şükela:  tümü | bugün
  • tat ve koku olarak karabibere benzeyen bir baharattır. gavur ellerde pink pepper ve brazilian pepper diye adlandırılan pembe biber, türkiye'de "kırmızı karabiber" olarak da tanınır. kurutulmuş taneleri, karabiber boyutlarında, içleri boş, dolayısı ile karabiberden daha hafiftir.
    iş tadına aromasına gelince... aslında karabiber ile uzaktan yakından bir akrabalığı olmayan bu baharat, tatlı ve meyvemsi bir rayihaya sahip, tadı ise acı olmayan, tabiri caiz ise tropikal formda bir karabiber gibi. daha çok güney amerika'da yetişen schinus terebinthifolius isimli bu ağacın meyveleri, benim mutfağımda, karabiber tohumlarına hacim olarak 1/3 oranında karıştırılmış halde yer buluyor... ve karabiber kullandığım her yerde kullanılıyor.
    bir iki tohumunu ağzına atıp çiğnedikten, ve o muhteşem tadı aldıktan sonra, karabiberine bunu karıştırmayan insan olmayacağını, olsa da ona insan denemeyeceğini düşünüyor olmam ise, tamamen benim haslalıklı düşüncelerimin ürünü olabilir... dikkate almayınız.
  • diger biber tanelerine gore daha nemlidir. bu sebeptendir ki, biber degirmeniyle ogutulmesi tavsiye edilmez.
  • (bkz: baies rose)
  • saçmasapan bir baharat, kırmızı biber gibidir diye aldık bi acayip çıktı. tasvip etmiyorum.