şükela:  tümü | bugün
 • çok güzel filmler gösterilecek..
  özellikle a few days of respitekaçırılmaması gereken bir çalışma...
  ankara'da olmadığım için hayıflandım şimdi...
 • festivalin adı sanki biraz cesaretsizmiş gibi geldi bana ama neyse diyebileceğim festival..
  bir ara istanbul'da da vardı böyle bir festival outistanbul uluslararasi gay & lezbiyen film festivali.. sonra gelen tepkiler üzerine protestolar diyelim ( bence gerçek sebep buydu ) ne yazık ki bir daha yapılmadı ..
  umarım ankara için bunu yazmayız ve konuşmayız..
 • ntvmsnbc türkiye'nin ilk kuir festivali demiş bu festival için ama outistanbul unutulmuş sanırım..

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25295176/
 • festivalin iddialı filmlerinden birinin a few days of respite olduğunu daha önce yazmıştım.
  ama romeos da kaçırılmayacak bir film..

  bunun yanında daha önce istanbul film festivali kapsamında ve if istanbul'da izlediğim yakında da kuirfestte gösterilecek iki filmin de yorumunu burada yazayım bulunsun ..

  (bkz: morrer como um homem/@mimiko)
  (bkz: drei/@mimiko)
 • festivalde gösterilecek filmlerin tamamı belli olmuştur. filmler ve söyleşiler hakkında bilgi için festivalin internet sitesi ziyaret edilebilir.

  http://festival.pembehayat.org/
 • bir eşcinsel film festivalinin gerekliliğine ve olumlu sonuçlar doğuracağına ne kadar inansam da bu festival abartılmış. daha ilki düzenleniyor ama "kendi dildonu kendin" yap adında, ne sinemayla ne sanatla herhangi bir ilişkisi olmayan atölye çalışması oluşturmuşlar. bu kadarına ne gerek var diye soruyorum. atölyenin içeriğiyse şöyleymiş:

  "el sanatları tekniğiyle yaratıcılığın cinselliğini buluşturuyoruz. farklı beklentilere yanıt verecek basit tasarımları olan seks oyuncaklarını, piyasanın tektipleştirici mantığına inat, arzu ve beklentilerimize göre kendimiz yapıyoruz. çay ve kahve eşliğinde yapılacak seks sohbetleri, zevkler ve meraklarla renklenecek atölyede, ulaşılması kolay olmayan pahalı seks oyuncakları yerine, geri dönüştürülmüş malzemelerden dildolarımızı kendi ellerimizle yapıyoruz."
 • kendi dildonu kendin yap bence festival açısından çok iyi bir atölye çalışması ve ad olarak da çok yaratıcı.
  eşcinsellik benim gözümde sadece eşcinselleri kapsayan bir durum değil kadınları da çok yakından ilgilendiriyor. özgürleşme iki katmanlı bir hal. birinin özgürleşmesi diğerinin özgürleşmesine bağlı. ikisi bu anlamda kardeş yani..
  kuir fest, atölye çalışmasıyla algılarla oynuyor klasik muhafazakar baskıcı kalıplarla dalgasını geçiyor. bu sebeple atölye çalışması konu itibariyle toplumsal dönüşüm isteği ve merkeze bireyi, cinselliği ve istekleriyle birlikte ele alarak vurgulaması bakımından bence oldukça yerinde.
  kendi dildonu kendin yap demek kendini de özgür bırak demek bir bakıma..
 • özellikle akşam seanslarındaki filmler için bilet bulmanın imkansız olduğu festival. ankara için bu yılın en güzel olayı, en önemli etkinlikler dizisi..
 • festival sona erdi. tüm düzenleyicilerine organizatörlerine yaptıkları iş için elinize sağlık demek istiyorum öncelikle...
  umarım seneye daha bol katılımlı daha çok bilinen ve daha çok takip edilen bir festival olur..

  queer ve lgbtt bireylerin görünülürlüğünün artması için bu festival gerekliydi. tek bu da değil istanbul için de aynı şekilde iyi bir organizasyonla bu temada bir festival yapılması gerekiyor.
  dışlanma ve ayrımcılık sebebiyle kendi kabuğuna kendi dar çevrelerine sıkışan lgbtt bireylerin, bu izolasyon algılarının kırılması, görünür olarak toplumun lgbtt'lere bakışlarını da değiştirebilmek, kuir fest'in en önemli oluşum sebebini oluşturuyor. lgbtt'lerin kendilerini toplumdan ayrıştırması değil, kendilerini görünür kılmaları ve sosyal yaşama kendi kimlikleriyle katılmaları geriyor. bu süreç çeşitli dinamiklerin etkisiyle katılımıyla gerçekleşebilir. işte kuir fest bu dinamiklerden biriydi ve bu sebeple daha çok desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerekiyor..

  sanatın gücü büyüktür, kapsayıcıdır. dönüştürme gücünü içinde barındırır. bu sebeple her sene bu festival yapılmalı istanbul ayağı izmir ayağı ve bir çok ilde düzenlenmeli, ancak böylece toplumsal bazda çift etkili bir dönüşüm değişim gerçekleşebilisn..
 • bu yıl ikincisi düzenlenecek festivalin programı açıklandı. ayrıntılı bilgi için http://festival.pembehayat.org/program/

hesabın var mı? giriş yap