şükela:  tümü | bugün
 • balıkesir'in burhaniye ilçesine bağlı bir köydür. kaplıcalar açısından zengin bir yerdir.
 • yakın bir arkadasımın askerlik yaptıgı sahil mekanıdır.
  turizm jandarma olmasindan mi kaynaklanmakta tam olarak bilemiyorum ancak vatani hizmete degil de yazlıga gitmis izlenimi yaratan yer.
 • şubat ayında yolunuz düşerse pelitköy deve güreşlerini de izleyebilirsiniz. köy ahalisi yakın köylerden gelen ahalilerle birleşip deve güreşi seyretmeye gider. develer allanır pullanır.. ekonomik gelir sağlanır.
 • burhaniyenin en güzel sahil kasabası. en güzel özelliği de çok fazla insan tarafından keşfedilmemiş olması. burhaniye civarındaki tüm sahiller çakıllar ve kayalarla doluyken, pelitköy sahili, özellikle de bağlarburnu koyu kimsenin bilmediği bir şekilde kumdur. bu yüzden bir kere gelen bir daha başka sahile gitmez. suyu aniden derinleşir, ve ne kadar derinleşirse derinleşsin her yer, her an akvaryum kadar temizdir. balıklarla beraber yüzersiniz. dalmak için uygun burunlara sahiptir. sahilinde beach clublar ve harika cafe/barlar vardır. sahillerinde bir çok plajda bulunmayan duş ve soyunma kabinleri mevcuttur, herkesin ücretsiz kullanımıan açıktır. burhaniyeden sabah 9 akşamüstü 18 arasında saat başı sahile otobüs kalkar. çevresinde ucuz apart oteller de vardır. sakin ve ucuz bir tatil için ideal mekandır.
 • samsunda basbakanlık toplu konutlarinin insa edildigi belde.bir tepe uzerindedir ve vadinin hemen karsinda ondokuz mayıs universitesi bulunur
 • samsun'da bir dagın eteklerine yerlestirilmis, genelde stüdyo dairelerden olusan mekanın adıdır. samsun icin büyük bir lüks olan kalorifer burada her evde standarttır. isin garip yanı bu evler cok sukela olmalarına ragmen ögrenciye oturmaları icin kiraya verilir.
  o kadar rahat bir yerdir ki dilediginiz kadar gürültü yapabilir evinize istediginiz tipten insanları alabilirsiniz, allah kula size gelip 'nooluyo lan burda?' demez. bir gün basıma gelen tuhaf bir olay bunu destekler sanırım; birgün evde hayvanlar gibi tepinip yüksek seste müzik dinlerken kapımız caldı, fena tırstık tabi simdi sıctık diyerek..gelen yan komsumuzdu, kadıncagız bizden binbir türlü özür dileyerek özel ders verdigini, su an ögrencisi oldugunu ve bi yarım saat kadar az gürültü yapmamızı rica etti (gürültü yapmamamızı degil), ve yarım saat sonra diledigimiz kadar cosabilecegimizi söyledi, fena sasmıstık. gercekten de tam öyle oldu yarım saat sonra biz utancımızdan müzigi acamıyınca kadın kapımızı tekrar calarak islerinin bittigini ve artık bizim serbest oldugumuzu söyledi.
  tam bir ögrenci mahallesidir. nüfusun yüzde altmısını ögrenciler, yüzde yirmisini ne is yaptıgını bilmedigimiz kadınlar*, kalanını ise cok mütevazi aileler olusturur.
  mekanın tek eksisi üniversiteye iki vesait istemesidir ki bu da yine güzelim pelitköy insanı tarafından ögrenci icin en kolay hale getirilmistir. mahallelinin aldıgı karar dogrultusunda sitelerin cıkısındaki kavak agacının altında bekleyen herkesi arabası olan mahalle sakinleri alıp üniversite dolmusunun gectigi güzergaha bırakırlar.otostop falan istemezler, yani yolda yürüyor olsan yanında durup arabalarına almak isterler.
  velhasıl özledim simdi oraları, duygulandık tabi insan olarak. biz de oturmustuk oralarda üc sene önce bir sekiz ay kadar.
  (bkz: zalim yıllar)
  (bkz: hey gidi yıllar)
 • eskiden yayinlanan yazlikcilar adli dizinin cekildigi minik ege köyü. artur'un karsisinda gemi yatagi koyu 'nda yer almaktadir.

  mavi bayrakli bir denizi vardir. tam sahilde bulunan butik otel konseptli hotel polat riva en meshur yeridir...
 • ev kiralarinin inanilmaz arttigi toplu konutlarin on adi.(bkz: pelitkoy toplu konutlari)
 • 1970 li yıllarda burhaniyeye bağlı olan pelitköy'ün suyu o yöredeki yazlıkçıların (bkz: artur) gözdesi olmuştu, neden sonra köylerine bidonlarla dolu arabalarla gelen şortlu t-shirtlü tiplere kıl mı oldular bilemiyorum * o ünlü çeşmeye foseptik karıştığı söylendi. köye o yıldan sonra gidenler azaldı, tüm çevre turizmle zenginleşirken pelitköy güdük kaldı.