şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pekin ordegi)
 • zhoukoudian adlı mağarasında efendi efendi yaşamış ve yok olmuş bir adamdır. evi olan mağara yüz yıllar sonra kendisinden izinsiz didiklenerek eski çağlara dair önemli ipuçları ele geçirilmiştir. pekin adamı onu sevimli kılan bir isim olsa da akademik adı homo erectus pekinensistir.
  kendisi homo erectus türünün atasıdır, kankası java adamı ise homo sapiens türünün atasıdır.
 • (bkz: java adamı)
 • homo erectus pekinensis'in yanında sinanthropus pekinensis de denir. sinanthropus'un kopçalarını açarak sevgili bilimsek halkımıza türkçeleştirelim. ama ilk önce bir açalım hele: sino-anthrophos.

  açtık, cepte.

  bizim polat'lar, necmi'ler keşfetseydi bu adamı, işler çığrından çıkardı. "sinan bizde yaygın bir isim, türk olabilir" şeklinde hoşafı yapılabilirdi. iğrenç iğrenç fikirleşmeler.

  anthropos'u hepimiz tanıyoruz, grekçe insan demek. çok sonradan bu latinceye de geçiyor, sanırım anthropus şeklinde. sinan'ın ecdadını oluşturan sino- ise bir ön ektir. ön ekler öne gelir ve en acemi katırlar gibi önümüze bilgi indirir. homo ise kaldırır, erectus olur, adına da 'pekinli kaldırmış adam' derler.

  sino-'dan şaşmayalım, sino-'ya odaklanalım. sin sin. ne olabilir sin?

  çin olabilir!

  öyleyse pek sıkıcı olabilir.

  öyleyse pek sıkıcıdır.

  sin çindir, sinanthropus pekinensis de pekinli çin-adam'dır. çim adam gibi.

  bu da cepte.

  iki cebimiz vardı cep kalmadı.

  entarimiz çin çarpmışa döndüğüne göre ben gideyim..
 • choukoutien mağarasından ele geçirilen kaba ve bıçak türleri dışında bu mağarada 40 kadar insan fosili bulunmuş.onlardan biri de pekin adamı.dünya kültürü için en önemli yanı ateşi ilk kez düzenli bir şekilde kullanmasıdır.söz konusu husus bu bölgede ateş yerlerinin bulunmasından ve mağaradaki binlerce hayvan kalıntısından anlaşılır.
  (bkz: prehistorik) insan tipi kalıntısı.