şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dresden'de her pazartesi olan yürüyüş 100 kişiyle başlayıp 17.000 leri buldu.. ama karşısında da
    berlin'de 30.000 i aşan kişi yürüdü. zaten alman arkadaşlara pegidaya sorduğumda "biz de karşısında 30.000 kişi yürüdük." oluyor. diğer yandan merkel ile koalisyon yapan bayern tarafından oyları toplayan csu var. genelde csu'ya almanlar şaka gibi baksalar da bana csu'un bu kadar enteresan söylemlerle almanya'da hükümete girmesi enteresan geliyor. csu'n en son söylemi evde türkçe konuşulması yasaklansındı. kaldı ki bazı alman marketlerinde kasiyerlerin müşterilerle türkçe konuşması yasak ki bu bile bana garip geliyor.
  • almanya'da güc kaybederken, ingiltere'de yeni yeni dogmaya baslayan olusum. ilk defa gecen cumartesi yürüyüsler baslamis. fotograflar icin: link
  • dresden'deki mültecilere yönelik son "protestoları" islamofobi'nin geldiği konum itibariyle endişe verici -ki neo-nazileri de artık hiç yüksünmeden katıldığı söyleniyor. ancak antifaşizm bu gerzeklerle mücadele etmekte kararlı. ve bu tutumularını sürdürecekler.

ben de nicelik olarak azalacaklarını ancak kalan üyelerinin ise neo-naziler ile hiçbir fark kalmayacaklarını tahmin ediyorum.

bkz:
    - "flüchtlinge räumen protestcamp", süddeutsche zeitung, 3. märz 2015
    http://www.sueddeutsche.de/…n-protestcamp-1.2375145
    - "protestlager in dresden geräumt", frankfurter rundschau, 3. märz 2015
    http://www.fr-online.de/…umt,29337826,30017866.html
  • bu hareket şimdilik çok az kişiye hitap ediyor gibi görünse de yine de yakından takip etmekte fayda var. çok şükür ki almanya'nın genelinde ekonomik bir problem yok. ama bir gün tamamen başka sebeplerden dolayı almanların yaşam standardı bugünkünün altına düşerse, işte o zaman bu kadar az kişi mi destekler gerçekten bilemiyorum. dikkatli olmakta fayda var.

bir de bu tarz şeyler her zaman tartışılabilir gibi görünen masum gerekçelerle başlar. ama daha sonra öyle boyutlara ulaşır ki önü alınamaz. bunu görmek için tarihe bakmak yeterli.
  • parti kuracaklarini aciklayan olusum.

ısterse tüm almanlar pegıdaya oy versınler,ıktıdara gelemezler. cünkü yakında almanya'da onların ıstedıgı gıbı üstün alman ırkı kalmayacak. hazır olun yakında 500 bın surıyelı gelıyor. evlenme daırelerı hareketlenecek.yenı nesıl (bıraz kaba bır kelıme olsa da sözlük anlamı olan kelıme) kırma olacak. hıtlerın ruhu cehennemde bıle kendıne yer bulamayacak.
  • dresden savcılığı tarafından, istifa eden kurucusu lutz bachmann hakkında nefret söylemi suçlamasıyla iddianame hazırlanan ırkçı örgütlenme. lutz bachmann mültecilere hakaret içerikli söylemlerde bulunmuştu.
  • bir kısım gurbetçi türklerden de destek almaya başlamış islamcılık karşıtı hareket.

http://www.amerikaninsesi.com/…konusma/3016757.html
  • dresden kentinde her pazartesi, yasli cocuk demeden binlerce islam ve multeci karsiti yuruyus yapan 1933 den kalma beyinli grup. bir cesit nazi yapilanmasi. dresden altstad da ki alisveris merkezi girisindeki suriyeli cocuklara kufreden pislik insanlari ihtiva eder. cocuklara yardim etmeye kalktiginizda ayni sekilde kufur eden naziler.
  • faşist, ırkçı, insanlık düşmanı, tek tipçi, neonazi, avrupada islam karşıtlığı ile taraftar bulan kıyamet alameti olan bir hareket..
  • bugün antwerpte kendilerinin gösterilerine şahit olduğumuz deliler grubu. işin ilginç tarafı, tam da paris katliamı'na dair yazı okumaktaydım. paris'te olanlardan sonra artık iyice artan (sözde azaldığınızı zannettiğimiz) islam ve mülteci karşıtlığı, yalnız ve güzel antwerp'imizde de kendini gösterdi. *

"want hoe minder islam, hoe minder terreur" (daha az islam, daha az terör) diyen bir grubun aklını sorgulamak lazım değil midir?

not: ldpliyim.

edit: linkler kaldırıldı, bu adamlara prim vermenin anlamı yok.