şükela:  tümü | bugün
 • sipylos krali tantalos'un oglu. tanrilari kustahca denemek icin tantalosun kestigi kisidir.
  (bkz: yuh)
  (bkz: bunu yapan insan olamaz)

  neyse,
  yemek sofrasina koydugu pelops'tan sadece demeter yemistir. yedigi kismi omuz kismidir.
  tanrilar pelops'u dirilttiklerinde ona fildisinden yeni bir omuz yaptilar.
 • pelops çok iyi at ve araba kullanan bir doğulu gibi tasvir edilir. mora'ya gelir ve savaş ustalıklarını öğretir. bu arada oyunlar da yapar. kralın yenilmez atlarıyla bir yarış yapılır. kralın arabacısını ayartıp yarışı kazanır. önce kralın kızını, sonra bütün iktidarı alır. suçunu örtbas etmek için de arabacıyı öldürür. o da ölürken bütün soyu lanetler.
 • tantalos'un oğlu, lydia kralı, atreus ve thestes'in babası, agamemnon'un atası. pisa'da hakimiyeti ele geçirip peloponez yarımadasına ismini vermiştir.
 • denizler tanrısı poseidon tarafından bir ara şarap sunucusu olarak kullanılmış daha sonra da değerli atlar armağan edilerek yeryüzüne tekrar gönderilmiştir.
 • yazarlığının onaylandığını benden öğrenen, uzunca sayılabilecek bir süredir tanıdığım, tanımakla kalmadığım, birçok şey paylaştığım, bilgisi derya deniz, hemen hemen herşey hakkında söyleyebilecek birşeyi bulunan, bulunmasa bile ne yapıp edip bulan, arkeolog, yazar, hayvansever, dostum...
 • önce bakalım neler yazmış;

  başlık/entry no: (bkz: sorun kürdün ta kendisidir/#15784156)
  entry: "(bkz: doğru söze ne denir) *" [akıllı bakınız içinde şu var: (bkz: arzach)]

  başlık/entry no: (bkz: kürt nüfus artışı durdurulsun/#15704700)
  entry: "(bkz: doğru söze ne denir)."

  başlık/entry no: (bkz: kürt kanı/#15784229)
  entry: "az veya çok paha biçilebildiğine göre "satılık" olma keyfiyetini taşıyan kandır."

  başlık/entry no: (bkz: maraş katliamı/#15856253)
  entry: (bkz: başbağlar katliâmı) * [akıllı bkz: (bkz: masum değiliz hiç birimiz)]

  şimdi sırf şu entrylere bakarak bile bu yazar hakkında bi şeyler söylemek mümkün. kürt kanı başlığına gidip "bidibidi satılıktır hehehe" tadında döktürebilecek, kürt halkının tamamını pkk ile özdeşleştirebilecek, onu bırak büyünbir halkı "sorun" olarak görebilecek ve bu sorunu çözmek için kürt halkının nüfus artışının durdurulması gibi acayip bi fikri destekleyebilecek tıynette bi vatandaş. tabi bu içeriği geniş ve seviyesi yüksek, altyapısı kuvvetli entryerden bir türlü anlayamıyoruz; türkiye'deki kürtlerin artmasını nasıl engellememiz gerek? bu yazar ne önerir? misal zırt pırt işaret ettiği arzach nickli yazar da dahil olmak üzere kürt erkeklerini ya da kadınlarını kısırlaştırmak mı gerekli? ya da hepsini fişleyip sahip olabilecekleri çocuk sayısını devlet eliyle hazırlanmış bir sisteme göre kısıtlamak mı gerekir? n'apmak ister, teker teker tüm kürtleri bulup alınlarına bir damga mı vuramak gerek ki kimle sevişip kimle sevişmeyeceğimizi, kiminle evlenirsek kaç çocuğumuz olacağını bilelim? yoksa bütün kürtleri belirli bir bölgeye toplayıp kendi başlarına yaşamalarını mı sağlamak lazım? bunlara veya pelops'un önereceği başka başka yaratıcı yöntemlere uymak istemeyen, yaşam haklarının kısıtlandığını, insan olmaktan gelen haklarının ihlal edildiğini söyleyecek kürtlere ne yapmak ister? neyi, hangi sistemi önerir? bilmiyorum belki bu gibi kişileri devlet düşmanı olarak görmek isteyecek, belki kendi "ırk"ının, "türklük"ün düşmanı olarak addedecek ve kendi mensup olduğu "ırk"ın bozulmasını engellemek için, o kürt nüfus artışını durduracak sisteme uymak istemeyecek kürtleri cezalandırmayı mı önerecek?

