şükela:  tümü | bugün
 • futbolda ceza sahası içinde 10 kusurlu hareketten bir veya daha fazlasının yapılması sonucunda verilen penaltı kararının ağır bir cezalandırma yöntemi olması durumudur.

  bir şekilde bu penaltı konusunun yeniden düzenlenmesi taraftarıyım. ceza sahası denilen yer yaklaşık 640 metre kare alana sahip bir bölge. eni 40, boyu 16 metre bu alanın her bölgesinde yapılan kusurlu bir hareketin penaltıyla cezalandırılması bana göre çok ağır bir karar.

  ceza sahası çizgisi ve futbol sahasının bitiş çizgisinin kesiştiği köşede gol ile alakasız bir pozisyonda yapılan hata da penaltı, kaleciyle karşı karşıya pozisyonda ki oyuncuya yapılan faul de penaltı.

  ceza sahası içerisinde kaleden uzak bi bölgede saçma sapan bir şekilde seken topun defans oyuncusunun eline çarpması da penaltı, defansın gol olacak şutu eliyle kesmesi de penaltı.

  ya da diyelim ki yerleşmiş bir defansa karşı pozisyon bulmaya çalışan takımın oyuncusu, rakip defansla itişe kakışa koşarak pozisyon bulmaya çalışırken tam ceza sahasına girdiği anda kendini yere bırakıyor, bu da penaltı. oysa beş santim önce düşmüş olsa frikik kullanılacak. aynı zamanda ortada bir gol pozisyonu da yok. defans yerleşmiş, kaleyle arasında 16 metre var. penaltı kullanılıyor ve bedavadan atılmış bir gol.

  penaltı kuralı yüzünden gol olmayacak pozisyonlarda bedavadan çok fazla gol atıldığı kanısındayım. ki bana kalırsa kullanılan penaltıların büyük bir çoğunluğu böyle durumlar sonucunda ortaya çıkıyor.

  bence penaltı ile cezalandırılacak alan küçültülmeli ya da ceza sahası içinde yapılan her kusurlu hareket, penaltı ile cezalandırılmamalı. 640 metre karelik alan, 11 metreden kaleye ceza vuruşu yapılmasını gerektiren hatalar için çok fazla büyük. hiç gerçek bir futbol sahasında oynamamış birinin anlaması için şöyle bir örnek vereyim. ceza sahası alanı yaklaşık olarak ortalama bir halı saha boyutunda. sadece eni biraz daha küçük.

  acaba bir tek ben mi böyle düşünüyorum, merak ediyorum.
 • (bkz: death penalty)
 • aşırı derecede katıldığım tespit. okurken sanki ben yazmışım hissine kapıldım. kesinlikle düzenlenmeli ve gol olması çok çok olası pozisyonların engellenmesi penaltı olarak değerlendirilmeli. bir de bu aralar penaltı için kavga edenler çıkıyor ki insanı daha bir futboldan soğutuyor.
 • üç korner bir penaltı oynamış nesile vız gelecek ağırlıktadır.
 • benim babama 4 yıl penaltı cezası verildi!!! hem de neden? meydanlarda hakkını aradığı için!!!

  tanım: haklı iddiadır
 • (bkz: futbol) (bkz: oyun)
  (bkz: ceza) (bkz: sahası)
  (bkz: penalty area)
 • ceza sahası içinde faul yapılan futbolcu, faul yapan futbolcuya ya napıyosun salak demelidir. penaltı çok ağır bir cezadır.
 • bazı pozisyonlar için düşünürsek mantıklı bir tespit. bu gibi durumları azaltmak için, ceza sahası içinde faul verildikten sonra hızlı bir şekilde video hakem uygulamasında olduğu gibi pozisyon 3-5 hakem tarafından incelenir ve faulün ciddiyetine, pozisyonun potansiyel gol şansına göre bir oylama yapılır ve ceza sahası içinden serbest atış mı yoksa penaltı mı olcağına kara verilir, orta hakem de bu kararı uygular.

  her ne kadar futbolda, sporda böyle radikal değişiklikleri sevmesem de sadece bir beyin fırtınası yapayım dedim.
 • aslında küçük bir detay ile çözülebilinecek sorun. eğer bir futbolcu kaleyi direk görüyor kaleci ile arasında hiç bir engel teşkil edecek nesne yoksa ve faule maruz kalırsa penaltı verilemesi lazım. diğer bütün pozisyonlarda faul çalınır. tabi hakemlerim bunu çözüp anında karar vermesi gerek.

  edit: diğer pozisyonları açarsak, mesela sırtı kaleye dönükse yani kale ile arasında defans oyuncusu varsa ve faule maruz kalırsa, ya da ceza sahanının sınırında faul yapılırsa kısacası ceza sahasında mutlak gol olmayacak pozisyonlarda faule maruz kalırsa serbest vuruş verilir hiç olmadı hentbol da olduğu gibi bir çeyrek daıre de eklenebilinir ceza sahasına.
 • yapılsa yapılsa çizgiler daraltılır. diğer yoruma açık değerlendirmelerin uygulanması imkansız. c.ronaldo'nun kale çizgisinde topla buluşmasıyla h.ali kaldırım'ın aynı noktada topla buluşması aynı tehlikeyi oluşturmuyor ona bakarsan. h.ali taca gönderiyor diğer adam asist yapıyor aynı noktadan.