şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mekanik kurşun kalem kartelasından çoğu ürününü denediğim, piyasada markayım diye geçinen faber castell, rotring ve türevi her markayı rahatça alt edebilecek, fiyat bakımından da ben markayım diyen kalemlerin oldukça aşağısında olan alman edding firmasının japonyadaki tesislerinde üretilen marka. marka diyorum zira ısrarla isteyiniz bu ürünleri. modeli ne olursa olsun alınız kullanınız. hele ki izmir özdilek yakınnında olan birileri varsa sözüm sizlere. şu an emsalleri en az 10 tl olan penac ürünleri 1.5 ve 2.5 tl den satılmakta. 2.5 tl ye satılan tlg serisi şiddetle önerilir.

  http://imgg2.store.pchome.com.tw/…b_b0_ca_b5_a7.jpg
 • çoğu kalemi (faber castell, rotring vs.) kullanmış biri olarak 'en baba' diye nitelendirebileceğim kalem markası. hayır sezonda 4 kalem kıran, çatlatan, bozan bendeniz bu kalemi 3 aydır bozamadım. (1 vize+1 final dönemi)
 • şu anda japonların sahip olduğu firmadır. iyidir hoştur, kendi "sınıfında" muadillerine göre fiyat avantajı vardır.

  önceki entrylerde faber-castell ile karşılaştırılmış; ben buna katılmıyorum, ürün sıkalaları bakımından arada dağlar kadar fark varken, faberden iyidir demek komik kaçar.

  malzeme kalitesi fiyatı ile orantılı olarak en üst düzey değil; tasarımları güzel, işlevsel ama dediğim gibi malzeme kalitesini şahsım olarak yeterli bulmadım, elimde alerjiye sebep oldu.

  en son kullandığım tlg-pro modeli. uygun bütçe ile bulursanız kullanabilirsiniz ama yukarıda övüldüğü kadar, faberin üst düzey kalemleri ile rekabet edebilecek bir performansa sahip değildir.