şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha başlamayan, ama başladığı zaman ido'nun yeni yaptırdığı recep tayyip erdoğan adlı katamaran feribotla (yenikapı'dan kalkan turgut özal ve adnan menderes gibi) gerçekleştirilecek feribot seferleri.

  bir de fatih sultan mehmet var bu feribotlardan, sayın 386 dx hatırlattılar.
 • yayalar icin 3 milyon, arabalar icin 25 milyon olucagı duyumunu aldıgım seferler.
 • bu seferler için kullanılan feribotların alt kısmı katamaran tasarımına sahipken, araçların ve yolcuların bindiği kısım bildiğimiz araba vapuru'dur. bir farkı, araba vapurlarında ortada bulunan büyük duvarın bu feribotlarda olmayışı, böylece özellikle araçların iniş hızının çok artmış olmasıdır. bir de yolcu kabinleri farklıdır kesin, binmediğimden bilemeyeceğim.

  edit: mesaj fasilitesi yoluyla hatalarım konusunda beni uyaran iasonion'a teşekkür ettikten sonra, ondan gelen bilgileri ekliyorum: bahsettiğim orta duvar bütün arabalı vapurlarda yokmuş. büyük arabalı vapur diye tabir edilen eski vapurlar da ortada tek parça bir mekana sahipmiş. güverte katından başka bir de açık hava orta katları varmış. küçük vapurlarda bahsettiğim orta duvar bulunurken, orta kat yokmuş. iniş biniş debisindeki fark ise, ido feribotu dikdoörtgen tasarıma sahipken tdi arabalı vapurlarının çıkış ucuna doğru daralmasından kaynaklanmaktaymış.
 • önceden yer ayırtılmadığında birkaç sonraki sefere kalabilme olasılığı yüksek ve pek bi konforlu seferler serisi.
 • saatini önceden biliyorsanız hatta biletinizi de almışsanız çok kullanışlı olan sefer, şöyleki ailemin hesaplarına göre topçulara göre 1.5 saat kazanıyorsunuz.
  bu seferelerde teknoloji harikası arabalı vapurlar kullanılır. yalnız arabalarla duvar arasında ki dev boşluklar vardır ki buralara bi beş araba daha sığar.
  ayrıca arabaların yanında açıkta telefonla konuşmak yasak iken yukarda içerde telefonla konuşmanın serbest olması halkımın bütün değerlerini altüst eder. dışarı çıkıp konuşanlar görülür.
  son olarak salonlara kocaman plasmalar asılmıştır ama bir tanesi bile açılmamaktaydı ben bindiğimde. (bkz: kahrolmak)
 • biletix ve ido websayfaları aracılığıyla online bilet satış imkanı sunan ve topçulardaki hattan çok daha hızlı ve güzel olan ulaşım hattı.

  içerdeki kantinde yanılmıyorsam bir kolanın 3,5 ytl olduğu feribotun çalıştığı hat.

  rahat koltuklar, temiz tuvaletler, trt bazlı çok sayıda plazma tv içeren salonlar.

  güvenlik nedeniyle ne içerde ne de dışarda sigara içilemeyen sefer.
  güvenlik görevlisine sorunca, abi buralarda yassah da, araban da içebilirsin diye cevap alabileceğin sefer...

  yolun geri kalanında 120 civarı giderseniz, bursa kadıköy, yada kurşunlu üzerinden mudanya kadıköy arasını 2 saate indiren seferler.
 • artik abonesi oldugum seferlerdir.
  25 milyon arac, arac ici her yolcu 2 milyon.
  internetten indiriyorsun bileti, bayramda millet surunurken zort diye geciyorsun.
  her acidan topcular eskihisar seferinden mantiklidir. hele kalabalik donemlerde...
  super hizmet.
  sefer sayisi da son derece fazladir. kar$ilikli 10-12 sefer falan gunde.
  gemiler 112-120 arac kapasitelidir.
 • üç tarafı denizlerle çevrili bir memleketin dört tarafı kara ile çevrili bir iç denizinde her iskeleden her iskeleye gerçekleşmesi gereken ama bu kadarı bile bir lütufmuş gibi sunulan ulaşım şeklinin başarılı sayılabilecek bir örneği.