şükela:  tümü | bugün
 • ceza sahası içinde faul yapılan futbolcu, faul yapan futbolcuya ya napıyosun salak demelidir. penaltı çok ağır bir cezadır.
 • üç korner bir penaltı oynamış nesile vız gelecek ağırlıktadır.
 • doğru tespit. foul nerden yapıldıysa ordan serbest vuruş atılsın. kesin gol önlenirse penaltı olsun.
 • göreceli bir iddia. bana göre haklı bir iddia. adam beyin fırtınası yapmış hemen espri yapmazsa ölecek tayfası damlamış tabi. bi sakin olun abi. tamam komiksiniz.

  şimdi, futbolun evrensel çapta keskin bazı değişikliklere ihtiyacı var bence de. video hakem uygulaması tutmaz, şimdiden söyleyeyim. tempoyu düşürecek her şey futbolu sıkıcılaştırır. insanlar barcelona'nın tiki taka futbolundan bile sıkıldı. popüler kültürün değişmez unsurudur futbol. milyarlarca izleyicisi var. müthiş büyük bir ekonomi olduğu için radikal değişiklik yapılması zor ancak bu şekilde devam edilirse de olay monotonlaşacak.

  ben en azından şu konularda düzeltme yapılırsa heyecanın tekrar artacağını düşünüyorum.
  1) elle oynama. adı üstünde elle oynama diyor adam. yani bilerek elle oynama lan diyor. bence oyuncu bilinçli olarak elle müdahale etmiyorsa düdük çalınmamalı. 5-6 yıl öncesine kadar bu kadar elle oynama düdüğü çalınmıyordu dikkatinizi çekerim. evet zor ama sahadaki hakem sayısını arttırarak işi pratikleştirebiliriz.
  2) hakem sayısı. çizgi hakemi olayı bence iyiydi. neden uygulanmıyor anlamıyorum. ayrıca saha içinde 1 baş hakem daha olmalı.
  3) gole puan. atılan gole de puan verilirse takımlar pozitif futbola teşvik edilmiş olur. mesela her gol 0,2 puan olabilirdi.
  4) faul sayısı. bu konuda kesinlikle bir şeyler yapılmalı. bir futbolcunun yapabileceği faul sayısı limitli olabilir.

  lan saat çok geç olmuş. yatayım istersen. *
 • penaltıyı bilmem de kendi yarı sahasından topu çıkaran takım hücum bitmeden kendi yara sahasına topu geri gönderemesin.

  evet, aynen basketboldaki gibi...

  bu olduğu gün tekrar baştan sona kadar maçları izlemeye başlarım.
 • bence profesyonel hakemlerin ve futbol federasyonları yöneticilerinin çoğunluğu da buna inandığı için ceza alanında olan çoğu faullü müdahale es geçiliyor. halbuki, ceza alanında direkt gol beklentisi ihtimali daha düşük olan müdahalelere serbest atış verilse -veya yeni bir ceza uydurulsa- daha az penaltı göreceğiz ama ceza alanı içinde daha fazla aksiyon göreceğiz.
 • kale alanı biraz daha büyütülsün, penaltı ceza sahası içindeki hareketlere değil, kale alanı içindeki hareketlere verilsin.
  penaltı atılırken, seri penaltılardaki gibi kimse olaya karışmasın ve kaleciden dönen topu tamamlama hakkı olmasın. hem bu sayede kimler atıştan önce ceza sahasına girdi diye uğraşmaya da gerek olmaz. atiba da kırmızı kart görmez.
 • haklı bir önermedir. bu yüzden penaltı vuruşlarının, atan futbolcunun kaleye arkası dönük olacak bir şekilde topukla yapılmasının daha adaletli olacağını düşünüyorum.
 • burak yılmaz bunu beğenmedi.

  tanım: bir adet futbol kuralının değişikliği için öneri.
 • oldum olası düşündüğüm bir şeydir bu. yani kaleye oldukça uzak ceza sahası uzak köşesinde hücum oyuncusu topu şişiyor bıraksan kaleye paralel taca gidecek ama birinin eline çarpıyor bu sebepten gol yiyorsun. ayrıca buna bir düzenleme getirmek de zor. hakemin yorumuna bıraksan bariz gol olacak pozisyonlarda penaltı olacak desen ortalık yangın yerine döner. en iyisi radikal bir karar almak. ya bazı yazarların dediği gibi kale sahası büyütülüp, kaleye yakınlıktan dolayı her pozisyonun potansiyel bariz gol şansı olduğu değerlendirilerek penaltının daha insaflı durumlarda olması sağlanabilir ya da şu an aklıma gelmeyen başka bir şey.

  edit: imla.