şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşımın babasının vefati sonrası anne ve babasının pegasus biletini iade istemesi ile başına gelen olay;

pegasus'un dönüşü;

hastalık raporlarına ilişkin olarak havayolu şirketlerinin herhangi bir sorumluluğu bulunmamakta olup, başvurularda iletilen raporlar ilgili birimimizce değerlendirilerek misafir memnuniyeti adına işlem yapılmaktadır.
    talebinize istinaden gerekli kontroller sağlanmış olup biletinizi 1+1 kampanyası'dan satın almış olduğunuz tespit edilmiştir. kampanya dahilinde satın alınan biletlerde kampanya kurallarını okuyarak devam etmektesiniz.
    kampanya kuralları gereği biletlerde değişiklik ve iptalin sağlanmadığını belirtmek isteriz.
    bu vesileyle bir kez daha başsağlığı dileklerimizi sunarız.

arkadaşın cevabı;

sayın pegasus yetkilisi,
    öncelikle konu hastalıkla ilgili değil yolcunun vefati ile ilgili ve bu konuda hukuki olarak sorumluluğunuz olmadığını ben de biliyorum.
    geçtiğimiz cenaze sürecinde tıpkı sizin belirttiğiniz gibi sorumluluğu olmamasına rağmen thy firması (üstelik bilet vefat eden yolcunun değil, benim yani oğlunun adına olmasına rağmen), 3 belediye, çalıştığım şirket, eşimin çalıştığı şirket ve 100’lerce eş dost, elinden geldiğince destek oldu. çünkü türk kültüründe bu vardır. yolcu vefati durumunda hukuki sorumluluklar, kampanya kuralları aramanız gerçekten çok şaşırtıcı ve üzücü.
    bir genel müdürlük pazarlama çalışanı olarak ucuz olmak için bir çok şeyi ekstra satıyor olmanızı, çağrı merkezi hizmetine ve iş başvurusuna dahi para alıyor olmanızı, ülkedeki milyonların aksine ben çok yadırgamıyordum ama müşteri deneyimi tutumunuz ucuz olanın sadece biletleriniz olmadığı konusunda şüphe uyandırdı.
    thy benzer talebime 1 saat içerisinde döndü ve yine sorumluluğu olmamasına rağmen müşteri kavramının sadece gelire bağlı olmadığını ve “önce memnuniyet” anlayışını kanıtlamış oldu. siz talebime 2 hafta sonra ve bence dönebileceğiniz en amatörce şekillerden biriyle döndünüz. başsağlığı mesajınızı bile başa değil sona yazmışsınız. hayır demenin bir çok yolu varken sorumluluklardan, kampanya kurallarından ve bunları satın alma sayfasında okuduğumdan bahsetmişsiniz. bu 2 haftada konuyu daha yetkili birimlere aktardığınıza ve onlardan bu kararın çıktığına inanmak istemiyorum ama bu mail uslubunun ve kararın çok uzman bir ekipten çıkmadığı da belli.
    son olarak; çalıştığınız ekibe müşteri ilişkileri yerine misafir ilişkileri ismini verenlerin aradaki farkı doğru anlayamadığına üzülerek şahit oldum. bu maili özellikle yönetim ekibi olarak belki bir şeyleri sorgular, etik kavramını işinize de katarsınız umuduyla yazıyorum. bir çok sıradan müşteri hizmetleri çalışanı gibi gülerek okuyup, saçmalık olarak yorumlamak da tabi ki sizin elinizde.
    *thy ilgili ekiplerini de maile ekledim. bu vesile ile onlara da bu hassas dönemde gösterdikleri iyi niyet ve bilet iadesi için teşekkür etmiş oluyum.
    iyi çalışmalar.

edit: gün sayısına takılan insanlıktan nasibini alamamış canlılar için editliyorum. 2-3 gün sonra yapılan bir talep yok. annemin bilet tarihini değiştirmek için aradığımda ölüm durumunda bile kampanya kurallarından bahsedecek kadar ucuz olduklarından konu uzayıp buralara geldi.
  • cok uzucu bir durum ancak olum, kaza, hastalik sirketin elinde olan durumlar degil ve zaten olum,kaza hastalik vb. durumlarda iade istenemeyecegi/alinamayacagi musteri tarafindan satin alim sirasinda onaylaniyor. durumun uzuculugu disinda bir anormallik maalesef yok durumda.
  • sanırım uçak bileti mars'a alınmıştı. bayağı para ödenmiş belli ki. yoksa baban ölmüş daha 2 gün geçmemiş sen bilet iptal , para iadesi ile uğraşıyorsun.

ayrıca promosyon biletlerin iade alınmadığını da belirtmek isterim.
  • allah rahmet eylesin. ancak kampanyada paranin hic bir sekilde iade edilmeyecegi belirtilmis. pegasus u bir cok konuda elestiriyoruz ancak burda yanlis bir islem yaptiklarini dusunmuyorum.
  • bir gariplik göremediğim durumdur. babası ölen adam bilet parasının peşine düşüyorsa pegasus neden düşmesin. kaç para ulan bi bilet 2 gün sonra her şeyi unutup biletin peşine düşüyorsunuz.
  • promosyon biletlerde iade, değişim gibi opsiyonlar olmadığı gibi, normal biletler de üçüncü kişilere devredilemez, iadesi yapılamaz olduğundan üzücü ama haksız serzenişe konu hadisedir.
  • pegasusun vefat eden yolcunun biletini iade etmemesi ne kadar etikse sizin de ölen babanızın biletinin iadesi için bu kadar kasmaniz da bir o kadar etik diye düşündüren
  • (bkz: ölücülük)

türkçe hatalarından gözüm kanayarak zor da olsa okudum. rezalet puanım 0. baban ölmüş senin derdin hala biletti iadeydi.
  • (bkz: bir arkadaşım ekolünden gerçekliği muallak entry)

benim babam ölecek, işim gücüm yok, ben de gidip pegasus'u arayıp bilet parası iadesi isteyeceğim. oldu canım. s*çarım bilet parasına da biletine de.

canım babam.
  • babanın ölümünden 2 gün sonra biletimiz vardı o ne olacak derdine düşüldüyse baba hasta falandı ölümü bekleniyordu herhalde ki bu durumda zaten bile bile bilet alınmıştır.
    yok babanın sağlık durumu çok iyiydi de bir anda öldüyse o şokla bilet peşine nasıl düştünüz.
    arkadaş kendisi de yazar değil yalnız, bütün bu olayları yaşıyor başlık açsın diye de arkadaşına anlatıyor.