şükela:  tümü | bugün
 • fda tarafından yeni onaylanan, bağışıklık sistemini harekete geçirerek kanser hücrelerine saldırmalarını sağlayan yepyeni bir kanser ilacı/etkin maddesi. merck firması tarafından geliştirilen ilaç keytruda ismi ile satılacak.

  ilk hedefi deri kanseri. çok şey beklenen bu ilacın vakit kaybetmeden onay alabilmesi için insan üzerinde erken sayılabilecek bir fazda denendi.
 • ticari ismi keytruda olacak. kanser tedavisinde ciddi bir adim olarak gorulen bu ilacla tedavinin aylik masrafi 25,000 tl civarinda.
 • (bkz: nivolumab)
 • (bkz: opdivo)
 • basit bir sekilde anlatmaya calisayim. ornek olarak ne yazik ki bir akrabaniza akciger kanseri teshisi koyuldu, biyopsi ile tumorlu hucreden ornek alindi, alinan orneklerin patolojik testi pd-l1 ismiyle anilan proteine yuksek pozitif uyumlu cikti. bunun sonucunda keytruda isimli ticari yeni nesil (akilli) ilac kullanmaya uygun gozukuyorsunuz. ilac su anda (sanirim) 100mg'lik siselerde satiliyor ve 9bin tl gibi bir ucreti var. sgk bunu karsilamiyor. 21 gunde hastalara 200mg'lik bu ilactan veriliyor. keytruda ureticisi bunu 2mg*hasta kilosu olarak aciklamis fakat benim gorustugum onkologlar 200mg / 21 gun olarak bir tedavi uyguladiklarini soyluyorlar.
  bu ilacin ozelligi sudur: kemoterapi ilaci kullanmadan yeni nesil kanser tedavi yontemi olan immunoterapi yontemi ile yani bagisiklik sistemini guclendirerek hastalikla savasmasi. ek bilgiler vermek isterim: ilk 2-3 ay kadar bir surede, tumorlerde buyume gozlendigi klinik arastirmalarda saptanmis. ilacin bu sure sonrasinda calismaya basladigi not ediliyor. 6 aylik bir surede ancak etkisini gosterebilecegi konusunda bazi arastirmalar mevcut. yani 2 aylik surede 60bin tl, 6 ay icin 360bin tl'lik bir masraf cikiyor gibi dusunulebilir. keytruda cok basarili sonuclar elde edilmis olan bir ilac, fakat her kanser tipi icin degil bazi ozel kanser tipleri icin uygun gozukuyor. bunlar da; melanom, metastatik kucuk hucreli olmayan akciger kanseri, boyun kanseri gibi... ilacin bazi baslama kriterleri mevcut. ornek olarak zaturre veya radyasyon pnomonisi var ise hastada, bunun seviyelerinin takip edilmesi ve bu semptomlarin ortadan kaldirilarak ilaca baslanmasi onerilmektedir. uygun oldugum ve bir yakinim bu ilaci kullandigi zaman daha detayli yazi yazmak isterim.
 • bu ilacın uygulandığı bir kişiye ulaşmak istiyorum. varsa yeşillendirelim lütfen.
 • umutsuzca geri ödemesini beklemeye başladığım, change org sitesindeki imza kampanyası 100bin kişiyi geçmiş ve 2 senedir ülkemizde temin edilebilen ancak fiyatı 21 günde 20bin lirayı geçen, akıllı moleküllerle baskılanmaya çalışılan hastalığımın belki de kökten çaresi olabilecek olan ilaç.