şükela:  tümü | bugün
  • ankara 1. sulh ceza hakimliği'nin taner sürmeli'nin talebi üzerine verdiği 10.05.2018 tarih ve 2018/3346 d.iş sayılı kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.
  • hakkındaki olumsuz yorumları ve eleştirileri kaldıramadığı için erişim engeline başvuran oluşum.

erişim engelinden önce bu başlıkta bulunan birkaç içeriği taşımak isterim.

1- "türkiye'de crowdfunding mantığının hiçbir zaman oturmayacağının kanlı canlı örneğidir. projeye kasım ayında dahil oldum, ücretini ödedim. ozaman 1 ocak 2017 teslim diyordu, yarın 1 mart olacak hala gönderecekler. dördüncü ertelenme gerçekleşti.

güncelleme: #75345788"
    28.02.2017 03:20 ~ 04.05.2018 07:04 rys

2- "ocak ayında sipariş verdim ve hala teslim etmediler. ürünü teslim alan birkaç kişi olmuş ancak onların da ürünleri bozuk çıkmış. artık telefonları da açmıyorlar.

haziran ayında mail atıp ürünlerini istemediğimi ve paramı geri istediğimi belirttim. para iadesi de yapmıyorlar.

tüketici mahkemesine şikayette bulundum.

kesinlikle sipariş vermeyiniz."
    25.10.2017 22:32 ~ 22:36 a very composite material

3 - "problemli bir markanın kalitesiz olduğu söylenen ürünü (https://twitter.com/…heja/status/936513428688199682)
    ---

tl ile fiyatı: 325 tl (indirim koduyla 265 tl)
    dolar ile fiyatı : 150 dolar ( 589,5 tl - kampanya kodu ile 122 dolar yani 478 tl)

---

twitter'da yazdığı üzere mart-nisan aylarında ücreti ödeyip, ödeme geri bildirimini bile bir aya yakın bir süre sonunda alabilirmişsiniz. ürününüz her seferinde bu hafta geliyo denerek aylar sonra gelebilirmiş. eğer bozuk gelirse ürün değişimini ve ya para iadesini kaç ay sonra alırsınız bilinmez, o durum hala sürüyormuş anlaşılan.
    tabi bütün bunlar sırasında karşınızda müşteri temsilcisi ya da müşteri ilişkisinden anlayan birisi değil, startup yapan iki kızın babası olan taner bey muhattabınız oluyormuş, eğer ürünü kalitesiz bulursanız ve bunu dile getirirseniz de sizi azarlama hakkına sahip olduğunu düşünüyor anlaşılan. hatta dava açmakla tehdit bile ettiği söyleniyor.

karar sizin.

edit: https://twitter.com/…pati/status/936648426841870341 bu tivitle firma anlayışının sebebi ortaya çıkmıştır. "peggymatic milli ve yerli bir projedir ama siz umarsizca saldiriyorsunuz" ahaha"
    01.12.2017 20:25 ~ 20:49 gokgokgozgoz

4 - "bugün cheja'nın yaptığı thread sonucu haklarında fikir sahibi olduğum start-up. büyük bir rezilliğe imza atmaları bir yana, @temizpati hesabından bugün attığı tweetlerle gösterdi ki start-up'ın yatırımcısı sayın tamer sürmeli sınırların çok ötesinde bir insan. son zamanlarda bu kadar yüzsüz, bu kadar arsız, bu kadar laftan anlamaz, bu kadar gıcık bir insan gördüğümü hatırlamıyorum. sadece bir hikaye ve bir kaç tweet ile kendinden nefret ettirebilen bu beyefendiye saygılarımı sunuyorum. gecenin 02.01'inde elimi ayağımı titrettiği için kendisine teessüf ediyorum."
    02.12.2017 02:02 johnny c goode

son olarak, johnny c goode'un entry'sinde bahsettiği tamer sürmeli başlığa erişim engeli için başvuran kişi ve bu oluşumun 'mucidi' ikizlerin babasıdır.
  • uzak durmak lazım.

normalde buraya yazmazdım ama "taner sürmeli" isimli şahıs yüzünden yazıyorum. bakalım malum şahıs hatasını kabul edip telafi mi etmeye çalışacak, yoksa sıçtığını sıvamaya mı devam edecek?

