şükela:  tümü | bugün
 • 1950’de halide edip adıvar’ın öncülüğünde türk pen kulübü adıyla kurulan dernek 12 eylül 1980 askerî darbesi üzerine kapanmış, 1989’da yaşar kemal’in öncülüğünde hayata döndürülmüştür.

  (bkz: pen)
 • uluslararası bir edebiyat derneği olan pen 1921'de londra'da kurulur ve tüm dünyaya yayılır. türkiye'de 1950 yılında ilk defa bir "şubesi" kurulur fakat tutunamaz, 1989'da yaşar kemal'in öncülüğünde tekrar kurulup günümüze kadar varlığını sürdürür.

  pen'in amacı -anladığım kadarıyla- şartlar ne olursa olsun insana edebiyatla ulaşmaya çalışmak. özellikle son dönemde savaşların çocuklar üzerinde bıraktığı etkilere dikkat çekmeye çalışan adımlar atıyorlar. şu an merkezi kanada'da olmak üzere japonya, italya,abd gibi dünyanın her yerinde faal olan bir dernek.
 • pen türkiye'nin internet sitesinde kendilerine ulaşmak üzere oluşturulmuş bir mesaj kutusu var. bir kez bile ulaşamadım. twitter adreslerinden de ulaşamadım. internet sitelerindeki telefon numaralarını da günün muhtelif saatlerinde aradım, oradan da ulaşamadım.
  özetle, kendilerine ulaşılamayan yazarlar birliğidir.
 • çoğunlukla edebiyat dünyasından yükselen ifşalardan sonra bugün, "taciz ve benzeri davranışlara karşı önleyici, onarıcı bir adalet sağlamak amacıyla, sektörün bütün unsurlarını bir araya getiren bir onur komisyonu kurma kararı" aldığını duyurmuş, sektör bileşenlerine çağrıda bulunmuş. link link

  --- alıntı ---
  "pen gerek ev duvarları arasında, gerekse kamu alanında kadına yönelik tüm şiddet biçimlerinin tehlikeli sansür türlerine yol açtığı görüşündedir. dünyanın her yerinde kültür, din ve gelenek çoğu kez insan haklarından üstün tutulmakta, kadın ve kızlara zarar vermeye yönelik birer gerekçe sayılmaktadır.
  pen açısından, bir insanı susturmak onun varlığını inkârdır. bir tür ölümdür. kadınlar yaratıcılık ile bilgi alanlarında her bakımdan özgürce davranamazsa insanlık eksik ve yoksun kalır. -pen yönetim kurulu
  --- alıntı ---

  hakikaten bu gelişme ifşa kazanımlarından biri gibi işaretlenebilir. umutlu kalmak istiyorum da işte şu ortamda çok kolay olmuyor.
hesabın var mı? giriş yap