şükela:  tümü | bugün
 • pellegra diye yazılır genelde. bir deri hastalığıdır. derinin açık kısımlarında eritemli döküntüler, sinir ve mide ağrılarıyla kendini belli eden vitaminsizlikten ileri gelen hastalık.ilkbahar ve yazda ortaya çıkar güneş ışığını gördüğü için. pp vitamini(b3 vitamini) ile tedavi edilir.
 • birinci dünya savaşı sırasında filistin cephesinde ingilizler'e esir düşen ve mısır'daki esir kamplarına götürülen osmanlı askerlerinde görülmüş hastalıktır. subay takımında görülmeyip, yalnızca erlerde görülmüştür. hastalıktan tahmini olarak 3000 osmanlı askerinin ölmüştür. ingilizler, hastalığın nedenlerini araştırmışlar ancak "oryantalist" kafa yapıları çaresini bulmalarına engel olmuştur. bu oryantalist kafa yapısı, hastalığın kesinlikle kendi esir kamplarında çıkmadığı ve erlerin esir düşmeden önce bu hastalığa yakalandığını ya da memleketlerinden getirildiği iddiasıyla kendisini göstermiştir. ne de olsa, osmanlı esirlerine, osmanlı ordusundan daha fazla kaloride günlük yemek dağıtıyorlardı. fakat bu düşünce, burma'dan ve hindistan'dan mısır'a getirilen sağlıklı osmanlı erlerinde de pellagraya rastlanması üzerine ingilizlerin elinde patlamıştır. ilginç olan bir başka durumda, osmanlı subaylarında ya da alman, avusturya'lı, macar ve bulgar esirlerde görülmeyip sadece türk erlerinde görülmesiydi.
  bunun sebebi türk usulü diyet denilen, kalorisi avrupalılara verilen yemekten daha yüksek olmasına karşın yetersiz niacin içeren diyetteydi. ingilizler zahmet edip türklere ne yer ne içersin sormamışlar, ne yiyip içileceğine kendileri karar vermişlerdir.
  bu diyetten osmanlı subayları
  verilen maaş sonucu kantinden alışveriş yaparak kurtulabiliyor ve niacin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlardı, aynı şekilde avrupalı esirlerinde diyetleri düşük kalori içermesine karşın
  çeşit açısından zengin olduğundan sorun taşımıyordu.
  fakat gariban memetçik öylemiydi ya, garibime mısır'da pişen hamur mayasız ekmeği dayamışlar, yanına kemikli konserve et vermişler, zahmet edip bulgur pilavı vermemişler.
  halbuki bir kilo niacinsiz ekmek vereceklerine, 300-400 gram bulgur pilavı verseler türk esirler bu hastalığa yakalanmayabilirlerdi. neticesinde de binlerce esir osmanlı askerinin ölümü ve kalıcı yaralara sahip olmasına neden olunmuştur.
  kaynak : toplumsal tarih
  araştırmacı: yücel yakındağ
 • hakkında bilinmesi gerekenler, ekseriya hızlı servis usulü hazırlanmış tus hazırlık kitaplarında 4d olarak hülasa edilen vitamin eksikliğidir: dermatit - diare - demans - death.
 • b3 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan tehlikeli hastalıklardan biridir. derinin açık bölümlerinde kızıl lekeler belirir. ishal gibi sindirim problemleri ve unutkanlık-bunama gibi sinir sistemi belirtileriyle seyreder ve ölümle sonuçlanır. semptomları kısaca 3 tane d harfiyle belirtilen (3d) dermatit, diyare, demans şeklinde özetlenir.

  alkoliklerde, böbrek hastalığı nedeniyle diyetle beslenenlerde, karsinoid tümör varlığında, doğumsal bir hastalık olan hartnup hastalığında bu durum oluşabilir.

  pellegra hastalığının tedavisi için tüketilebilecek besinler yeşil sebze, süt, et ve bitkisel yağlardır.
 • niasin eksikliğinde oluşur.3 d yapar..

  1-dermatid
  2-diyare
  3-demans

  ozellikle karsinoid sendromda görülür.
 • niacin metabolizmasını bozan ilaçların kullanımına bağlı olarak da görülebilir. en meşhuru tüberküloz tedavisinde kullanılan izoniyazid olmakla birlikte 6 merkaptopürin, fluorourasil ve azathioprine gibi kemoterapötikler ile ile daha sık rastlanır. kloramfenikol ve fenobarbital ile de bildirilmiştir.
 • ana gıdası "mısır" olanlarda görülen ölümcül bir "b3 vitamini" eksikliği hastalığıdır.

  "mısır" başta b vitaminleri olmak üzere çeşitli vitamin ve minerallerce zengin bir besindir.
  ama tarih boyunca uzun süre b3 vitamini bakımından yetersiz durumda olmuş.
  bu ise "pellagra" hastalığı tehlikesi yaratmış.

  günümüzde üretilen mısırlar b3 vitamini bakımından daha iyi durumdalar ama hala risk var.

  "bağışla gelen mısırla hayatta kalabilen insanlara ev sahipliği yapan
  mülteci kamplarında ve beslenme yetersizliği çekilen bölgelerde hala varlığını sürdürmektedir." wiki

  not: birkaç aydır her gün sürekli mısır patlatıp yiyorum.
  dahası bende kronik vitamin eksikliği var.
  umarım bu hastalığa yakalanmam.
  haybeye yaşıyoruz yav.