• her şubelerinde yüksekçe bir dj kabini olur. orada bir müdür oturur ve mikrofonu sıkça kullanır, personeli fırçalar.
  • 1-yerli sermayedir.
    2-ucuzdur.
    3-foça yoğurdu satar.
    4-ithal et satmaz.
    5-maalesef sarelle ve tadelle de satmaz.
    6-foça yoğurdu satar. (tekrar oldu ama vurgulamak gerekir) (bkz: foça yoğurdu)
  • bir zamanlar aydın'ın tek süpermarketiydi. avm zaten yoktu. şimdi nasıl insanlar kipa'ya, migros'a vs gidiyorsa o dönem de aydın ahalisi pehlivanoğlu'na giderdi. büyükçe de bir yerdi. bulvar taraflarında da ek bir şubesi vardı.

gel gelelim, bir gün bunun civarına gima açıldı, pehlivanoğlu darbe aldı. derken öte yana da migros geldi, sinek avlar oldular. her hafta raflarını arşınlayan birçok kişi artık pehlivanoğlu'na yılda bir kez bile uğramaz oldu. derken aydın'a tansaş geldi, kipa, forum derken avm'ler hiper marketler ufacık şehri dümdüz ettiler. bir de bim, halk market (gerçi şimdi el değiştirmiş), şok vs gelince iyice unutuldu pehlivanoğlu.

ancak adamlar yılmadı, büyük düşünmüşler ki şimdi neredeyse 100. şubeyi açıyorlar. ucuz ve yaygın markete geçtiler, hipermarket olalım tarzı rekabete girişmediler. sağlam yürüdüler, tebrik etmek lazım.
  • izmirin ilk süpermarket zinciri. ilk marketlerini üçkuyulara açmışlardı. ben daha ufacık bir ilkokul talebesiydim. hatırlarım annemle oraya alışverişe giderdik ve birçok insan sırf meraktan içeri girerdi ve birşey almadan çıkmanın ayıp olacağı düşünürdü. süpermarket kültürü daha oluşmadığı için insanlar tek ürünle çıkamaz, enazından iki ya da üç parçayla kasaya gelirlerdi. işte pehlivanoğlu şu anki servetini birazda olsa buna borçludur...
  • orada burada %100 yerli sermaye diye reklamını yapıncaya kadar kapanış saatlerini ileri alması gereken marketler zinciridir.. akşam saat 9'da süpermarket kapanır mı kardeşim? adamlar her pehlivanoğlu şubesinin yanına kipa express açtılar, kapanış saatlerini de gece 10 buçuk yaptılar.. yemin ediyorum ben tek bir müşteri olarak her hafta en az 3 defa pehlivanoğlu'nun kapısından dönüp kipaya girmek zorunda kalıyorum..
  • hemen hemen tüm marketleri bir binanın zemin katı ve bodrum katına açmış olan enteresan marketler zinciri. gittiğim hepsi istisnasız o şekildeydi.. evimin 2 sokak arkasında var marmaris'te, bulundukları binanın alt katını ve onun üstünü kapatmış durumdalar.. milas'ta anneannemlere gittiğimde bazen uğruyorum, orada da aynı şekilde 3 katlı bir binanın alt katındalar. hemen izmir'de gördüklerime bakıyorum, binanın alt katı ve bodrum katını kapatmışlar. şöyle ahım şahım ayrı bir binası olan pehlivanoğlu gördüğüm gün "tamam" diyeceğim "bunlar olmuş". ha izmir'de varsa da göremediysem o başka. tansaş mini ve kipa expressler de bu şekildeler ama onların bir de orjinal devasa hallerini biliyoruz, görüyoruz..

takipteyim pehlivanoğlu, bulacağım elbet seni de kendi hanedanlığını kurduğun bir şekilde..

edit : deneme2 ve bodom golu canavarı uyardı, buca'da varmış dediğim şeyden.. 2005 eylül'den beri izmir'de okuyup da buca'ya topu topu 3-4 defa gittiğim için görmemişim bunu..
  • çocukluğumda, ilk mağazasından alışveriş yaptığımız market zinciri, bir müddet ilk ve tekti, göztepe'deydi ve bir aile işletmesiydi, mahallemizin bakkalıydı pehlivanoğlu ailesinin dükkanı,.. evet o kadar eskiyim.
  • internet sitesinden bugün virüs alarmı aldığım marketler zinciri.
  • bu kardeşler türk marketçiliğinin başına gelmiş en kötü işletmeyi devam ettiriyorlar.

izmir gibi ulusal marketçiliğin temellerinin oluşturulduğu yere (tansaş, kipa) gelip uzun yıllar boyunca satın aldıkları küçük mt2 dükkanlarda iş yapıp çok şube ama az mt2 iş mantıklarıyla tedarikçi ve firmaları tehtid ederek ceplerini doldurmaya devam etmektedirler.

firmalar da göt içi kadar mt2 de olan mağazalarının çokluğunu göz ardı edememektedir. dağılım hedefi olan firmalara mafya gibi tavır takınırlar.

firmalara karşı takındıkları tavır keşke raf fiyatlarına yasısa... kendilerini migros ile bir tutup fiyatları tavan yaparlar..

herşey cepleri için !

umarım en kısa zamanda batıp bugün kazıkladıkları insanları anlar bu kardeşler !

hanif, ali ve muharrem pehlivanoğlu
  • bir sözlük yazarı...

nurcuları savunmuş. nedense?

silerse diye alıntı:

"nurcu olmayanların nursuz olduğu başlık!"

engelle
    başlıklarını engelle
hesabın var mı? giriş yap