  tabi bunların hepsi farazi sorular, sadece ortaya fikir atıp sorgulamakla yetinmemiz gerek çünkü pelops, kuşkusuz o büyük insaniyet içeren entryleriyle bunlara bi açıklama getirmemiş. ben eminim mutlaka bir mantıklı açıklaması vardır. bu büyük türk alpereni, tanrı dağlarından kopup gelen, ulu türk kanıyla desteklenmiş ve bu sebeple tabii ki tüm dünya halklarının insanlarından daha güçlü, daha atik, daha çevik, daha akıllı, gözleri ateş saçan ve her şeyin en olumlu özelliklerini taşıyan, asla yanılmayan, büyük tarihsel ve sosyolojik bilgilerle donanmış bilimadamı, ki bu özellikleri yine o asil kanından gelmektedir, asla ve asla yanılamaz. türklüğün büyük bir savaşçısı olarak kürt halkının nüfus artışının durdurulmasını istiyorsa, pkk'yı bütün kürtlerle bir tutuyorsa kesinlikle muhteşem bir açıklaması vardır. belki de bu yazarın yolunu benimsemek memleket için en hayırlısı olabilir. belki bize kürt sorununu nasıl çözebileceğimizi o önerebilir.

  belki bize maraş katliamı ile başbağlar katliamları arasındaki bağlantıyı açıklayıp tüm cehaletimizi giderebilir. misal, devletin içine sızdığı artık açık bilinen faşistlerce hazırlanmış maraş katliamı'nı olumlamak için maraş'tan yirmi yıl kadar sonra, hiç alakasız sebeplerle bir terör örgütü tarafından gerçekleştirilen başbağlar katliamı'nı kullanmanın altında ne vardır? "masum değiliz hiç birimiz" diyerek maraş katliamı başlığına yazdığı başbağlar katliamı bakınızı ile ne anlatmak istemektedir? maraş katliamı'nı hazırlayanlar, yirmi yıl kadar sonra olacak faşist bir terör eylemini önceden görmüş ve pkk'nın gerçekleştireceğini bildikleri bu eylemleri engelleyip milli üniter devlet yapımıza sahip çıkmak amacı mı gütmüştür? bu müthiş öngörü ile, yine pelops'a göre, sorunun ana kaynağı olan bütün bir kürt halkını maraş katliamı'ndaki gibi ortadan kaldırmaya yönelik eylemler desteklenmeli midir?

  yani benim gibi insnlıktan haberi olmayan, cahil cühelanın bu gibi sorulara cevap bulması mümkün değil. kim bilir daha ne çok soru sorulabilir kendisine bu entrylerden hareketle. ancak benim zavallı aklım bunlara yetiyor. belki kanımın kirliliğindendir bilmiyorum. pelops gibi "ırk"ı yüce biri değilim belki, şüpheye düştüm. belki de dinsiz kızıl bir kürtüm ve bu yüzden yaygara koparmaya meyilliyim[bkz. kızıl kürtlerin yaygarası, nihal atsız]. dersim'deki gibi belki bana da türklüğümü hatırlatması gerek birinin. bu kişi, bu yolumu aydınlatacak ışığım pelops olabilir belki.

