şükela:  tümü | bugün
  • kar firmasinin cikardigi bir cips markasi (bkz: patos)
  • (bkz: pekoş bil), (bkz: pek hoş bill), (bkz: pecos bill)
  • ks. pek ho$..
  • doritos ürünlerinden daha lezzetli olan baharatlı, acılı cips. biraz fazla tuzlu bişiy yalnız
  • cesme yildiz burnunda allahina kadar rock muzik arsivi olan bir amcanin islettigi kucuk sevimli oturup bira icilecek mekan...

arsivi hakkaten abartmiyorum ne istersem cikartiyor adam...
  • yemeye yeni basladiginizda bu ne olm neresi baharatli dediginiz ancak paketin yarisina falan geldiginde etkisini gostermeye baslayan urun.. kar firmasinin cikartdigi en guzel urundur kanimca..
  • şu anda üretilen pekosun dışında bir de ilk pekos ismi ile çıkan cips vardır. bu cips eğri büğrü ve yarın yamalak silindirlerden oluşurdu. tuzlu corn flakes gibi bir tadı vardı ve hastası olmuştum. ama o zamanlar ekonomik özgürlüğü olmayan bir sokak çocuğu olmamdan dolayı en fazla 2 tane yiyebilmiştim. o 2 taneyi alabilmek için bilyelerimi mahallenin bebelerine satıyordum. gün geldi yaş kemale erdi, aile harçlık vermeye başladı...

ilk harçlığımla bakkala koştum...
    -amca pekos ver 10 tane.
    -pekos yok.

başka bir bakkala koştum...
    -amca pekos var mı?
    -var.. al... (patos uzatır.)
    -bu diil amca ... pekos dedim...
    -yok ondan...

başka bakkallar gezdim yok... ama paramı harcamadım ertesi gün ve onu takip eden gün yine gittim bakkallara, ama pekos yok... yok... yok...

taki o gün gelene kadar... yine bir bakkal , ben ve harçlığım...

-amca pekos gelmedi mi ?
    -geldi hadi sonunda al sende kurtul bende kurtulayım...

birden şimşekler çaktı beynimde... pekos gelmişti nasıl yiyeceğimin hayallerini kurarken elime o lanet şey geldi. adı pekos olan ama benim çocukluğumun enerjisi olmayan pekos. garip baharatlı, yuvarlak, mide bulandırıcı pekos.

"geçmişini sikiyim amca" diyerek uzaklaştım bakkaldan. bir yandan ağlıyor bir yandan şu ana kadar hiç bir ürünün piyasadan kalktığına şahit olmadığım cips sektöründe neden benim geleceğim ile oynandığını düşünüyordum.
    ilk kez o gün evrenin benim çevremde döndüğü sendromuna kapıldım. bu cipsin piyasadan kalkmasının bana yapılan kozmik bir şaka olduğunu düşündüm.

aradan yıllar geçti... ama ben pekosun etkisinden halen kurtulamadım. halen her yeni pekos gördüğümde içim burkulur. doritos dippası sossuz yiyerek bir nebze eski pekos açlığımı tatmin etmeye çalışırım ama nafile.
  • şu anda hiç bir yerde bulamadığım tadının hala damağımda olduğu mısır cipsi.
  • yıllardır gözümde yaş, ağzımda o eşsiz baharat tadıyla aradığım cips.