şükela:  tümü | bugün
 • futbolda ceza sahası içinde 10 kusurlu hareketten bir veya daha fazlasının yapılması sonucunda verilen penaltı kararının ağır bir cezalandırma yöntemi olması durumudur.

  bir şekilde bu penaltı konusunun yeniden düzenlenmesi taraftarıyım. ceza sahası denilen yer yaklaşık 640 metre kare alana sahip bir bölge. eni 40, boyu 16 metre bu alanın her bölgesinde yapılan kusurlu bir hareketin penaltıyla cezalandırılması bana göre çok ağır bir karar.

  ceza sahası çizgisi ve futbol sahasının bitiş çizgisinin kesiştiği köşede gol ile alakasız bir pozisyonda yapılan hata da penaltı, kaleciyle karşı karşıya pozisyonda ki oyuncuya yapılan faul de penaltı.

  ceza sahası içerisinde kaleden uzak bi bölgede saçma sapan bir şekilde seken topun defans oyuncusunun eline çarpması da penaltı, defansın gol olacak şutu eliyle kesmesi de penaltı.

  ya da diyelim ki yerleşmiş bir defansa karşı pozisyon bulmaya çalışan takımın oyuncusu, rakip defansla itişe kakışa koşarak pozisyon bulmaya çalışırken tam ceza sahasına girdiği anda kendini yere bırakıyor, bu da penaltı. oysa beş santim önce düşmüş olsa frikik kullanılacak. aynı zamanda ortada bir gol pozisyonu da yok. defans yerleşmiş, kaleyle arasında 16 metre var. penaltı kullanılıyor ve bedavadan atılmış bir gol.

  penaltı kuralı yüzünden gol olmayacak pozisyonlarda bedavadan çok fazla gol atıldığı kanısındayım. ki bana kalırsa kullanılan penaltıların büyük bir çoğunluğu böyle durumlar sonucunda ortaya çıkıyor.

  bence penaltı ile cezalandırılacak alan küçültülmeli ya da ceza sahası içinde yapılan her kusurlu hareket, penaltı ile cezalandırılmamalı. 640 metre karelik alan, 11 metreden kaleye ceza vuruşu yapılmasını gerektiren hatalar için çok fazla büyük. hiç gerçek bir futbol sahasında oynamamış birinin anlaması için şöyle bir örnek vereyim. ceza sahası alanı yaklaşık olarak ortalama bir halı saha boyutunda. sadece eni biraz daha küçük.

  acaba bir tek ben mi böyle düşünüyorum, merak ediyorum.
 • aşırı derecede katıldığım tespit. okurken sanki ben yazmışım hissine kapıldım. kesinlikle düzenlenmeli ve gol olması çok çok olası pozisyonların engellenmesi penaltı olarak değerlendirilmeli. bir de bu aralar penaltı için kavga edenler çıkıyor ki insanı daha bir futboldan soğutuyor.
 • üç korner bir penaltı oynamış nesile vız gelecek ağırlıktadır.
 • (bkz: futbol) (bkz: oyun)
  (bkz: ceza) (bkz: sahası)
  (bkz: penalty area)
 • ceza sahası içinde faul yapılan futbolcu, faul yapan futbolcuya ya napıyosun salak demelidir. penaltı çok ağır bir cezadır.
 • aslında küçük bir detay ile çözülebilinecek sorun. eğer bir futbolcu kaleyi direk görüyor kaleci ile arasında hiç bir engel teşkil edecek nesne yoksa ve faule maruz kalırsa penaltı verilemesi lazım. diğer bütün pozisyonlarda faul çalınır. tabi hakemlerim bunu çözüp anında karar vermesi gerek.

  edit: diğer pozisyonları açarsak, mesela sırtı kaleye dönükse yani kale ile arasında defans oyuncusu varsa ve faule maruz kalırsa, ya da ceza sahanının sınırında faul yapılırsa kısacası ceza sahasında mutlak gol olmayacak pozisyonlarda faule maruz kalırsa serbest vuruş verilir hiç olmadı hentbol da olduğu gibi bir çeyrek daıre de eklenebilinir ceza sahasına.
 • doğru tespit. foul nerden yapıldıysa ordan serbest vuruş atılsın. kesin gol önlenirse penaltı olsun.
 • göreceli bir iddia. bana göre haklı bir iddia. adam beyin fırtınası yapmış hemen espri yapmazsa ölecek tayfası damlamış tabi. bi sakin olun abi. tamam komiksiniz.

  şimdi, futbolun evrensel çapta keskin bazı değişikliklere ihtiyacı var bence de. video hakem uygulaması tutmaz, şimdiden söyleyeyim. tempoyu düşürecek her şey futbolu sıkıcılaştırır. insanlar barcelona'nın tiki taka futbolundan bile sıkıldı. popüler kültürün değişmez unsurudur futbol. milyarlarca izleyicisi var. müthiş büyük bir ekonomi olduğu için radikal değişiklik yapılması zor ancak bu şekilde devam edilirse de olay monotonlaşacak.

  ben en azından şu konularda düzeltme yapılırsa heyecanın tekrar artacağını düşünüyorum.
  1) elle oynama. adı üstünde elle oynama diyor adam. yani bilerek elle oynama lan diyor. bence oyuncu bilinçli olarak elle müdahale etmiyorsa düdük çalınmamalı. 5-6 yıl öncesine kadar bu kadar elle oynama düdüğü çalınmıyordu dikkatinizi çekerim. evet zor ama sahadaki hakem sayısını arttırarak işi pratikleştirebiliriz.
  2) hakem sayısı. çizgi hakemi olayı bence iyiydi. neden uygulanmıyor anlamıyorum. ayrıca saha içinde 1 baş hakem daha olmalı.
  3) gole puan. atılan gole de puan verilirse takımlar pozitif futbola teşvik edilmiş olur. mesela her gol 0,2 puan olabilirdi.
  4) faul sayısı. bu konuda kesinlikle bir şeyler yapılmalı. bir futbolcunun yapabileceği faul sayısı limitli olabilir.

  lan saat çok geç olmuş. yatayım istersen. *
 • penaltıyı bilmem de kendi yarı sahasından topu çıkaran takım hücum bitmeden kendi yara sahasına topu geri gönderemesin.

  evet, aynen basketboldaki gibi...

  bu olduğu gün tekrar baştan sona kadar maçları izlemeye başlarım.
 • penaltı olsun bence ama japon kalede olduğu gibi küçük kalecisiz bir kaleye topuk ile atılsın.