şu twiti sözlüğe taşıyorum aşağıda: https://twitter.com/…heja/status/936513428688199682

sevgili @temizpati seninle bu yilin mart’inin 10’unda odeme yaptigimdan beri muhatabim, neredeyse 10 ay gecti. dilerseniz bu surecteki maceralarimi aktarayim. aktarayim ki turkiye’de bir start up’a destek verecek olanlar iki kere dusunsun.

gecen yil aralik’ta kopek sahibi olduk. pati temizliginde cok fazla bebek islak mendili kullaniyoruz hem pahali hem cevre kirliligi yazik falan derken karsima adeta goklerden bir mesaj gibi #peggymatic urununun tanitimi dustu.

peggymatic iki kiz kardes tarafindan tasarlanmisti, kopeklerinin ismi olan peggy’nin adini koymuslardi. falan filan. ben tabii bu detaylari gorunce shutupandtakemymoney dedim ve hemen isin icine daldim.

patent basvurusu yapmislar, sanirim almislar ya da almak uzereydiler. sayfasina gittim, urun 264 tl. erkek arkadasim sacmalama ya ona o para verilir mi neyse sen bilirsin dedi, @zezzou dunyanin en gereksiz urunu dedi ama ben kararliydim.

hemen kendi sayfalari http://temizpati.com/ uzerinden ve hepsipay araciligiyla odememi yaptim. urun start up asamasini ancak gectiginden ya da gecmekte oldugundan sinirli uretim yaptiklari, teslimatlarin 30 gun icinde olacagi yaziyordu.

oncelikle, paranizi aldik diye bir onay maili ya da mesaji gelmediginden endiselendim, kontaga gectim. simdi emin degilim ama beklettiler bir sure, sonra cevap geldi. 10 mart - 13 nisan arasi surec ekte. 1 ay halihazirda gecmis ama ok.translate

sayfalarinda form doldurdum, mail attim, hatta instagram hesaplarina yorum yazdim (sikayetci bir tavrim yoktu daha ziyade ulasamiyorum diye gonul koymali bir mesajdi -sildiler) sonra aradim bu mesaj geldi. bu da benim cevabimtranslate tweet

bu da devami. ıyi niyetten kiriliyorum, ricalar, alttan almalar, sevgiler ucusuyor. ben hala butun dertlerimize derman olacak ve kopecigin isi verilmis o mucize cihaza sahip olmanin pesindeyim.translate tweet

sonra telefonda birkac kez konustuk. girisimci kiz kardeslerle degil musteri hizmetlerinden sorumlu (? ya da babalari?) biriyle konusuyoruz. adam beni teskin ediyor ama hafif uste de cikiyor her seferinde. ben sabirla bekliyorum.

surekli gecikmeler oluyor. olabilir, start up’tir diyorum, bir sure beklemeye karar veriyorum. o sirada soyle duygu dolu ve veryansinli bir mail geliyor peggymatic “ailesinden.” ben bunu okuyup kendimi ters ciktigim icin (mesajlardaki kadar) kotu bile hissediyorum.translate tweet

demek birileri sizlere karsi kiskirtici gruplar kurmus? para iadelerini alip gitmisler? ınanilmaz. benim gibi birkac enayi beklemeye devam etmis ama sanirim.

sonra soyle bir maillesme. tarih daha nisan sonu. yani aslinda henuz hıcbır sey yasanmamis.translate tweet

sonra bizim bir tatile gitmemiz gerekiyor. ben rica minnet bin i tirihlirdi sihir disindiyim falan diyorum. onumuzde daha coook uzun bir yol var ama haberim yok. annem bizde kaliyor evden cikma kargo gelecek diyorum kadina da.translate tweet

ben de kiziyorum artik boyle bir mail yaziyorum. arkadasin dugununde tatilde 4 gun kargo geldi gelecek anne evde misin kapicinin haberi olsun uzaktan kumanda stresi. adamlara da daha once yazip annemin telini de kaydettirmisim. gelecek ya.

taner beyden bana boyle azar kaymali bir cevap geliyor. annem de ya ben evde hapisim kargo var mi yok mu diye aramis haklı olarak. sanirim rahatsizlik vermisiz. :) bilgilendirme konusunda eksik ne? 20 kere sorarsaniz bi noktada cevap veriyoruz. ??

