şükela:  tümü | bugün
  • şekli şemali hayli eğri büğrü, kambur olan,
    çok leziz bir domates türü.
  • ülkenin dört bir yanına yayılmış pembe domates yetiştiricileri ve dostları var.
    oldukça narin olduğundan ve yola dayanamadığından üretildiği yer dışındaki pazarlara götürülmesi imkansız. doğa,bahçe dostları bunları balkonlarında ya da arka bahçelerinde kendi tüketimleri ve/veya göz zevkleri/keyifleri için yetiştiriyorlar sadece.
  • pembe domates ağı (pda) altında blogları olan takriben 1200 küsür üyeye sahip grubu olan domatesler.. her sene ekim zamanı geldiğinde üyelerin adreslerine bulundukları ilin iklimine göre kendi elde ettikleri tohumları gönderip mart gibi ekiyor ve genelde yaza hasat alıyorlar. her üyenin bir web günlüğü olması gerekiyor, paylaşımın daha sağlıklı olabilmesi için. şubat sonuna kadar üye alımları durdurulmuştur tohum gönderimi olacağı için. blog adreslerinden pek çok pembe domates yetiştiricisinin maceralarını okuyabilir ve evde domates yetiştirmek adına çok güzel bilgiler edinebilirsiniz.
  • türkiye'deki pembe domates kültürünün balkonlarda devam eden serüvenine sahip çıkanların oluşturduğu ağ.

siteleri : http://www.pembedomates.org/
  • yıllar yılı muğla'nın ula ilçesine bağlı kızılağaç köyü'nde yetiştirimiş ve halen yoğun olarak yetiştirilen ve bölgede (marmaris'den yatağan'a kadar) kızılağaç pembe domatesi diye nam salmış, insana gerçek domates tadını veren çok güzel bir türdür. yolu yaz sonlarına doğru bu bölgeye düşenlere muğla-marmaris karayolu üzerindeki bu köyden pembe domates alıp tatmaları şiddetle tavsiye olunur.
  • hayatımda yediğim en şekilsiz ve lezzetli şey. bu sene balıkesir- altınova'da köylüler tarafından bahçelerinden toplanıp satışı başlamış güzide cennet ürünü. şu kadarını söyleyeyim eğer bu şeyin adı domatesse yaşıma kadar yediklerime domates diyeni allah taş yapar. eve gelirken bir kasa aldım bitmesin diye yarım yarım yiyorum.
  • her güzel şey gibi biten daha doğrusu bitmesi koyan güzel şey.
    şimdi sen bittin ya şimdi sen gittin ya ben her manava girdiğimde seni arıyorum. ben her salata yediğimde seni aldatıyorum.
  • bilmeyenler ham domates zanneder bunu. önüne koyunca burun kıvırıp yüzünü ekşitir. çatalın ucuynan dürter falan böyle. yemez.
  • rusyada her kose basi produktide gorebileceginiz domates cesidi. o kadar lezzetli ve etine dolgundur ki tadindan yenmez!!! diger domateslerin ici bos, puf puf gibi duruslarinin yaninda cok asil ve yummydir.

*
  • gerçek domates. kokusu mis. tadı nefis.