şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit: artık pelikan dosyasının mimarı pelikan yalısı ve müdavimleri hakkında 5-6 ay öncesine göre çok daha şey biliyoruz. süheyb öğüt ve hilal kaplan ekibinin berat albayrak tarafından nasıl bir maddi destekle desteklendiğine ve pelikan yalısının teşekkül sürecine dair şurdan buyrun. ayrıca bkz: http://bosphorusglobal.org/

  daha bugün yayına başlamış bir blog. ilk yazısı da selam osun başlığıyla sözde akp'nin zirvesinde yaşanan çekişmeleri ve neden reis'in haklı olup onun karşısında duran herkesin nasıl "cibilliyetsizler" olduklarını ispatlayama koyulmuş. davutoğlu'nun artık gidici olduğu konusunda herhangi bir şüphe bırakmıyor.

  yılmaz özdil'i anımsatan bir üslup, açıktan bir anti-entelektülizm, reis'in haklılığına dair sarsılmaz bir iman, bir yandan da her türlü olumsuzluğun reis dışı aktörlere havale eden bir ötekileştirme.

  yazarın kimliğine dair tek bir işaret yok. tek bir atıf yok. sağlaması var mı iddiaların dersen, yok. ama çüretemezsin de. komplo teorisyenliğinin güzide bir örneği. partizan reisçiler arasında peynir ekmek gibi tüketileceğine de şüphe yok. deli gibi paylaşılacak ve davutoğlu'nun tasfiyesinin yaratacağı tedirginlik ve güvensizliği yumuşatacak. imanı sarsılmışlara iman tazeletecek. bu kafayla nasıl savaşılır ki?

  edit: bazı arkadaşlar, yazının anında burda paylaşılmasından hareketle, benim yazı ile bir alakam olduğu ve servis edilmesinde çıkarım olduğu gibi fikirlere kapılmışlar. aksini ispat için dil dökmeye gerek görmüyorum, zahmet edip bir bakılırsa sözlükteki geçmiş tanımlarım yeterli delil teşkil edecektir. evet, nickim şüphe uyandırıyor, farkındayım...

  edit2: akşam bunun üzerine daha ne kıyametler koptu. akp sakarya il teşkilatının kirli çamaşırları ortaya döküldü, karşılıklı bok atarak millet bir birinin altını oymaya çalıştı. işte bunlar hep osmanlı: iktidarı böyle tek bir merkezde toplayıp tüm karar alma mekanizmalarını da tek bir kişiye bağlayınca, tüm haris, muhteris ve yolsuz iktidar sapıkları da tezeğe üşüşen sinekler gibi muktedirin etrafına doluşuyor ve birbirlerini yiyorlar bir lokma kapabilmek için. herkes reisin gözünde kendini yüceltebilmek için en sadığın kendisi olduğunu ve geri kalanların hain olduğunu ispat çabasında. sultan da öte taraftan işler biraz karıştığında yahut sadrazam biraz fazla güç topladığında direk sadrazamın kellesini verip kendini kurtarıyor aradan. osmanlı kronikleri ve tarih kaynakları bu tür süreçlerin en büyük şahididir. naima, raşid, vasıf, selaniki, açın okuyun. osmanlı'nın öyle sözde ihtişamını almakla olmuyor, paket halinde geliyor. ihtişamı istiyorsanız saray entrikalarına da razı olacaksınız beyler. allah akıl fikir versin.
 • öğütüp öğütüp yazılmış zırvalar.

  üsluba bakarsanız kimin yazmış olabileceğini de anlamanız fazla sürmeyecektir.

  ha bir de yazıdan ufak bir detaya dikkat edin. isimler öylesine geçerken hoca'nın sansür koydurttuğu bir isimle ilgili fazla detay veriliyor. karısı meşhur olan bir isim. o kadar önemsiz birine fazla detay verilmişse yazıyı kaleme alan ya odur yada ona yakın birileri.
 • olağan şüpheliler:

  - cemaat
  - mit
  - house of sancak
  - saray muhafızları

  6 ay sonra gelen edit: işin arkasından "saray muhafızları" çıktı. benim başörtülü bacıma başbakan devirttiler.
 • mmmmh naays.
 • enteresan bi isim seçmişler. indie grup mu bildiri mi karar veremiyorum.

  (bkz: son feci pelikan dosyası)
 • (bkz: zemin yoklama)
  (bkz: ete para vermemek için yapılanlar)

  erdoğan-davutoğlu arasında bu kadar açıktan, çocuk kavgası gibi bir ilişki yoktur. bu olay;en yüksek ihtimal dışarıdan birilerinin müdahale etmeye çalışmasıdır. daha kötü ihtimal tabanlarına başarısızlıkları anlatma çabası ve faturayı davutoğluna kesmektir.
  her iki ihtimalde de kaybeden bellidir.

  edit : fatura davutoğluna kesilmiş.
 • merak edip okumaya çalıştım ama o kadar irrite edici ki okurken ''hay senin reisini şey yapsınlar, sevsinler" dedim.

  vakit kaybıdır.
 • "biraz da, reis için canını feda edecekler konuşsun mu?"'dan sonrasını okumadığım blog. sizde o göt yok be anam.