narrative surekli uretici firmanin dev bir orco oldugu, isleri (niyeyse?) yavaslattigi, magdur olduklari ama bu kutlu gorevde ellerinden geleni yaptiklari ve benim ne halden anlamaz bir musteri oldugum seklinde.

ben daha beklerken bir mail daha geliyor. yaklasik 20 kere yazdigim adresimi soruyorlar teslımatlar yapılıyormus. tarih temmuzun son gunu. neyse agustos ortasi mi ne, bana bir mesaj geliyor surat kargo paketiniz var gelin alin diye.

neden eve teslime dahi kalkismadan surat kargoya gidiyoruz belli degil ama ok sonunda peggymatic’ime kavusucam, sevincliyim. gokhan unutmus urunu ama o da bir hevesleniyor. surat kargo da baska bir thread konusu olur bu arada.

gittigimde benden 10 ya da 15 tl kargo ucreti istiyorlar. ya bunu karsi taraf oduyordu ne kargosu diyorum ama baska turlu alamiycam ve taner beyin mesai saatleri 10-14 arasi ve tabii haftasonlari haric oldugundan odeyip aliyoruz paketi.

eve geliyoruz, ben hevesle peggymatic’imi aciyorum, nyx bak ne geldiiiig diye evde bir bayram havasi. hemen sarja koyuyorum diyorum hemen kullanmayalim saglam sarj olsun. o sirada sarj eden plagin altindan plastik ayaklari dusuyor, biri de eksik. :(

tabii bu soyledigim cok minor bir sey ama hafif keyfim kacmadi desem yalan olur. neyse biz disari cikiyoruz falan, ogleden sonra temizpati aletimizle pati temizleme vakti. ama...

ama urun bozuk! hahahahha. yani soyle, bir kere sarji 30 sn. gidiyor :) ve de suyu fiskiye gibi disari fiskirtiyor. neyse yapmasi gereken seylerin yuzde yirmisini falan yapiyor yani. pzt sirketi ariyoruz anlatiyorum soyle boyle.

taner bey aa bozuk o, o sekilde degil onun calismasi, bir kere sarji gunlerce gidiyor herhalde kargoda arızalandı diyor. olabilir cunku surat kargo inanilmaz bir kurum, bence gayet inandirici. ınaniyorum ben.

bu arada ben urun geldiginde basta hevesle sevmek icin cok ugrassam da dingildekligi beni uzuyor. epey korkunc tasarlanmis. patinin girdigi lastik her seferinde cikiyor, ergonomi sifira yakin, parcalar kalitesiz.

ve acikcasi ıkıyuz altmıs bes lıra olmasi icin hicbir sebep yok. uc tane donen firca var plastigin icinde. diger pawrinse aletlerinden tek farki sarjli olmasi (ki benimki sarj olmuyor) ve fiyati.

(ha bir de turkiyenin aydinlik yuzu cici mi cici iki kiz kardesin start up’i olmasi. dunnnnnyaca kazandigi destek ve patenti. patenti de sokaktan gecene veriyorlar diye dusundurtmedi degil beni bu yasananlar)

neyse urunumuzu degistirmek icin geri yollamamizi istiyorlar. ben yine cebimden para vererek yurtici kargoyla yolluyorum. telefonl da ulasip gerekirse atasehirden (sirket orada gozukuyor) kendim alabilrim diyorum ki kargoda arizalanmasin.

oyle olmuyormus, depo baska yerdeymis. ok. o zaman bari surat kargoyla yollamayin diyorum. tarih eylul basi olmali bu sirada. tamir edilmis ya da yenisi yollanacak peggymatic’imizi beklemeye basliyoruz.

veeeee tabıı kı hic ses cikmiyor. artik bana geliyorlar. birkac kere daha telefonla konusuyoruz, bildiginiz ayni soylemler, ben de 2 kasim’da telefon konusmasi sonucu parami iade istiyorum. peggymatic tarafi amaan paran neyse veririz iban’ini ver tavri yapiyor.

muhatap oldugum taner bey 15 is gunu icinde hesabinizda olacak diyor. bakin bunu da beceremezseniz ve 15 is gunu doldugunda hesapta olmazsa sizi rezil edicem artik diyorum, sinirle kapatiyorum telefonu. 20 is gunu geciyor...

carsamba yine konusuyoruz. pfff tamam muhasebe yarin yatiriyor diyorlar. ben mesaj atiyorum, mailinize bakin diyor adam. mailimde su var: muhasebeye de cc’lenmis pinar s’e para iadesi yapin yazisi.

