şükela:  tümü | bugün
  • cumhuriyet gazetesi'nin uzun yıllar merkezi olarak kullanılmış, ondan evvel de ittihat ve terakki'nin anlı şanlı zamanlarında partiye genel merkez olmuş, ismini genel merkez olduğu dönemde boyandığı kırmızı aşı boyanın zamanla solmasından alan, osmanlı ve cumhuriyet tarihinin önemli binalarından biridir. cağaloğlu'nda türkocağı caddesi ile sultan mektebi sokağı'nın köşesinde yer alır. istanbul erkek lisesi'nin karşısındadır.

1974'te cumhuriyet'in bahçesinde yeni yapılan binaya taşınmasının ardından kağıt ve mürekkep deposu olarak kullanılmış, zaman içinde çatısının çökmesi ve merdivenlerinin çürümesi sonucu harabeye dönmüş bu bina, doksanlarda çökmemesi için paravanlarla kapatılmış, payanda ve direklerle desteklenmiştir. 2005'te cumhuriyet'in, binanın hissedarlarıyla anlaşamaması sonucu şişli'ye taşınmasından beridir harap haldedir. yıllardır anıtlar yüksek kurulu'nun binanın korunması için hissedarlarına defalarca yaptığı çağrılar sonuçsuz kalmıştır. şu anda bahçesi otopark olarak kullanılmaktadır, bina ise kaderine terk edilmiştir.

hakkında ümit bayazoğlu imzalı ayrıntılı bir inceleme için: http://archive.is/0o6zw

not: mahkeme kararı ile belirlenen aylık kirası 100 bin dolarmış. turşusunu mu kuracaklar, ne yapacaklarsa.

gelecekten gel: hissedarlar anlaşmış, araziyi 10-12 milyon dolar civarına satıyorlarmış. yıkıp pink residence mı olacak, noolacaksa? amaan bana ne be.

geldim geldim: restore ediliyormuş, butik otel oluyormuş. hakkında orhan erinç ile bir röportaj yapılmış.

gelmez olaydım: dümdüz edilip yerine otel kompleksi yapılacakmış. o konağı harap bırakanlar, arsası için satın alanlar, satıp savıp gazetedeki iktidarlarını pekiştirenler; inanıyorsanız allah, inanmıyorsanız anıtlar kurulu belanızı versin!

kahreden fotoğraflar için tıklayın.
  • otel yapılmak üzere 15 milyon dolar'a satılmıştır.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20178001.asp
  • hasan cemal, 1915: ermeni soykırımı adlı kitabında pembe konak hakkında şunları söyler:

--- alıntı ---

pembe konak.

1973'de cumhuriyet'e girdiğim zaman bir süre burada çalışmıştım. sonra aynı bahçede depodan bozma yeni binamıza taşınmıştık. böylece, tarihe dönük bir vefasızlıkla kendi kaderine terk edilen pembe konak, 'butik otel' yapılmak üzere 2012'de satılacaktı nadi ailesinin varisleri tarafından...

on dokuzuncu yüzyıldan kalma, ahşap konağın hüzünlü bir hali var. / … /

cumhuriyet'teyken ara sıra bana takılırlardı gazetede:

"paşa deden [(bkz: cemal paşa/@derinsular)], ittihat terakki döneminde şu pembe konak'ın bodrumunu rejim muhalifleri için zindan olarak kullanırmış."

--- alıntı sonu ---

kaynak: cemal, hasan. 2012. 1915: ermeni soykırımı. istanbul: everest.

tema:
    (bkz: türkiye politikaları /@derinsular)
  • tarihe ve eserlerine ne kadar saygılı bir toplum olduğumuzun göstergesi olan konaktır...
    otel oluyor kendisi...
    yıkılacak...
    gazetecilik bittiğine göre tarihini de yaşatmanın mantığı yok zaten...
    üsküdar sokağı yapacaklarmış aynı zamanda...
    bir şeyi yaşatmak yerine yenisini yaratma neyin kafası...
    neden bu geçmişi yok etme isteği...
  • nihayet yıkmayı başarmışlar. yuh olsun!