şükela:  tümü | bugün soru sor
 • california'da 1989 da açılmış hapishane. suç oranı yüksek mahkumların tutulduğu bu hapishanede, normal olarak içerideki suç oranı da pek yüksek. öyle bizim bildiğimiz gibi adam şişleme, yastıkla boğma falan da değil. zenciler, kuzey meksikalı, güney meksikalı gruplar olayı gang fighta döndürmüş, silahlı çatışmalara girmişler.

  http://www.youtube.com/watch?v=iywiehaxc9e
 • 1 temmuz 2011 tarihinden itibaren süresiz açlık grevi direnişinin başlamış olduğu hapishane.

  ylem, öncellikle hapishanenin yüksek güvenlik birimlerinde bulunan tutsaklar tarafından yönetiliyor.

  tutsaklar gaddar ve insanlık dışı koşulları protesto ediyorlar.

  süresiz açlık grevi, pelican bay devlet hapishanesi’nde başlatıldı amae 7 temmuz'da yayınlanan rapora göre 13 hapishanede toplam 6600 tutsağın katılımıyla sürüyor.

  açlık grevindeki tutsakların talepleri:

  1. kolektif cezalara son

  2. işbirlikçiliği dayatmalarına son

  3. uzun süreli tecrite son (bazı tutsakların 30 yıldır tecritte tutulmaktadır)

  4. yeterli beslenme sağlanmalıdır

  ayrıca tutsakların taleplerin kabul edilmesi için imza başlatılmış bir imza kampanyası var: http://www.change.org/…-at-pelican-bay-state-prison
 • uluslararası tecritle mücadele platformu adına bir destek mektubu gönderilmiş direnişteki hapishane;

  "9 temmuz 2011

  sevgili yoldaşlar,

  öncelikle insani yaşam koşulları için haklı eyleminizi selamlıyor ve bu cüretli direnişle dayanışmamızı ifade etmek istiyoruz.

  hapishanedeki baskılar ve tecrit zulmün tarihi kadar eskidir. egemenler, her zaman halkların adalet ve özgürlük taleplerini yok etmek için yollar arıyorlardı.
  tutukluluk ve tecrit, özellikle sömürünün hat safhaya geldiği ve kitlelerin bu politikaya karşı tepki gösterdiği süreçlerde hep toplumu susturmak için bir silah olarak kullanıldı.

  hapishaneler, hem içeride hem dışarıda iradeyi ve direniş hakkını yok etmek amacıyla kullanılan bir laboratuar.
  egemenler, tutsakları teslim alarak "örnekleri" yaratmaya çalışıyor ve bu şekilde dışarıdaki direnişi bitirmeyi hesaplıyorlar.

  türkiye'de f tipi hapishanelerindeki tecrite karşı 7 yıl süren (2000-2007) bir ölüm orucu direnişi olmuştur. 122 erkek ve kadın bu mücadelede hayatlarını kaybetmiştir, ama sonuçta devlet hapishanelerinde tecritin bir gerçek olduğunu kabul etmek zorundaydı. bu son savaş değildi ve tecrit halen can almaya devam ediyor, özellikle hasta tutsaklar tedavileri yapılmadığı için ölüyorlar.

  her şeye rağmen, nice genç ve yaşlı insanlarının hapishanede ve dışarıda hayatlarını feda ettiği bu açlık grevi, hemen hemen tüm dünyada duyulmuştur ve tıpkı bobby sands'ların irlandalı açlık grevi gibi bir örnekti.

  ve sizler, şimdi tüm dünyadaki tutsaklara umut verebilecek bir başka örneği yaratmanın arifesindesiniz.

  bu insanlık mücadelesinde yanınızda olduğumuzu belirtiyor ve tüm dünyaya çabalarınızdan haberdar etmek için güçlerimizi kullanmaktan gurur duyuyoruz.

  sevgi ve dayanışma ile

  uluslararası tecritle mücadele platformu"
 • tarihin gelmiş geçmiş değeri en az bilinen sanatçısı jenny lewis'in sadece bir diğer baş yapıtı.

  bu kızın hakkını yiyorlar ya bence.
 • zygmunt bauman "küreselleşme toplumsal sonuçları" adlı eserinde panoptik kontrolün yerine getirilmesi için gerekli ıslah evlerini aslında ne olduğunu göstermek için kullandığı bir vahşi herşeyi otomatik unsocial iletişimsiz bir ortama sahip hapishanenin adı pelican bay.
 • zaman/mekan sıkışması neticesinde meydana gelen hareketsizleşmeye neden olan yapı. dışlanmayı beraberinde getiriyor. mahkumlar ve gardiyanların hiçbir şekilde iletişimde bulunmadığı, beton blokların, penceresiz ortamların yeri. mahkumlar çalıştırılmak istenmiyor, iletişim kurulmuyor, ses yok, görüntü yok, hiçbir şey.. başta da ifade ettiğim gibi nihai hedef dışlanmayı gerçekleştirmek ve bunun için ne gerekirse yapılıyor.