aramizda en son gecen mesajlasma bu. bugun cuma, henuz tarafima yapilmis bir odeme yok. bir arkadasimin tavsiyesiyle internet uzerinden dolandiricilik sikayetinde bulunacagim form doldurup.translate tweet

bir de bizim aile avukatina sorayim ihtar falan cekiliyor mu. oyle dev bir meblag olmadiginin farkindayim ama bu iki kiz kardes su an isvicrede start up konferansinda (ingilizce hesaplarina bakin) atip tutarken bu kadar enayi yerine konmak cok ofkelendiriyor.

#peggymatic #temizpati maceram devam ediyor. su an fizik tedavideyim, telefon caldi, arayan taner bey. cunku baska kim olabilir? su an onumde bir tweet var diye basladi. evet dedim, benim o, hepsini ben yazdim.

artik daha fazla konusmak istemiyorum ben soyleyecegimi soyledim dedim. hayır dınlemek zorundasınız diye sinirlendi. bunca zamandir dinliyorum artik dinlemiycem dedim hala konusuyor. verilmis banka talimati (2 kasimda da verilmis talimat)

acaba ne cesit bir insanim da, aylarca verilen hicbir (hıcbır) sozu zamaninda tutmamis bir firmanin kim oldugu belirsiz temsilcisinin imzasiz sozune inanmiyorum da tatsizlik cikariyorum.

yatmadi hala para ne anlatacaksiniz diyorum sız de benı dınleyeceksınız diyor. bankaci arkadaslar bir talimat kac gunde dusuyor allahaskina? ben eft yapiyorum 20 dk’da gidiyor mesela.

neyse taner beyin suratina kapatamadim telefonu, o da saydirdi, ben nasil kullanmadıgım bir urune dandik dermisim. bir kere dingildek dedim diye hatirliyorum cunku, ee, dingildek bir cihaz. keske olmasaydi. ama oyle.

ama taner bey kullandim ve bozuktu dedim. o kullanmak sayilmiyormus. bozuksa bozukmus, dandik degil. dandikse neden degistirilmesini istiyormusum. ımmm 10 ay bekledıgım ve namus meselesıne donustugu ıcın olabılır mı?

bu arada ben urunu ozveriyle, belki gec sarj oluyordur, belki tamamen sarj olunca suyu duzgun fiskirtir diye uc dort gun bayagi bir beklettim sarjda. yazarken tam bir gerizekali oldugumu farkediyorum.

bir de, belki degistirdikleri urun daha az dandık olur diye dusundum acikcasi. naif mi? evet buyuk ihtimalle. ama herhalde urunun kotu oldugunu dusunme hakkım var musteri olarak?

neyse buna benzer bir seyler soyledim demin telefonda da. bir yandan da hastanedeyim, sirtimda elektrik var ve konusmak istemedigim taner beyle konusmak zorunda kaliyorum. o da bana yuzsuzce hesap soruyor.

dedim daha bitmedi, ihtar da cekicem, tuketici haklarina da basvurucam, delirttiniz beni. peki ne dedi sizce? taner bey beni guzelce tehdit etti: oyle mii pinar hanim yapin hepsini yapin bız de yasal ıslem baslatıyoruz o zaman diyerek.

vay arkadas. yavuz hirsiz sozunun bu kadar karsiligi olan hicbir durumda bulunmamistim. kitaba gecebilecek kadar mukemmel bir ornek. simdi peggymatic de bana karalama davasi mi acacak yani?

ve de itiraf ediyorum sevgili okuyucu: bunca ayin sikintisi ve enayi yerine konmuslugun siniriyle agziniza sicicam sizin diye kapattim telefonu. belki de telefonda hakaret davasi acarlar.

the saga continues: tam hastaneden cikmak uzereyken sirketin kurucusu kardeslerden biri aradi. gurultulu yerde actigim icin ismini tam yakalayamadim ama sanirim yaprak hanim.

kendisiyle yarim saat suren uzun, nazik, ve gayet tatli bir gorusme yaptik. simdi olaya epeyce sinirlendim ve aylarin birikimi var diye yalan soylemeyecegim kendisi musteri iliskisinden de anlayan, cici tavirli birisi.