  ama ben bu sorularla boğuşur, kan-ter içinde uykularımdan uyanırken pelops beni daha da biçare düşürecek bir entry yazmış:

  başlık/entry no: (bkz: dopermen/#15959996)
  entry: "entry yazarken sınırları zorlayıp beğenmediklerine siktir çekmeye başlayan, aslında kendi hakkı bu olan, kontrol merkezimdeki bir kategoride* bu hakkıyla yer alan, tahammülfersâ ve - gerçek anlamından ziyâde hatırlattığı şeye dayanarak yazıyorum - ismiyle müsemma dokuzuncu nesil sabırtaşı "şey". (bkz: #15959310)

  (bkz: iade etmek)"

  görüyorsunuz nickim dopermen. beş yaşında bir çocuğun bile akıl edebileceği gibi, bir köpek cinsi olan "doberman" ile oldukça benzeşiyor. benzerliği görebilmek oldukça basit. ancak pelops gibi ad hominem'in dibine vurup sözlük kuralları gereği göte girebilir sayılacağından, bana doğrudan "köpek/it" demek yerine [şurada bahsettiği gibi "erkekçe" (bkz: #15793341)] "ismi ile müsemma şey" diyerek "köpek" göndermesi yapmak korkunç bir zeka gerektiriyor. böyle bir zihinsel beceri göstererek beni yine ve yine haklı çıkarıyor pelops. o çok büyük bir insan. çok zeki bir kişilik. bu da kesinkes asil kanından geliyor.

  [bu kısım sonradan eklendi]: tabii ben örneklediği entryde "beğenmediğime" siktir çekmişim ve pelops da kızmış. o büyük zekasını kullanarak beni yerden yere çalmış, perişan eylemiş, ve bana beğenmediğime siktir çekmemem konusunda unutulmaz bir ders vermiş. çok teşekkür ederim kendisine. sanırım bundan sonra yapmam gereken de şöyle bir şey, yine pelops'tan geliyor;

  başlık/entry no: (bkz: zafer bayramına kürt bayrağı götürmek/#15784099)
  entry: (bkz: adamı sikerler) * [akıllı bkz içi: (bkz: oh olsun pezevenge)]

  pelops'un berrak zihninden çıkan yazıları, o kudretli zekasından fışkıran fikirleri okuyana dek faşizme ve ırkçılığa karşıydım. oysa ben bugün buraya ırkçılığı ve faşizmi gömmeye değil övmeye geldim dostlar. yanlış anlaşılmasın, "pelops faşisttir/ırkçıdır" demiyorum. soylu pelops'un yazıları, türklüğün büyük ülküsü için, kürt sorunundan kurtulabilmek ve toplumsal refaha erişmek için kürt nüfus artışının durdurulması gerektiğini söylüyor, pkk ve/veya kürt sorununun özünün kürt halkının mevcudiyeti olduğunu gösteriyor, öyle ise bunun önü hemen alınmalı, ve suçlular cezasını bulmalı, çünkü pelops çok zeki ve şerefli bir insandır. buraya pelops'un ve fikirdaşlarının izniyle geldim, çünkü onlar ve pelops şüphesiz çok şerefli insanlardır; tarihe bakılınca şu sonuca varılır: ırkçılık dünyanın başına gelmiş en büyük belalardan biridir, türkçülük ve tarihsel süreçte ortaya çıkan biçimlerini takip edenler türkiye'nin başına korkunç belalar sarmış, bu ve benzeri fikirlere sahip olanlar sebebiyle türkiye halkı kutuplaşıp birbirine düşmüş ve bunun sonucunda memleketin insanı kan ağlamıştır; oysa pelops bütün bu sorunların kürt halkı kaynaklı olduğunu söylüyor, ki pelops çok şerefli ve bilgili bir insandır, ve bilin ki ben pelops'a karşı konuşmuyorum, bildiğim, öğrendiğim, bana öğretilen kadarını söylüyorum. faşizmi, ırkçılığı, ayrımcılığı, baskıcılığı ve insaniyetsizliği hep kötü bildim, temelsiz değildi elbet bildiklerim, sonra ne oldu da böyle faşizme/ırkçılığa meyleder oldum sorsanız söyleyemem. insanlar şimdi şaşırıyorlar, düşüncem yırtıcı hayvanlar arasına kaçmış, insanlar yitirmiş akıllarını. bağışlayın artık beni, önce pelops, çünkü o çok şerefli bir insandır, sonra hepiniz. daha yazamam aklım başıma dönene dek.
 • entry'leri dikkatimi çeken bir yazar. nickini de o vesileyle tanıyorum, biliyorum. yazdıklarından anladığım kadarıyla inançlı bir insan, müslüman kendisi. ancak kürt milleti hakkındaki yazdıklarına cidden çok şaşırdım. islam'ın ırkçılığa nasıl baktığını, milliyetçiliğin islam'da yeri olup olmadığını araştırmasını nacizane tavsiye ederim kendisine.
 • daha geçen hafta sadece bir atasözüne * atıfta bulunduğu için sözlükten uçurulmuş bir yazarı anımsadığımda * faşizan tutumunu gözler önüne serdiği entryleriyle bu zamana kadar başına bir iş gelmemiş olması mucizedir diyebiliyorum bu yazar hakkında. kaldı ki sözlükten uçurulan diğer yazarın sicili pelopsa göre tertemizdi.

