şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sadece hizmet bedeli istiyor adamlar. yakit harci ve alan vergisi istememelerine de $ukur.
  • "yahu her başvurandan 10 lira alsak köşeyi dönmüştük" düşüncesinin hayata geçirilmiş hali
  • özgeçmişlerimize bundan gayrı "yeterli miktarda param vardır" yazmamızı gerektirecek hadise.
  • pegasus'un sinektan yağ çıkarma serisinin son halkası.

''sektörün genç oyuncularından pegasus havayolları, ikramdan vazgeçerek başladığı ucuz fiyat politikasını, yeni projeleriyle geliştiriyor. ikramı paralı hale getiren şirketin, uçağı kabin görevlilerine temizletmek gibi farklı maliyet azaltıcı uygulamaları da var. ali sabancının yönetimindeki pegasus, mayıs 2005te başlattığı tasarruf paketiyle yakıt maliyeti artışına da savaş ilan etti. kabindeki yükü azaltan şirket, bu sayede bir yılda 2,2 milyon dolar tasarruf sağladı. kullanılmayan fırın ve eğlence sistemleri söküldü. kullanım suyu miktarı yolcu sayısına göre ayarlandı. hosteslerin çantalarını daha hafif hale getirmelerinin de yer aldığı tedbirler sayesinde pegasus`un bir yılda tükettiği yakıt, 2 bin 600 ton azaldı. giderlerindeki en büyük payın, yüzde 30`la yakıt olduğuna vurgu yapan şirketin genel müdürü sertaç haybat, bu kalemdeki küçük bir tasarrufun önemli maliyet düşüşü sağladığını belirtti. motorların temiz tutulması gibi tedbirlerin de hayata geçirildiğini anlatan haybat, uçuş planlamada yedek meydan seçimi, uçuş yüksekliği, hızı ve en kısa yol seçimi gibi birçok konuda, uçuş bazında uygulamalara gittiklerini anlattı. haybat, tasarrufla ilgili çalışmaların, aynı zamanda ülke ekonomisi ve çevreye verilen zararların azaltılması bakımından da son derece önemli katkı sağladığına dikkat çekti''

alıntı: http://www.tumgazeteler.com/?a=3911402
  • "parayi x hayir kurumuna, kar amaci gutmeyen y organizasyonuna aktariyoruz" demedikce "inanin sadece niteliksiz insanlarin basvurmasini engellemek istiyoruz, nedeni budur" gerekcesinin pek tutmadigi, daha cok oportunizmle aciklamak istedigim davranis.

pegasus'un insan kaynaklari departmanini is icin basvuran insanlarin basvuru ucretleriyle finanse etmek istedigi yonunde fikirler uyandirmaktadir.
  • pegasus havayolları (ph): bize işbaşvurusunda bulunmuşsunuz?
    iş başvurusu yapan insan (ibyi): evet efendim, cvmi kariyer.net'e bırakmıştım, siz de aramıştınız hatırlarsanız yer kontrolörlüğü pozisyonu için.
    ph:bir kere ödemeli aradık biz. sen de açtığına göre telefonu, bizimle çalışmak için isteklisin diye yoruyorum.
    ibyi: heheheh. evet aslında garibime gitmedi değil ama, kurumsal hatlı telefondur diye çok da bilemedim ph bey.
    ph: peki kredi kartı mı, nakit mi?
    ibyi: pardon efendim?
    ph: kredi kartı mı yapacaksınız ödemeyi, nakit mi arkadaşım?
    ibyi: ne ödemesi acaba, ben anlayamadım da?
    ph: işe başvurmuyor musun sen? bu başvuru formları neyin nasıl masraf çıkarıyor biliyor musun?
    ibyi: ama pega-
    ph: sus! öss'ye girerken para saçıyorsunuz ama her biryere başvururken. üstüne her dönem kayıt yenileme cabası. o vesileyle gireceğin mesleğe başvururken mi elin gitmiyor cebine, köfte seni! çık dışarı, çık! çaycıya da 50 kuruş bırak çıkarken. kaç kişi başvuruyor buraya gün içinde, biliyor musun sen??
  • "gelişigüzel ve sadece şans denemek için yollanan cv’leri ayıklamak, belirli yetkili sayısıyla sınırlı insan kaynakları birimi’ni çok büyük bir işgücü altına sokmuştur. bu durum misafirlerini en uygun fiyattan uçurmayı misyon edinen ve bu amaçla tüm maliyetlerini sürekli gözden geçirmek zorunda olan pegasus havayolları için zaman ve işgücü kaybına neden olmuştur."

