şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: murat arda)'nın yazmış olduğu kara kitabın adı. destek yayınevinden çıkacak olan ve "yeni türkiye" dönemine dair sert bir eleştiri olarak değerlendirilen roman noir. hatta bu da kitabın "video-klibi": http://www.youtube.com/watch?v=hd470y3uwvi
 • sabırsızlıkla beklediğim kitap.
 • ilginç tagline'ı ve kitabın baskı arefesinde facebook sayfasındaki enteresan tartışmalarıyla 2014 türkiyesi'nde gündem yaratması muhtemel roman noir:

  "pelin için hayat sevişmekten ibaretti. nurdan içinse ibadetten. güçlerini birleştirdiler."

  can sancak, 18 yaşına yeni basmış, dindar ve alnı secdeye değen ilk heavy-metalci olmakla övünen, iyi niyetli, biraz saf ve hafif delişmen bir çocuktur. nurdan ise imam hatip ortaokulu birincisi olmasına rağmen imam hatip lisesi'ne değil "normal" bir okula kaydolmak isteyen, madonna hayranı, zeki bir mütedeyyin hanım kızımızdır. her ikisi de bir hayli dindar olmalarına rağmen "rock'n'roll hayat tarzı"nın gizemli çekiciliğine kapılmışlardır.

  kendi "laik devrimlerini" hard-rock müziği hamiliğinde gerçekleştirme yolu ister istemez kafalarını karıştırmaktadır. bu iki "otantik dindar"ın hayatları, "gerçek bir kolejli hatun" olan yarı punk yarı gothic rocker kız pelin ile tanışınca hızlı bir değişime uğrayacaktır. bu değişim, devlete dahi sirayet edecek, polis teşkilatı ve mit, kahramanlarımız için seferberlik ilan edeceklerdir.

  pelin facebook sayfası:
 • yazarı için,
  "bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete".
 • gençliğimizin kemancısı ve beyoğlu hayatı. haydi rastgele!
 • odatv'nin şifresini çözdüm dediği ve bize söylemediği kitap. çok ilginçmiş gerçekten. bir de haberi yoruma kapatmış. akıl fikir diliyorum kendilerine.

  --- spoiler ---

  murat arda'nın "pelin" isimli kitabı "imam hatipli bir genç kızın sıra dışı maceraları"nı konu alıyor. gerçek bir hikayeden esinlenen roman, bir cemaatin ebeveyn ilişkilerine dair sorgulamada bulunuyor.

  kitabını "imam hatipli bir kızın maceraları olarak özetleyebileceğim bu kitap, muhafazakarlığın kalbine atılmış 'sevecen' bir el bombasıdır" sözleriyle anlatan murat arda, kitapta can isimli karakterle pelin'in gençlik çağında karmaşık ilişkisini konu alıyor. bir imam hatipli olarak ailesinden bambaşka bir hayat süren pelin'in hikayesinde şaşırtıcı ayrıntılar var.

  odatv olarak romanı okuduk.

  kitapta bugün ünlü olan isimlerin 90'lı yıllardaki hallerinin takma isimlerle yer aldığını gördük.

  çözdüğümüz şifreleri burada açık etmeyelim.

  ancak "arif olan anlar" diyerek ipuçları verelim...

  abdülfettah şahin: bugün çok güçlü olan, devlet içinde oldukça örgütlü olan bir cemaatin lideri. şahin'in romandaki tek kötü karakter olduğunu hatırlatalım.

  talip celepçioğlu: türkiye'nin köklü cemaatlerinden birinin lideri. şahin'le aynı kökten gelmelerine rağmen bugün farklı yerdeler.

  pelin: ünlü bir cemaat liderinin kızı. ailesinin muhafazakar hayatının yanında ikinci bir hayat süren imam hatipli pelin'i herkes özgür kız olarak tanıyor. hatta gerçek adını dahi bilmiyor.

  1993-1995 yılları arasında geçen romanda bugün ünlü olan bazı isimlere de rastladık:

  sinema ve tiyatro oyuncusu n.a.

  ünlü köşe yazarı k.a.

  şair k.i.

  öykücü s.b.,

  vokalist p.a.

  oyuncu a.a.

  müzisyen k.r.t.

  karikatürist a.e.

  bilim kurgucu z.b.

  aktör e.b.

  --- spoiler ---

  http://www.odatv.com/…abdulfettah-sahin--2409131200
 • 2. baskısını yapan roman noir, kara kitap, bir taksim soundu.
 • biraz önce bitirdiğim sürükleyici yeraltı tomanı.
 • radikal dinci bir gazete patronunun ve onun imam hatipli kızının gerçek hikayesidir.

  (bkz: mehmet kutlular)