• bir çay bir de tatlı birşeyler yiyip fazla para harcamadan çıkarım dediğim fiyatları uçuk ötesi pastane. uygun olsun diye bir ekler istedim, çıkışta eklerin 18 tl olduğunu öğrenince şok oldum. bu sene yediğim en iyi kazıklar arasında üst sıralara yerleşmiştir.
  • 2008 yılında şirketin mecidiyeköy şubesi açılıyordu ve o şubeye biz gittik. şube açılışına da yaş pasta buradan sipariş verilmişti. pasta fazla büyük değildi. ve 10 yıl önceki fiyatı 400 tl idi. harcama fişi insan kaynaklarına gönderilince garibim insan kaynakları müdürü, şube açılışı için yapılan tüm yiyecek içecek ıvır zıvır masrafların bu kadar olduğunu sanmış. sonradan ayıkmıştı sadece pastanın 400 tl olduğunu.
  • kuru pastanın tanesini 5 liradan satan güzide pastane.
    zaten burdan alışveriş yaparken tane ile isteyin, ağırlık birimlerine girmeyin, zira aylık maaşınızı bırakıp dönersiniz kilo işine girerseniz.
    allah başımızdan eksik etmesin.
    pelit pastanesi'ne gitmek için limak-kolin-cengizler konsorsiyumu lazım.
  • bugun hediye gelen, disi bol cafcafli kutulu cikolatalarindan birinin icinden bildigin tirnak parcasi cikan pastane markasi. tirnak makasiyla kesip icine konulmus gibi adeta. yillardir en duzgun markadir diyerek, ozel yerlere giderken aldigimiz bir markanin bile bu tip hijyen kurallarindan uzak olmasi mide bulandirdi. yarin sabah arayip sikayette bulunacagim, ama pek sallayacaklarini dusunmuyorum, fotograf cektik tabi, ama ispati da zor. uzdunuz ve bir musteri kaybettiniz pelit.
  • “ballı şu” dedikleri pastalarının taliplisi çok, günlük üretimi az olduğu için çoğunlukla bulunamayan bir üründür. birkaç yıl önce pastanenin kapısından aynı anda girip, eş zamanlı ballı şu istediğimiz nazik hanımefendiye de “eşim hamile, aş erdi” diye yalan söylediğim için özür diliyor ve sadece 3 tane kalan pastaların hepsini benim almama izin verdiği için teşekkür ediyorum. ne yalan söyleyim, o gün bu gündür vicdan azabı yüzünden ağzıma sürmedim. sanırım temiz 3 yılı vardır, belki daha fazla.
  • hiçbir çalışanının gülmediği, en genç çalışanının 50+ yaşında olduğu snob pastane. biraz alt kalite olsun da yüzü gülsün diyerek kaç kere kapısından döndüğümü hatırlamıyorum.
  • yani biliyorum pahalı ancak halen aynı kalitedeler. galiba kendileri ile 2004 senesinde tanışmıştım. profiterol yemiştim. sene oldu 2021 halen aynı tat neredeyse.

birde beyaz inci pastalarına tutulmuştuk 2012 civarı. geçenlerde ondan da yedik, halen aynı tatta ve kalitede.

ayrıca kurumsallıkta zirve işletmelerden bir tanesi. korona olmuştuk, dedik ki parayı iban hesabına atalım. hemen yolladılar kurumsal iban hesap bilgilerini, parayı yatırdık, pastayı ayağımıza getirdiler, bugün de efaturamızı email hesabıma yollamışlar. türkiye'de aranan şeylerden birisi bu kurumsallık olayı. görece herkes öyle ama hakkıyla uygulayabilen az sayıda firma var. adamların whatsap numarası var, pelit resimli, sürekli beyefendi hanımefendi diye hitap edilen. yani "ne olacak abi burası türkiye" geyiğiyle iş yapmıyorlar.

yaklaşık 3-4 şubeleriyle alışverişim oldu hep aynı standart.

tebrik ederim!
  • ekpa denilen "best of" pastasının dahi içine etmiş, distopik pastane. bu orgazmik ürünün eskiden içinde muhallebi tarzı yoğun bir kreması olurdu, bol çileği olurdu. boyutunu minicik hale getirmişler, içinde 1 dilimcik çilek zor bulunuyor. krema yok. katır kutur dandik bir pasta haline dönmüş. aklınca malzemeden çalacaklar. e biz de size güle güle demeyi biliriz pelitçiğim artık..
  • 1950'lerde nişantaşı'nda faaliyete başlamış 90'larda şubeleşme sürecine girmiş memleketin en güzide pastanelerinden birisi.
    tabi artık çikolata üretimi pastane kısmının da önüne geçmiştir.
    bu sayıda şube ve lezzet-hizmet için bir denklem kuracak olsak açık ara türkiye'nin en iyisidir , butik müesseselerle karşılaştırmak doğru sonuçlar sağlamayacaktır.

şehir dışı ilk şubesini (bursa'da çikolatacı açmıştı onu saymazsak) ankara'da açtı.istanbul şubelerine göre bir tık altta kalıyor zira ürünler istanbuldan geliyor.
    ankara şubesini severim fakat mecbur kalmazsam da gitmem zira çok fazla tanıdıkla karşılaşırım ve bu rahatsız edici seviyeyi bile bulabilir.
    siyasi iş takibi için gelenler bu mekanı çok sever ve oturma kısmında 8'li 10'lu erkek grupları mekana sevimsiz bir görüntü katar ve bu manzarayı sadece çukurambar şubesinde görürsünüz.

yemekleri tatlıları pastaları hemen hemen her şey zincir bir firmaya göre üst klastır ve ödenen paraya değer.
  • ev baklavası'ndaki tereyağ oranını gözden geçirmeleri hepimize fayda sağlayacak olan pastane. zira koma riski var.
hesabın var mı? giriş yap