şükela:  tümü | bugün
  • başıma gelen şey. olay şöyle vuku buldu.

pegasus havayolları’nı ve kampanyalarını eşimle yakından takip ederiz. 2020 mayısın sanırım son günüydü, pandemi yorgunluğu ve sıkılmışlığı ile satışa açıldığını görüp yılbaşı için budapeşte’ye bilet aldık.

devamında aynı gün vize mevzu aklımıza geldi. şimdi dedik korona morona, bakarsın vize prosedürü değişir. zorlaşır. hiç uğraşmayalım. biletleri iptal edip belgrad bileti aldık. 24 saat içinde oluyor bu. yani iptal hakkımız kapsamında.

derken mesaj geldi. efenim “iadeniz tüm kısıtlamalar kaltıktan 2 ay sonra yapılacaktır” sebep? bilmiyoruz.

çağrı merkezinde (ücretsiz hat) insana ulaşılmıyor. sosyal medyadan yazıyorsun standart cevap geliyor.

soru şu; eğer kısıtlama bilet iptaline engelse bilet satışına neden engel değil? paramı anında alırken iyi de geri isteyince mi kısıtlama engeline takılıyorum.

sosyal medya iletileri altında yığınla bizim gibi mağdur kaynıyor. sesimizi duyuralım isterim

bu yüzsüzlük yanlarına kâr kalmamalı.

edit: cevap vermeye değmez ama şuraya gelip “onun da orada ne işi varmış” minvalinde seyahatimi sorgulayan, hadsizce imalarda bulunan kişiye şunu buradan iletmek isterim;?kimin ne amaçla ne zaman nereye gideceği seni hiç ilgilendirmez. ayrıca tek ben mağdur değilim belki binlerce insanın parasını tutuyor pegasus. bunu farkettiğim için başlık açtım zaten.

firmanın avukatı mısın savcı mısın? haksızlığa uğrayan insanları bırakmış seyahat içeriği sorguluyor. terbiyesize bak.
  • aynı şekilde bende nisan ayında iade talebi yaptım, hala bekliyorum
    en kötü cimer üzerinden başvuru gerçekleştireceğim
  • kesinlikle. katılıyorum. ben de madurlardan birisiyim. birdaha asla bilet almayı da düşünmüyorum kendilerinden.

(bkz: #109523333) dedi şirkette çalışanlardan birisi.
  • üstüne konması şeklinde düzeltilmesi gereken başlık.
  • her firmada durum aynıdır.

nedeni de havacılık otoritesi sivil havacılık genel müdürlüğü’nün çıkarttığı bir yönetmeliktir. yönetmelikte aynen şu yazıyor;

“yolcu hakları yönetmeliğine göre covıd-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı getirilmiştir. bunun yanı sıra yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilecektir.”
  • +1 le katıldığım kampanyadır.

yokuş yapmadan 5 sn de iade olmuştur mesajı gelmesinden kıllanmıştım zaar
  • kıbrıs örneği bu konudaki artniyetlerine güzel bir örnek teşkil eder diye düşünüyorum.

haziran başından itibaren alakasız biçimde çatır çatır üç dört şehirden lefkoşa'ya bilet satmaya başladılar. ben kıbrıs bakanlar kurulu kararını bekleyip sivil havacılığa tamamen ve o da pcr testi şartıyla açılacakları 1 temmuz ve sonrasına baktım. bu arada karar sonrası testle ilgili bir uyarı eklendi ve yine birkaç şehirden satışlara devam edildi ve insanlar 1 temmuz sonrasına biletler aldılar. ve nihayet daha yeni yalnız istanbul sabiha gökçen'den lefkoşa'ya uçuş yapılacağı, diğer uçuşların iptal olduğu, bu arada kıbrıs'ın pcr testini iki aşamalı yapacağı ve bizi b kategorisine düşürdüğü açıklandı. şimdi haziranın 1'inden beri sadece lefkoşa uçuşlarından katlanan parayı düşünün ki pegasus yine aynı tarihten beri dünyanın her yerine bilet satıyor ama gidilecek ülkenin regülasyonu konusunda en ufak bir bilgi yok.

işin özü mayın tarlası gibi anasını satayım. uçacak uçuşu tespit etmeye çalışıyorsun, o malum sms geldiğinde mayına bastın bitti yani.
  • ben de yurt dışında olan ve yasal çalışma izni olan ananemin bakıcısı için önce thy'den (aldığımın ertesi günü uçuşun iptal olduğu mesajını aldık), 10-15 gün sonra da pegasustan (aldıktan 2 gün sonra uçuşun iptal olduğu mesajını aldık) bilet aldım.

thy uçuşların normale dönmesinden 2 ay sonra, pegasus ise ağustosun ilk haftası ücretleri iade edeceklerini belirttiler. hadi diyelim sivil havacılık yönetmeliğine göre hakları var.

peki daha sınırların ve/veya karşılıklı uçuşların açılması kesinleşmeden bilet koyup, uçuşlar açılmayınca da milletin parasının belli/belirsiz süre boyunca üzerine yatmak, milleti enayi yerine koyup s.kmek değildir de nedir? koskoca thy bilet koyduysa vardır bir bildikleri demek ki diye bilet aldım ben mesela.

edit: imla
  • aylardır öyle ya da böyle aynı başlıklar dolanıyor ekşide. kısıtlanmış ya da tamamen iptal olmuş uçuşlar var aylardır. illa ki acısı çıkacak bir yerden.
  • hırsızlıktır. 31 mayıs 2020 gecesi aldığım budapeşte gidiş dönüş uçak biletimize, 24 saat içinde iptal işlemi gerçekleştirdik. iptal işlemleri 24 saat içinde yapıldığında, %100 ücret iadesi yapılacak bilgisini vermelerine rağmen herhangi bir iade yapılmadı. yaptıkları açıklama ise son derece küstahça: bilet alınan ülke/şehire uçuş yasağı kalktığı günden 60 gün sonra ücret iadesi yapılacak. ben bileti satın aldığımda, ücretini benden 60 gün sonra mı alıyorsun da, iadeyi 60 gün sonra yapacağım diyorsun ey hırsız pegasus? buradan bilet almayın, aldırmayın efendim.