sistemlerinde kayıtlı cvleri bilgi işlem departmanında hazırlanacak basit bir programla istediği niteliklere göre süzebilecekken "cvleri ayıklamaktan" bahseden talihsiz bir açıklama yapmışlar.
    okuyunca zannedersiniz ki tüm ik departmanı kağıt ortamında klasörleri ve dosyaları "ayıklamakla" boğuşuyor!
    sevgili ali sabancı sen de biliyorsun, bu işler artık bilgisayar ortamında tek tıkla yapılıyor. bırak istersen artık bu takiyeyi, itiraf et gözlerinden fışkıran dolar işaretlerini gizleyemediğini...
  • duymam ile beraber, şirket bünyesi içerisinde kesinlikle bir ''sinekten yağ çıkartma departmanı'' olduğuna inandığım yeni bir pegasus airlines sistemi. yıllardır etrafta dönen; ''british airways kahvaltı tabağından bir tane zeytini eksiltmiş, yılda 4 milyon dolar tasarruf etmişler'' muhabbetini şiar edindiler zannedersem.

yönetim kurulu toplantılarında nasıl bir beyin fırtınası yapıyorlarsa artık?

+ evet arkadaşlar, geçen toplantılarımızdaki eylem planlarımızın ne kadarını hayata geçirdik ve bu haftaki önerilerimiz nelerdir? bu arada sizin yüzünüze ne oldu necati bey?
    - geçen hafta yakıt tedarikçisine; ''sizin yakıtınızı kullanıyoruz daha ne istiyorsunuz, bunun için para vermelisiniz bize'' dememiz yolunda bir karar almıştık ya.
    + eee
    - gittim söyledim; ''sizi parayla mı verdiler kardeşim? geçen yıl da hangarınıza yakıt ikmali için gelen tankerlerimizden ayakbastı parası istemiştiniz.'' diye kafa göz daldılar.
    + hemen hukuk müşavirine söyleyin. tazminat davası açsın, ne kadar koparabilirse koparsın.
    - tamam.
    + aslında benim aklıma yeni bir şey geldi. mesela diyorum, hani yolcular hosteslere sorular falan soruyor ya...
    - yani hostese soru sormak da paralı olsun diyorsunuz, değil mi?
    + afferin be necati. bak çözüyorsun olayı.
    - öhöm sağolun. o zaman yer sorma 5 tl, kemer bağlama 10 tl, genel güvenlik anonsu 2 tl olsun.
    + tabi tabi, hem daha az soru sorar yolcular, bu sayede kabin ekibini de azaltırız. bu arada biz acil çıkış kapısının önünde oturan yolcularımızdan ne kadar extra ücret alıyoruz?
    - öyle bir uygulamamız yok ki.
    + nasıl olmaz yaaa.. adam hem taşaklarını yaya yaya otursun, hem de aynı parayı versin olur mu? bundan sonra 20 tl verecekler. şu başvurulardan 10 tl alma işi ne oldu?
    - pek bi fark yok! zaten genel merkez de 10 kişi çalışıyoruz. işe almayacağımızı bildikleri için başvuru yapmıyorlar.
    + o kadar var mı yaw. 10 kişi fazla değil mi?
    - en son bir kız almıştık ya insan kaynaklarına...
    + gerek yok! 10 lirasını kesin çıkarın işten.
    - peki.