şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ibrahim tatliseks'in (#92798) belirttiği kadarıyla pekaka pkk yanlısı olmayan kişilerin kullandıkları bir ifadeymiş ve örgüt yanlısı olanlar da (#92799) söylendiği üzre pekeke derlermiş.
  çeşitli tartışmalar sonucu ortak bir yargıya varılamasa da (#3846949) dark exile diyor ki pkk kürtçe olduğu için aslında pekeke diye okumak gerekirmiş.
  oysa ki dilimize yabancı dillerden yerleşmiş bir çok sözcük var, özel isimler ve markalar da dahil bir çoğunu kendimizce okuyoruz.
  türkçe'de "k" harfi "ka" olarak değil "ke" olarak okunuyor olsa da bir çok kısaltmada olduğu gibi burada da "ka" olarak okunması normaldir.
  yine de dibilgisine saygılı olanlar ve örgüt yanlısı (hiç olmadı solcu) olarak anılmaktan çekinmeyenler pekeke şeklinde söylemekte sakınca görmeyecektir. *
 • bunu diyenler devlet (turk devleti) yerine de tc derler genellikle..(bkz: #3292514)
 • dilbilimsel olarak doğru bir eylemdir.
  güzel türkçemizde sessiz harfler e sesli harfi ile beraber okunurlar. be , ce , de, ...,ke, le, ... pe, re... gibi keza kısaltmalarda da sessiz harfler aynı şekilde okunmak durumunda olduğu üzre "kadeve" "pekaka" vb. kısaltma okuyuş şekillleri kişinin siyasi tercihinden bağımsız olarak yanlıştır.
 • marvel dunyasinda yilan adamlarin "kaa nama kaa lajerama" diyememesi gibi bisey, insanlara pkk kelimesini okutarak pkk'li olup olmadigini anlayabiliriz.
 • yıllar önce aydın güven gürkan, mecliste yaptığı bir konuşmada, pkk'yi pekeke diye okumuştu da, vatansever sağcı milletvekillerimiz heyecanla atılmışlardı: "ne biçim konuşuyorsun, doğrusunu söyle, ...vs" gibi bir şeyler saydırmışlardı. bunun üzerine aydın güven gürkan da "türkçe'de ka diye okunan bir harf yok, doğrusunu söylüyorum" diyerek cevap vermişti.

  çok yaygın ve kabul gören "pekeke diyenler örgüt yanlısı, pekaka diyenler devlet yanlısı" gibi yorumların da, uzlaşma kültürüne ne kadar aykırı olduğunu ve insanlar üzerinde psikolojik baskı unsuru olarak kullanılacağını da görmek gerek.
 • ara yolu bulup pekeka şeklinde okuyanları da mevcuttur.
 • george bushun linguistik zekasini a$an bir durumdur. gecenlerde televizyonda duydum pi key key dedi, olaya yeni bir boyut getirdi.