şükela:  tümü | bugün
  • istanbuldan sekiz bucuk saat suren ucustan sonra, nereye giderseniz gidin, cin'e ilk giris yapmaniz gereken havalimanidir. mesela sangay'a gidecekseniz bile 1 saat pekin havalimaninda vakit gecirmeniz gerekir ki, siagara icen bunyeler icin buyuk firsattir. malesef pekin havaalaninda sigara icmek yasaktir. ancak eger o gun sansiniz varsa, aval aval kuytu bir yer bulabilir miyim diye dolasirken gozunuzden anlayan temizlikci ablalar 'smoke' smoke!' diye yaniniza gelir. siz de yes yes diyice sizi bir yere goturuler. bilmiyorum en azindan bana oyle oldu. supurpgelerin ve deterjanlarin oldugu kucuk bir odaya sizi disardan kitlerler. siz orda sigaranizi icerken lavaboya ve temizlik malzemelerine bakarsiniz. sonra kadin gelip kapiyi acar 1 dolar verirsiniz cikarsiniz. ben yanimda dolar olmadigi icin 1 lira verdim onu da euro sandilar. o da olur. sigara icen sevgili turklerden 2 dolar verip ortalikta su dolu plastik bardaga kul silkere dolasanlari da mevcuttur. pekin hava alani calisanlarina selam ederim.
  • bir yiğit özgür karikatürüne konu olması an meselesi olan havalimanı.

- taksi, pekin havalimanı'na çek!
    - pekin!
  • fuar dönemi geri dönüşte ne yaparsanız yapın zamanında olunması gereken havaalanıdır..olmadığınız taktirde zinhar kaçırdığınız tarifeli uçak değil,başlangıcıdır kabus dolu günlerin…zira yedeklerde öncelik daha önceki günlerden bekleyen yolcuların olacaktır…

tarifeli uçuşun saatini kaçırmış ve pekin havaalanında iseniz ilk yapılması gereken derin bir nefes almaktir…umudunuzu kaybetmeyin,hemen acentaları dolaşmaya başlayın…tek bir tane bilet satış ofisi bulduğunuzda,önünüzdeki afrikalı fransızın bilet fiyatına itirazını,uzun süre ofisi meşgul etmesini makul karşılamanız kendi açınızdan isabetli olur…hani ‘aman da aman paran yoktu neden geldin’ düşüncelerine düçar olmamanız sağlık durumunuzu rahatlatır…

zira az sonra

- istanbula nereden olursa olsun uçak bileti istiyorum
    sorusunun yanıtı
    -we have only expensive ticket olacak…

bu expensive in o sizin bildiğiniz yüzde 20 farklı expensive olmadığını anlamanız normal ücretin 2 veya 2.5 katı istendiğinde zaten ortaya çıkacaktır…

büyük ihtimalle bu havalimanında geçireceğiniz birinci günü tamamladınız ve artık hotel hotel cümleleriyle etrafınızda dolaşan güruhtan gına geldiniz…artık koltuklarda beklemek istemiyorsanız hemen üst katta masaj salonuna giderek, üç veya dört saat için otuz dolarak ödeyip kendinize masaj yaptırabilirsiniz…

masaj esnasında bir önceki günün yorgunluğu ile sizin önceliğiniz yatak olacaktır...burada yatağın büyük hazzına kapılarak,masajı yapan minik çinliye kesinlikle söylenmemesi gereken –tamam benim için bu kadarı yeterli,sende zaten yoruldun,ben burada bu şekilde dinlenmek istiyorum demektir…ancak denilmiş ise sonucu olan –hayır yorulmadım ve akabinde masaj adı altında kaburgaların kırılması,bacakların çimdiklenmesi,sırt bölgesinin yumruklanmasına hazır olunmalıdır…

yemek için iç hatlarda mcdonalds veya dış hatlarda kentucky fried chicken tercih edilebilir...

ayrıca insan merak edip alt katlarada iner değil mi?

alt kata indiğinizde karşınızda iki veya üç saat uyuyabileceğiniz odalar bulabilir,suşi ve farklı yemekler görmekten sanal mutluluk elde edebilirsiniz…

bugün türk havayollarının yedeklerinden bineceğim diyerek iki veya üç gün oralarda kalmamak, iki veya üç katı bilet ücretini ödeyerek cennet vatanınıza ulaşmak mantığa en yakın yol olabilir...
  • tiananmen meydanından taksiye binildiği zaman açık trafikte yaklaşık 20dk falan sürer buraya ulaşmak. pazarlık yaparsanız taksiciler sizi 120 yuan'e terminal 3'e götürebilir. terminal 3 yanlış bilmiyorsam 2007 yılında inşaatına başlandı ve olimpiyatlardan hemen önce bitirildi. inanılmaz büyüktür. o kadar büyüktür ki havaalanı içinde trenle geçiş yapılır. bunun sadece 1 yılda bitirilmesi çinlilere ait bir özellik olduğu tartışılmamalı. ancak free shop'u çok yetersizdir. hele bir de dubai ile kıyaslarsak baya baya yetersiz olduğunu görürüz.

http://en.wikipedia.org/…ital_international_airport
  • dış hatlar ile iç hatlar arası bağlantı küçük tren ile sağlanmaktadır. bavul almak için de bu tren kullanılmaktadır. bağlantılı uçuş var ise bavul kendi kendine gitmez asla. mutlaka her uçuş için bavulu tekrar alıp check-in yaptırmalısınız. iki uçuş arası süre kısaysa bu biraz sorun çıkartabilir. maalesef çin’de bağlantılı uçuşlarda böyle. ingilizcesi pek iyi olmayan çalışanlar var. bavulu alıp çıktıktan sonra diğer uçuş varsa üst kata çıkılmalı. tabelalar bunu göstermiyor maalesef. check-in hep üst kata çıkıp yapılıyor. duty-free ve diğer normal mağazalarda çok fazla şey yok. en azından çin’e ait çok fazla alınacak hediye vs. bulamadım. ancak satılan içki, çikolata vs'nin nispeten ucuz olduğu söylenebilir. para dönüştürülecekse 50 yuan işlem ücreti alıyorlar. en iyisi şehir içinde bankadan yapmak. tabi pasaport fotokopisini mutlaka alıyorlar her para dönüştürmede.
  • bilinen adı beijing capital international airport tur.çok güzel bir mimarisi vardırbu ve bu
    önemli not:ikinci katında burger king var