• ilk olarak 11'e 10 kala ile tanıdığım, gözetleme kulesi'yle tutulduğum, mubi'deki belgesel ve filmleriyle âşık olduğum yönetmen. o nasıl bir naiflik, nasıl yalın, arı ve sekans sekans derinlik dolu bir sinema! oyun ve kraliçe lear belgesellerini bir erkek olarak hem ağlaya ağlaya hem güle güle hem de bazen buruklukla izledim. zaman zaman öfkenlendim de, sonra kadınların gülüşüyle umutsuzluğa düşmüş hâlimden utandım, sıkıldım. işe yarar bir şey adlı kurmaca filmini barış bıçakçı ile beraber yazmışlar. ben günlerdir bu filmin etkisinden çıkamadım. bunla ilgili ayrıca yazmalıyım, hatta ayrıca izlemeliyim. bu film, onun başyapıtı bence. gökhan tiryaki'nin dokunuşlarına ne demeli?
    iyi ki varsın, ne güzel kadınsın, çok yaşa emi!

edit: dil.
  • kendisine şöyle bir soru sormuştum, biraz haddimi aştım mı ? bilmiyorum. "araf filminde bir kadının istemediği bir çocuğa sahip olması ve ona yabancılaşması vardı. sizin filminizde de aynı şey var. kadınların en büyük korkusunu bu mu, böyle bir konu işliyorsunuz ?" diye sormuştum. evet en büyük korkumuz bu, onu yenmek için film çekiyoruz diye dalgaya alan bir üslup ile cevap vermişti kendisi. filmlerin arasında bir ay olması ve benzeri konular işlenmesi dikkatimi çekmişti.

sonra yapımcım yanınızda o cevap versin buna demişti. tam da yanımda duruyordu. yapımcı ise şöyle dedi "western filmlerinde de at var". güler yüzlü biri, iyi bir insan olduğunu düşünüyorum. o gün benim soru sorma biçimim uygun değildi belki de.
  • bir şairi anlattığı "işe yarar bir şey" türkiye sinemasında "şiir"in arz ı endam edişinin yüz akıdır. bugünlerde şiirin rol aldığı hemen her şey, "ayy.." hatta "iyyy, ıyhh" gibisinden ünlemler söktürebilir seyredenden. bunda olmadı. demek ki, mümkünmüş. şiir hala güzelmiş, sinemaya yakışırmış, mis gibi de olurmuş... hatırlatanlara şükran!.....
  • kötü filmi olmayan başarılı yönetmen.

http://www.imdb.com/name/nm1959064/
  • türkiye'nin en iyi yönetmenlerinden biri. müthiş işler yapıyor.
    (bkz: gözetleme kulesi)
    (bkz: işe yarar bir şey)
    (bkz: kraliçe lear)
  • çocukluğumda oturduğumuz apartmanda komşumuz olan, artık görüşemiyor olsak da duyduğumuz başarılarıyla göğsümüzü kabartan yönetmen.
  • oyun isimli belgeselini bir toplu gösterim esnasında izledğim yönetmen.

gösterimin sonrasında bu belgeselin çekilmesine neden olan köylü kadınlarda söyleşiye katılmışlardı. kadınların anlattığına göre aylarca sırf bu belgeseli çekebilmek için onlarla beraber kalmış, onlarla aynı sofrayı paylaşmış.

şimdi baktığımda görüyorum ki, sinema birazda emek ve fadakarlık işi.
  • yönetmenlerle buluşma etkinliği kapsamında 6-16 şubat 2020 tarihleri arasında istanbul modern’de olacak yönetmen.
  • iyi yönetmen.
    iyi yönetmen veya kötü yönetmen demek neden yetmiyor? neden illa kadın olması üzerinden yorumlar yapılmak zorunda? yönetmen erkek olduğunda kadın kontenjanı yüzünden hakkı yendiğine dair bile yorum yapılmaz. erkek oluşu konu yapılmaz. bakınca ilk kadınlığını görmek neden?

filmlerini çok beğeniyorum ve çok daha iyilerini yapacağını düşünüyorum. gerçeği eğip bükmeden, çarpıtmadan vermede çok başarılı. abartılı duygular yaratmaya çalışmıyor. gözetleme kulesi’ndeki kadar rahatsız bir konuyu öyle çıplak vermiş ki insan kendini iki yüzlü hissediyor. evet bu pisliğin içerisinde yaşıyoruz biz. hiç güçlü dramatik yapılar ile bu olayları uzağın yakın acıları olarak izlemeye gerek yok. bunlar bizim burnumuzun dibindeki uzak acılar. bunlarla yaşıyoruz ve ne ağlıyoruz, ne sızlıyoruz.
    pelin esmer ile ilgili çok daha abartılı övgüler yapmak geliyor aslında içimden ama karşısındaki yetenekli yönetmeni görmeden elbisesinin altındaki kadın üzerinden haksız ve acımasız yorumlar yapan embesillerin karşısına bile düşmek istemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap