şükela:  tümü | bugün
 • karadenizde (ve hatta anadolunun bazı yörelerinde de) sıkça tüketilen kombinasyon. sağlıklıdır. bir yoğurt firmasının ne zaman çıkaracağını uzun zamandır merak ettiğim üründür ayrıca.
 • pekmezle olduğu gibi çilek veya vişne reçeli konarak da yenebilen, zaman zaman çingene tatlısı olarak tanımlanan yiyecektir. kışın yenilmesi soğupa karşı direnç arttırmaya yarayabilir. patent matent uğraşmadan karıştırıp tadını çıkarmak gerekir, gerisi yalandır.
  ben değil fakat mutlaka başka birileri 6 yaşından beri yapıp yemektedir bu karışımı.
 • saksağan beyni de denir buna. nefistir.
 • demir eksikliği anemisini önleyici doğal bir destek olarak kabul edilen pekmez, süt veya süt ürünleriyle beraber tüketildiğine bu gıdaların demir emilimini azaltıcı etkisinden dolayı bu özelliğini kaybeder, sadece bir lezzet unsuru ve kalori bombası olarak tüketilmiş olur. bu nedenle pekmezli yoğurt; kilo almak isteyen insanlar için alternatif bir tatlı olmaktan öteye geçemeyecek gıda kombinasyonudur.
 • spor öncesi enerji vermesi için yenilebilir.
 • lezzettine doyum olmaz yegane türk icadı. her sabah yemek farz.
 • pekmez ile süt vb. ürünleri birlikte tüketmek, ıspanak yedikten hemen sonra çay içmek gibidir. ayrı ayrı tüketildiğinde vücuda çok faydalı olan bu mükemmelliklerle güç birliği yaratıldığında birbirlerini nötrlemelerine sebep olucak bir karışım haline getirilmiş olur.

  (bkz: harnup pekmezi) *
 • ay bir de bu pekmezin tahinli pekmez versiyonu vardır ki....yeme de yanında yat.
 • çocukluğumda sıkça, son zamanlarda da aklıma geldikçe yapıp, yediğim yoğurdun pekmezli * halidir.

  şuana dek dut pekmezi veya üzüm pekmezi kullanarak yaptım, yedim ve gerçekten bambaşka bir tattır. insana nostaljik anlar yaşatır.

  tüm bunlar dışında, yakın çevremin * bu güzel karışımdan bihaber olması ise şaşılacak bir durumdur. ne zaman yapıp, yesem şaşırarak "bizde şekerli yoğurt yapıp yerdik" derler..tuhaf.
 • hakkında bir sürü yanlış bilginin forumlarda, bloglarda dillendirildiği süper karışım. burada bile birbirlerini nötrlerler denilmiş.

  pekmez (özellikle üzüm pekmezi) sanılanın aksine sadece demir içeriği için tüketilen bir besin değil.

  içeriğinde yüksek oranlarda kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez, b16 vitamini, omega 6 gibi değerli mineraller ve vitaminler var.

  kaynak: http://nutritiondata.self.com/facts/sweets/5573/2

  süt ürünleri belli oranların (300 mg) üzerinde tüketilirse demir emilimini az bir oranda (%5-15) azaltabilir. kaldı ki, bizler başka pek çok besinden (özellikle et) yeterince demir alıyoruz.

  en çok demir içeren gıdalar:

  1. kırmızı et
  2. yumurta
  3. ıspanak
  4. hububat ve tahıllar
  5. hindi/tavuk
  6. baklagiller
  7. ciğer

  dolayısıyla yoğurt-pekmez karışımını faydasız hatta zararlı görmek abesle iştigaldir.

  ayrıca bakınız: http://www.istahsizcocuk.com/…ar&catid=35:slideshow