şükela:  tümü | bugün
 • efendim siz boş verin ekranda yazan "yok boyle bişii"yi; var böyle bir şey...penaltı gibi bir kalecinin en endişeli*, en savunmasız kaldığı anda bile metanetini yitirmemesi, gözlerinin içine "bittin olm sen" diye bakan forveti ekarte etme sanatıdır bu...

  nasıl olur; her kalecinin kendisine göre bir yöntemi vardır, kimi penaltıyı kullanacak vatandaşın ayaklarına kitlenir, kimisi topa odaklanır kimisi forvet ile kurduğu göz temasından bir tahminde bulunur*...penaltıyı yiyen kaleciye kötü gözle bakılmaz ama kurtaran hep el üstündedir (ha ara sıra boşa plonjon yapmak vardır, ama o biraz farklı bir konudur)...

  ve lütfen bakınız (bkz: penaltı kurtarmış kaleci edası)...
 • eski brezilya milli takimi ve galatasaray kalecisi cladio taffarel'den ozel dersle ogrenilesi san'at dali.
 • penaltı anında endişenin boşluğa doyduğu an
  (bkz: boşa plonjon yapmak)

  beterin de beteri var
  (bkz: boşa blowjob yapmak)
 • kanımca en etkili yöntemlerden bir tanesi, ne topa ne de futbolcunun ayaklarına bakmaktır. bakılacak tek yer vardır o da futbolcunun vücudunun orta noktası olan pelvis bölgesi ve civarıdır. çünkü, futbolcu topa ne tarafa atacak olursa olsun, kalçası o tarafa doğru dönecektir. en garantili metodlardan bir tanesi budur.
 • topun başına, batistuta yada hami mandıralı gibi ölümüne abanan yada xavi gibi köşeye bırakma merakma meraklısı tipler geçince neredeyse imkansızlaşan eylem.

  diğer taraftan aynı maç içinde ikinci kez aynı futbolcu atıyorsa psikolojik savaş halini alan eylem : demin sağa atmıştı, şimdi sola atacak, ama benim de bunu düşündüğümü düşünüp sağa atabilir, ama atmayabilir direk aynı köşeye de atabilir ... (bkz: böyle gider)
 • efendim bir baska teknik de denge ayagina bakmaktir. iste o ayak hangi tarafi gösteriyorsa top da oraya gidecektir. eger karsinizdaki zidane ise bu teknik islemez haberiniz olsun
 • herhangi bir ustaya sahip olmayan sanat.
  halbuki, hiçkimsenin uygulamamasına çok şaşırdığım aşağıdaki taktikle penaltı kurtarma ustası olma yolunda önemli adımlar atılabilir. taktiğimizin temelinde psikoloji yatar. eğer çelik gibi sinirlere sahip değilseniz, hayrettin demirbaş gibi 17 de 17 gol yiyerek kısmetsiz duruma düşebilirsiniz.
  işte taktik:
  penaltıyı atacak adam (diyelim ki david beckham) topu noktaya diker dikmez hemen kale çizgisinde sağa doğru ilerleyip (sol da olabilir) kalenin % 75 ini bos bırakıyoruz. ve hemen akabinde en cool halimizi takılarak beckhamı artistik bi sekilde bekliyoruz. bu esnada sırayla beckham, sahadaki futbolcular, taraftarlar, futbol yazarları (özellikle turgay şeren) afallayacaktır. ne kadar afallama o kadar karizma diyoruz ve devam ediyoruz.

  kalenin %75 i boş olunca haliyle beckham da topu sizin solunuza doğru atmaya karar verecektir. beckham topa doğru hamle yapmaya başlar başlamaz, siz de var gücünüzle sola doğru koşmaya başlıyorsunuz. bu esnada beckhamın kafasında "anaa nabıyo lan bu lavuk" şeklinde bi düşünce yıldırım hızıyla geçecektir. (bu afallamayla şaşırıp tökezleyebilir ve topu taca bile atabilir). neyse; nihayetinde beckham topu kendi sağına sizin solunuza vuracaktır. bu taktiğin avantajı işte burda :

  siz zaten 1,5 saniyeden beri o tarafa koşmanın avantajıyla ve ("burası çok önemli") topun %99 ihtimalle solunuza atılacağını bilmenin güveniyle topu yakalayacaksınızdır.(hatta belki uçmanıza bile gerek kalmaz).

  bu taktiğin en büyük dezavantajı ise sergen yalçın tipindeki futbolculardır. bu arkadaşlar topa vurmadan önce fazla gerilmedikleri için; size, boş olan tarafa doğru koşmak için pek vakit kalmaz.bu yüzden bunların vuruslarında çok önce fırlamalı ve sola koşarken aynı zamanda öne doğru çıkarak açıyı kapatmak gerekir. ama yine de en düşük kurtarma yüzdeniz bu adamların vuruslarında olacaktır.

  işte bu taktikle 6-7 penaltı kurtardıktan sonra bütün futbol dünyası sizden konuşacak. cnn e, eurosport a veya beyaz show a konuk olarak çağrılacaksınız. sağ kolunuzda heidi klum lar sol kolunuzda liv tyler lar olacak.

  taa kiii......

  bazı çakal futbolcular artık penaltılarda sizin kapattığınız köşeye vuruncaya kadar.işte bu yüzden artık taktiğiniz çok bilindiği için bu çakalların vuruşlarında sola doğru koşmaya niyetleniyo imajı verip olduğunuz yerde kalmakta fayda var.aynı şekilde kalenin ortasına vuran lavuklara da dikkat etmeniz gerekecek.

  velhasılı kelam*, chessmaster 9000 le yaptığım analizlerden sonra da bu taktikle penaltı kurtarma yüzdenizi % 69.4 olarak ölçtüğümü açıklıyorum ve vatana millete hayırlı olsun diliyorum.

  ayrıca penaltı kurtarma adı altında jerzy dudek gibi birtakım şebeklerin iğrenç taktiklerine başvurmayınız, bunları yapan adamlara hiçbir baba kızını vermez.

  not: bu entryi, italya 90 da arjantinin kalesini koruyan sergio goycoechea adındaki kaleciye adıyorum.
 • maymunluk yaparak da becerilebilen sanattır..

  (bkz: jerzy dudek)
  (bkz: 25 mayis 2005 milan liverpool cl finali)