• gidenlerin ardından, seni istemeyenlerin ardından, pencerenin önünde oturup sallanan sandalyede, gözünde de birkaç damla yaşla dinlenebilcek enfes veda şarkısı.

penceresi önünde karanfil saksı
    oturmuş yazar yarim birine yazı
    kimi sever bilinmez dumanlı başı

zalim olma sevdiğim kalpsiz değilim
    batmam elin üstüne diken değilim

penceresi önünde üzümlü asma
    benden başka birini aklına takma
    benimki de yürek canım üstüne basma

zalim olma sevdiğim taştan değilim
    döndür başını bir bak haram değilim
  • kadın sesine daha güzel giden şarkılardan. aysel yakupoğlu da acapella olarak gayet güzel yorumlamış.
  • ruh hali de uygunsa mideye değirmentaşı oturmuş etkisi uyandıran içli bir volkan konak şarkısı, dinleyen kişi kendini her nedense deniz manzarasına hakim bir tepenin üzerinde hissedip o anda esmeyen rüzgardan üşüyebiliyor.
  • volkan konak'ın açık ara en iyi şarkısıdır. bir versiyonunda yine bir nazım şiirini seslendirir ve der ki;

"sende; ben, kutba giden bir geminin sergüzeştini,
    sende; ben, kumarbaz macerasını keşiflerin,
    sende uzaklığı,
    sende; ben, imkansızlığı seviyorum.

güneşli bir ormana dalar gibi dalmak gözlerine
    ve kan ter içinde, aç ve öfkeli,
    ve bir avcı iştahıyla etini dişlemek senin.

sende, ben, imkansızlığı seviyorum,
    fakat asla ümitsizliği değil.."
  • ne zerrin özer ne de volkan konak versiyonu makbuldür. esas versiyonu makbuldur ki bu versiyon şarkının güftekarı ve bestekarı borta ayanoğludur. ahanda;

https://www.youtube.com/watch?v=bv4naydtiaq
  • burda anlatılan aşkta ileri düzey bir yılgınlık söz konusu.. artık çabalamaya mecali kalmamış, yorgun bir ses sevgiliye sitemini, özlemini anlatmaya çalışıyor ama elinden fazlası da gelmeyecek belli. nasıl desem, sanki "zaten bu saatten sonra beni anlasan da, ne değişecek ki.. ben bile değiştim, büyüsünü yitirdi o güzelim aşk" der gibi.. kavuşulamamayı anlattığı için belki bu derece hüzün yüklü.. kendini de sevdiğini de çok basit ama naif ifadelerle anlatan bir şekli, "önünde bunca eğildiğime bakma, toparlanırım şimdi" diyecek kadar da doğru zamanda çekip gitmesini bildiğini gösteren garip de bir duygu geçişi var. zerrin özer ve volkan konak yorumunu, ayrı ayrı ve de çifter çifter dinlemenizi tavsiye ederim.
  • zalim olma sevdiğim taştan değilim
    döndür başını bir bak haram değilim

ickinin yaninda meze yerine dinlenebilecek sarkidir.
  • ayrılık sonrası dinlenecek şarkı değil, ağır gelebilir.
  • kaliteli bir kaydına buradan ulaşabilirsiniz.
    kuzeyin bıdıbıdısı için ise sevimsiz tv programlarından devam edebilirsiniz.
    (bkz: bora ayanoğlu)
  • billur seslerden rengin de “pencerenin önünde” adıyla albümünde seslendirmiş, pek de güzel etmiş, çok da güzel eylemiştir.
hesabın var mı? giriş yap