olayi duymus, cok uzulmus ve kisisel olarak benden dinlemek istemis. neyse ben bastan kabaca anlattim, aylardir ugrastigim surec, taner beyle olan mesajlar mailler ve telefonlar (ki bir kismi burada da var.)

dogal olarak uzulmus ve alinmis, sonucta peggymatic bildigim kadariyla tek markalari ve kendisinin de dedigine gore cocuklari gibi. anliyorum, ve uzdugum icin de uzuldum ciddiyim. ama bir yanda da benim deneyimim var, o da gayet gercek.

sonuc olarak hemfikir oldugumuz nokta musteri iliskilerinin sorunlu olusu, iletisimsizlik problemi, ve organizasyonel sorunlardi. ıyi yani: bu bir dolandiricilik sebekesi falan degil, o kadar da enayi falan degilim, gercek start up.

ote yandan, en azindan benim adima cok kotu yonetilmis bir surec (baskalari da var ama) ve gorunen o ki cok iyi islemeyen bir sirket mekanizmasi. musteri deneyimi ben dolandiriliyorum herhalde dedirten bir isleyiste buyuk sorun vardir.

yaprak hanim peggymatic’in isminin ve marka degerinin boyle anilmasindan dogal olarak rahatsiz oldugunu ve uzuldugunu soyledi. ben de anladigimi, ama peggymatic’in bana marka deneyimi olarak maalesef bunu yasattigini soyledim. yapacak bir sey yok bu noktada.

sonucta bir marka sadece yaptigimiz buluslar, urun uretimi degil, musterinin eline varana kadar gecen surec + urunun kullanim deneyimi. ıyi niyetle ve hevesle de yola ciksaniz bu kisimlari da dusunmek ve yonetmek gerek.

direkt benimle iletisime gectigi ve diger telefonda oldugu gibi azarlanmadigim, hukuki surecle tehdit edilmedigim bir telefon konusmasi oldugu icin memnunum ve tesekkur ederim arayan surmeli kardese. gayet yapici bir konusmaydi bence. umarim karsi taraf icin de oyle olmustur.

ozetle: kotu iletisim, kotu musteri iliskisi, kotu organizasyon can aldi. bunca aydir karsilik bulamadigim ve sondan bir onceki konusmada taner beye israrla soyledigim icin ben deneyimimi sosyal medyada paylastim. maalesef ancak bu noktada iletisim sorunu asildi.

yollarimiz da nihayetinde bariscil ve anlayisli bicimde de olsa -baska sorun cikmazsa?- ayrildi. bu olaydan tecrube edinmelerini ve ileride farkli calismalarini diler ve taner beyi musteriyle assssla muhatap etmemelerini tavsiye ederim.

derken.... beklenmedik bir sezon finali. ben taner’i kizcagizlarin ozenle kurdugu islerini baltalayan vasifsiz bir is bilmez zannederken kendisi kardeslerin babasi ve sirketin yoneticisi (ve tahminen yatirimcisi) cikti.

yatirimci kismi tamamen benim tahminim ama diger ikisi kesin bilgi. her sekilde, sirket ici iletisimsizlikten ve organizasyon bozuklugundan yasanmis uzucu bir tatsizlik narrative’inde bence epey sorunlu bir detay.

neticede taner bey 2 kasim’dan bugune kadar gecen 28 gunde 5 dakikasini ayirip ucret iadesini yuzlerce kere yapabilirdi. ben de musteri hizmetlerine koyduklari alakasiz bir adam zannedip atacaklarini falan tahmin ediyorum.

su durumda surmeli kardesler kusura bakmasinlar ama yasananlar peggymatic markasini temsil ediyor. ıki kiz kardesi bizzat temsil etmiyor olabilir ama sirketlerini ve markalarini temsil ettigi kesin.

biraz haber karistirinca babalarinin da onlarla start up tanitimlarinin hemen hepsinde yer aldigini gorebilirsiniz. evet o taner bu tanermis. mentionlardan anladigim kimse sasirmamis ama ben bayagi sasirdim.

simdi son durum para iadesi pazartesi gunu yapilacak seklinde. ama bende bu son ogrendigim bilgi sebebiyle yarattigi his karsilikli anlastik yerine su oldu: kendisi sivayan baba kizina aratti, olayi hallettirmeye calisti. birkac arkadasim uyanmasa ben bunu da yemistim.