 puan/tl) farklı bir tarihte farklı bir istikamete olan 207 tl lik uçuş 9970 puandır. (48,16 puan/tl)

görüldüğü gibi kimi yerde avantaj iken kimi yerde bir dezavantaj olabiliyor.
  • henüz nasıl harcayabileceğim ile ilgili bilgi bulamadığım sistem.
  • bu tarz değişiklikler kullanıcı alışkanlıklarını da göz önüne alarak yapılmalıdır. önceki sistem pegasus plus'ta öderken çok rahat puanlarımı paraya çevirirken, şimdi bu bolbol puanları nasıl kullanacağım hakkında en ufak bir fikrim yok. ismi de hiç yaratıcı değilmiş.
  • pegasus'un %99 ihtimalle para puan sistemini bok edip, üyelerin birikmiş paralarını hiç ettiği uygulamadır. geçen hafta birikmiş 150 tl'yi harcayacaktım son anda vazgeçtim, şimdi elimde nasıl harcayabileceğim meçhul 10 bin küsür bolpuan var.

tü abv.
  • aslinda daha çok indirim sağliyor gibi olsada maalesef sevemediğim puan kazanma sistemi. uygulamayi guncelledikten sonra benim için hayal kirikligi oldu.

en kötüsü puan kullanip kullanmayacaginizi basta seçmeniz gerekiyor. eger kullan durumunu aktive ederseniz bu sefer ucak biletlerini puan uzerinden gosteriyor, yani tl bazinda fiyatini anlayamiyorsunuz. puan kullanmadan devam ederseniz odeme kismina geldiginizde puanlari kullan seçenegi yok.

aldığınız bilet fiyatina göre indirim farklilaşıyor. eskiden hesabimda 43tl para puan vardi, 2.700 küsür bol puan demek olmus. yani suan gidis gelis 411tl civari tutan bir ucus 282tl gibi bir fiyata düşüyor. görünürde daha indirimli.

yalnız hesaplamasini falan hiç anlamadim uygulama da pratik değil aksine çok karmaşık. üç kuruş için beyin yaktiracaklar yine ne diyelim.
  • pegasus bu işin matematiğini yapmadan böyle bir işe kalkışmaz, bence biriken, kullanılmayan veya birikecek puanlardan karlı çıkacaklardır.
  • hesabımda bulunan 52 tl yi harcamadığıma pişman olduğum yeni sikimsonik sistem. bir nevi 2018 ekonomik krizinin ayak sesleri.

geberin amına koyayım.
  • eski sistemde 350 tl lik bayram biletine 50 tl indirim alacakken bugün 3800 puana çevrilen puanlarımla tam 130 tl indirim aldığım uber güzel yeni pegasus mil şeysidir efenim.
  • 62.5 puanın 1 tele'ye eşit olduğu bir sadakat programı.
  • hesabımdaki 40 tl parayı harcamadığım için üzen sistem. ne alaka şimdi ne gerek vardı birader. anlaşılması çok basit güzel bi sistemden buna geçtiniz.. bagaj alımı için kullanılıyo falan denmiş ama ileri tarihli bir uçuşumun bagajını yükseltmek istedim bunu puanla yapamıyorum