şükela:  tümü | bugün
  • otoimmün bir hastalıktır. vezikübüllöz karakterdedir. en sık rastlanılan tipi pemfigus vulgaris'dir.
  • bir deri hastalığı.
  • kronik otoimmün deri ve mukozaları etkileyen büllöz bir hastalık. akdeniz ırklarında insidansı yüksektir. en yaygın tipi pemfigus vulgaristir. lezyon ilk önce ağızda belirir ve sonra deriye yayılır. hızlı yayılan, ağrılı, düzensiz, erozyonlar gösteren büller vardır yalnız oral kavitede mekanik basınçlardan dolayı bül görmek zordur.
  • 3 hafta önce pemfigus vulgaris hastası olduğumu öğrendim.
    bu güne kadar maalesef bir türlü net teşhis konulamamıştı. kbb, diş uzmanı, dermatolog arasında mekik dokudum aylarca.. önce ağzımda çıkan yaraların aft, mantar, behçet, reflü olduğuna dair tanılar konuldu. yaralar zaman zaman çıkıp iyileşmekle birlikte 2,3 yıldır devam ediyordu, en son kolum ve vücudumda çıkan bir kaç yara sonucunda biyopsi pataloji yapılarak net teşhis konuldu. maalesef kesin bir tedavisi yok ve milyonda bir kaç kişide rastlanan bir hastalık olduğundan hekimler tarafından dahi çok iyi bilinmiyor. ağzınızda uzun süre çıkan yaralara aft deyip geçmeyin. şimdi kortizon ilaçları ile dengede tutmaya çalışıyoruz.
  • çoğunlukla deride ve ağızda olan ancak bazen burun içerisinde, boğazda, gözlerde ve cinsel organlarda da olabilen, yanık benzeri içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde başlayıp bunların kısa sürede patlayıp açılması ile üzeri kabuklanan yüzeysel yaralar şeklinde seyreden önemli bir deri hastalığıdır. hastalığın türkçe’de ya da halk arasında bilinen başka bir ismi bulunmamaktadır.
  • desmoglein'e karşı ig g tipi ab.intraepidermal suprabasal büller görülür.tip 2 reax.

akontoliz gör.

1-pemfigus vulgaris:en sık ve en ağır tip
    2-pemfigus vegetans:verrüköz
    3-pemfigus foliaseus:subkkorneal büller ve ağız tutulmaz.(st.corneum altında gözde değil.)mucozalar tutulmaz.
    4-pemfigus eritamatozis
    5-paraneoplastik send.bağlı gel.

nikolsky+(kolay patlatılabilen büller) en kolay da p.foliaseus'ta.

büllöz pemfigoid:bunda hemidesm.karşı oto ab'ler olur.subepitelyal non-akantolitik bül.nikolsky-
  • hasta kişilerin kendi derisindeki desmozomal cadherin proteinlerine antikor ürettiği, deriyi tutan ölümcül otoimmün hastalık.
  • aylardır geçmeyen aftlarim sonucu bugün pemfigus olma olasılığım hakkında konuşuluyor.
    yarın biopsy yaptıracağım
    4 aylık hamileyim
    tedavisi varmi?bebeğimi sağlıkla doğurabilecekmiyim?çok nadir bir hastalık deniyor .bu konuda uzman bilen varmi.tedaviye cevap almış ve bu sırada doğurmuş olan varmi.hep beni bulmak zorundamı.

ve malesef pemficus vulgaris teşhisi kondu.belki böyle bir öyküsü olan vardır
    hamilelikte tedavi görmüş olan varmıdır.

hipertroidim vardı hamilelikte ne kadar korkuyordum o iyileşti derken başka bisey...millet cayir çatır doğuruyor ben mi curugum