• "ekşi sözlüğün ilk başlığı nedir?" sorusuna karadeniz şivesiyle konuşan sözlük yazarının/okurunun verdiği cevap!
  • namı diğer, göt çatlatan.
  • kimse kusura bakmasın ama bu ilacı bulanın ta amına koyum.

hani derler ya insanın neresi acırsa canı oradadır diye. ulan canım götümde iki saattir. meğer canım, götümmüş benim. canım götüm. çok aciiii..
  • guclendirilmi$ penisilin olarak tanimlanan bu ilac, genelde bir igne vasitasi ile kicinizin o guzelim yuvarlaklarindan* birini delip gecmek sureti ile vucudunuza duhul eder, antibiyotik ihtiyacinda olan bunyelere uygulanan bu tedavi, once ignenin batirildigi kic yuvarlagi ve takibindeki bacagi kismi felce ugratir, sonra da vucudu bir ate$ basar. bu ate$le beraber hasta canlanir, gozune fer, yuzune renk gelir.
  • bu iğneyi vurduracak arkadaşların yaşayacakları muazzam acı için şöyle bir örnekte bulunayım:

farz et ki -5 derecede donmakta olan götüne beyzbol sopasıyla 3 saniye içinde 30 defa combo vuruş gerçekleştiriliyor. işte o penadur acısıdır.

ben iğne olurken odaya polis geldiğini hatırlıyorum. bu iğneden yırtma pahasına müezzinliğe soyunup ezan dahi okumuştum. 8-13 yaşları arasındaki 5 yılımı siktin penadur. siktin attın gençlik yıllarımı hayatımın baharında.
  • cılız bir çocuk olmaktan mütevellit kuşun kanadından yel alırdım ben küçükken. soğuk havada nefes almayagöreyim bir, anında bademcikler şişer, ateş 39-40'a fırlar, illet bi öksürük tutardı.

ertesi sabah annemle devlet hastanesinin yolunu tutardık. hastalık ve penadur'dan daha beter bir şey varsa o da sabahın 7'sinde yollara düşüp 100 kişi sıra bekledikten sonra doktora muayene olmaktı. doktor zaten suratımıza bile bakmazdı doğru dürüst, ''10 penadur.*'' der geçerdi.

bu döngüde bir 3-4 yıl kaldım sanırım. hatırladığım kadarıyla da hiç penisiline karşı allerjim var mı diye test yapılmadı. verilmiş sadakam varmış resmen, hep de eczanede oldum ben bu mereti. başta annemle giderdik, eczacı ilacı hazırlarken annem de beni hazırlardı. iki gözüm iki çeşme, yapılmalı bu iğne fikrini kabullenirdim ama yine de 'ama anne çok acıycak.' diye ağlardım işte, çocukluk. annem de pek sabırlı değildi sağolsun, sabredemezdi öyle çok sızlanmama. beni bir hamlede bacaklarının arasında kıstırıp koluyla sırtıma bastırıp eğerdi, iyice de abanırdı ki hareket edemeyim, malum iğne içimde kırılır falan. bende feryat figan tabii gırla o sırada...

eczaneden eve geri yürümek işkenceydi, iğneyi vurulan tarafın bacağı tamamen iptal olurdu, ayağımı sürümek zoruna kalırdım. aslında ilk anda çok acımazdı* daha çok hani böyle bacağın çok kuvvetli bir şekilde karıncalanması gibiydi. ağrı kesicinin etkisi geçmeye başladı mı o akşam popoya dokunamazdın. yanlışlıkla biri çarptı mı biber gibi yanardı meret. ama ertesi gün akşama doğru iğnenin olduğu yerde çok tatlı bir ağrı kalırdı. bastırdıkça mazoşistçe bir zevk alırdım o kalan sızıdan.

*
  • aka penadur l.a.
    sadece agir grip, anjin, bademcik iltihabi gibi durumlarda kullanilmaz. kucukken romatizmasi olan cocuklara duzenli olarak yapilan bir ignedir ayni zamanda. en populer unitesi, 1.200.000 olandir. bu da popodaki beton, bacaktaki felc hislerinin yuksek seviyede seyretmesi anlamina gelir. ilacin buzdolabinda saklanmasi onerildiginden; zavalli hasta cocuk icin her buzdolabini actiginda, rafta sari ucgenlerden olusan wyett sirketinin logosunu gormek bir kabus halini alir. ebeveynin o ay igneyi unutmasi icin dua edilir. hastalanmamaya ozen gosterilir. bir de kis aylarinda agir gripten korumak icin “pronapen” adli penisilinle birlikte kür olarak yapildigi da olur. iste o zaman en az 15 gunluk bir “kronik kevgir” durumu yasanir. cok acidir, cok.
  • ömür törpüsü. öyle bir ilaçtır ki bu, vücuda girdiğinde beton etkisi yapar. anında donar. kıç bölgesi hareketsiz kalır. iğnenin vurulduğu sırada vücudu kasmamak, dişleri sıkmamak lazımdır. aksi halde ilaç vucüda hızlıca giremez. böyle olunca da iğnenin içinde donar, iğne tıkanır. hemşire homurdanır, başka bir yerden, bir daha saplar.
    ilacın yarattığı beton etkisinden kurtulmak için (bokunu çıkarmamak suretiyle) spor yapmak lazımdır. iğneden 1-2 saat sonra yapılacak, bacak-kıç hareketleri içeren 30-60 dakikalık hareketler pek faydalı olacaktır. bu hareketler başta çok az acı verse de, 2-7 gün boyunca kıçınızda betonla yürümekten iyidir.
  • cocukluk ve ergenlik cagi kabusu...
  • 20 yaşıma kadar itinayla şahsımla ayda bir kere gg ilişkisinde bulunmuş şerefsiz iğne. o günleri hatırladıkça köt loblarım acıyla inliyor.

biliyorum, çok cahilce bir tanım oldu. ancak takdir edersiniz ben bu tanımı yapmaya 12 yaşında başladım, 20 yaşında bitirdim. öyle acıtan iğneye böyle tanım.

urspuçucuu...
hesabın var mı? giriş yap