şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hafta içi fırsat bulamayan tebaanın çoluk çocuğu arabaya doldurup, arabaları da sahil yolunun bir şeridini kapatacak seviyede sağa çekip gerçekleştirdiği aktivite. yapanlar için büyük bir zevk olduğu su götürmez. fakat yürüyüş yapan, bisiklet kullanan ve paten kayanlar için müthiş bir çileye sebep olur. nefes almakta güçlük çektiğiniz anlar olabilir. hava almak için çıktığınız sahil yürüyüşünden genziniz yana yana eve dönersiniz.
 • bu eylemin aynısı, avrupa yakasında da bakırköy-yenikapı arasındaki güzergahta vuku bulmaktadır.
 • topluma uyum sağlama sürecinde sıkıntı çekenlerden kimlerin kastedildiği gayet açık. hatta bu başlığı okuyanların da gözünde de bir tip belirmiştir: bir yerlerden göç etmiş, göç ettiği yerin ağzını ve diğer kültürel özelliklerini de yanında getirmiş, kırsal kesimde daha çok tercih edilen kıyafetiyle mangal ateşini harlamaya çalışan bir insan. artık sadece şu göç insanlarını sorumlu tutmayın şehirdeki beğenmediğiniz şeylerden. o insanları gören gözler sanırım "iyi giyimli" şehir çocuklarının da gece vakti mangallarıyla ve cilalarıyla aynı sahil şeridini mesken tuttuklarını görmemiş. şehir çocuklarına kıyak mı geçilmesi gerekiyor bilmiyorum ama benim için ikisi de bir. kim koruyor kim kolluyor bu mangalcıları? belediye mi? o zaman gidip belediyeye çemkireceksin arkadaşım. hem noldu bu şehrin kozmopolit havasına bayıldığı için istiklal'i günde 5 kez arşınlayanlara! al işte aynı çok kültürlü hava sahil boyunca... kanadı da var, köftesi de, pirzolası da... al sana kozmopolit mangal havası...
 • yanmış tavuk kokusunun kasaptan hazır alınmış dandik köfte kokularıyla birleştiği, sahil şeridinde oturanların burun deliklerine tecavüz edilen müthiş etkinlik. burada mangal yapan insanlar arasında inanılan bir efsaneye göre zemini farklı bir renge boyanmış bisiklet yolunun tam ortasında mangal yaparsanız yaptığınız etler çok daha lezzetli oluyormuş. yine bu etkinliğin geleneksellenmiş hareketlerinden biri de götlerini o güzelim adalar ve deniz manzarasına dönüp yoldan geçen arabaları ve apartmanları izleyerek piknik yapılmasıdır.
 • küçükyalı civarında da seyyar tuvaletin kenarında arz-ı endam eden eylem..o sıcakta bok kokularının içinde ne akıldır kardeşim ya..
 • şehir yaşantısına adapte olamamış kişilerin pek bir sevdikleri aktivite. sayelerinde sahilde deniz havası değil mangal havası alıyoruz. tabi asıl suç buna izin veren, göz yuman belediyede.
 • medeniyetten uzak, köyünü de yanında taşıyan insanların yaptığı eylem. arkadaş, ister pis elitist beyaz türk de, ister mine kırıkkanat kılıklı de, ne dersen de... mangal; ya belirtilen mesire yerlerinde ya da piknik alanlarında yapılır. sahil yolunun amacı deniz havası almak, bisiklet sürmek, yürümek vs.dir. dumandan gözleriniz yanarken, üstünüz başınız kokarken, ortalık sis altındayken nasıl deniz havası alınabilir? yaşam kalitemi düşüren insan güruhuna da sırf elitist kemalist damgası yememek ya da taraflarından linç edilme korkusuyla susacak değilim. her şeyin yeri var. şehir yaşamının amacı zaten her ne kadar "ff çok izole, çok iletişimsiss, insanlktn uzakk.s" diye yakınılsa da mümkün mertebe medeni bir yaşam sürmek değil midir? ben senin köyünde istediğim gibi at koşturabilir miyim istesem?
  bir diğer sorunsal (bkz: sokak düğünü)
 • bostancı pendik arasını en az 20 kez kaza tehlikesi atlatmama sebeb olan trafik magandalarıyla dolduran eylemdir aynı zamanda. çıldırmadan, kaza yapmadan evinize ulaşabilirseniz ne mutlu size.
 • dünyanın en zevkli olayı.