  düşünce özgürlüğünü sonuna kadar savunuyorum evet ama başkalarına yaşam şansı vermeyen, etiketleyen ve tek tipleştiren faşizan bakış açısının yeryüzünden silinmesi gerektiğine inanıyorum. kaybı sözlük için bir eksiklik değildir kanımca. onun zihniyetinin her ideolojiden çok sayıda temsilcisi yazmaya devam ediyor.
 • anlaşılan zamanında, kanının (hele ki türkiye gibi 77 milletin karıştığı bir coğrafyada kimin saf kana sahip olduğu bile şüpheliyken) kürt kanıyla aynı değerde olmasını dile getirmemin hazımsızlık yarattığı bir arkadaşmış. (bkz: #12025671) öyle bir karın ağrısı yaratmış ki bu eşitlik mevzusu, kendisi gitse de bir şekilde aynı mükemmel çıkarımı (paha varsa satılıktır) dolaylı olarak sözlüğe aktarabilmiş.

  bugüne kadar kendisinin varlığından da haberdar değildim. kendi adıma çok şey kaybettiğimi söyleyemem, atsızcılar formunda görülecek müstesna fikirlerin başkalarına ne kazandıracağını da bunları beğenen kendi karar versin.

  yalnız hatırlatmamı yapayım bir kere daha, canım kardeşim sözlükte olup olmaman mühim değil. vallahi de billahi de ne senin kanın benimkinden ne de benimki seninkinden üstün değil.
 • ankara'da, öveçler semtinde yer alan bir spor kulübü.
  açılışında çok havalı bir imaj çizmekteydi fakat geçen zamanda yavaş yavaş dökülmeye başladı. örneğin koşu aletlerinin her birinde tv ve hatta kendi getirdiğiniz dvd'leri izleyebileceğiniz aparatlar bulunmaktaydı. yaklaşık altı ay içerisinde bunların hepsi bozuldu ve asla tamir edilmedi. bir başka spor aletinin zinciri mi koptu? yapılmadı. tavan mı aktı? öyle kaldı.
  müthiş dar soyunma odaları ve garip müşteri profiliyle, birçok spor kulübünün gerisinde kalan, ancak ve ancak o semtte oturanların veya çalışanların tercih edebileceği bir spor kulübü olduğunu düşünüyorum.

hesabın var mı? giriş yap