• türkçeye entegre çevirisi "beyazbaş" minvalinde olacak olan galce kökenli birleşik sözcüktür.
  • başkent sokaklarında bulabileceğimiz hayvan türü. ara sıra yem atın hayvanlara..
  • bir kuş türü. güney kutbunda, galapagos adası enlemine kadar yaşıyorlarmış diyebiliriz, genel olarak. aile bağları ise olağan üstü güçlü. bu konuda imparator penguenleri konu alan bir belgeseli bir süre alıntılamak isterim; pengi and sommi, iki yavru penguenin özne ve yıldız olarak konuk olduğu belgeseli. penguenlerin genel sosyal çevresini seçtikleri koşullar oluşturuyor, yırtcılardan korunmak adına kışları üreyen imparator penguenleri bu zorlu seçim ile doğan pek çok zorlu görevi üstlenmiş olurlar. kara kış yavruları el kadar olduklarından mutlak bir kesinlikte soğuktan korumalı ve onları düzenli olarak beslemeleri gereklidir. bu durum doğal bir en az iki kişi işidir, kimileri buna rağmen yavrular yaşamdan kopar, bu durumlarda çılgın bir şekilde amaçsız kalmış, yavrularının üzüntüsü ve özlemi ile dolu eski ebeveynler miras kalır, bu eski ebeveynler kimi sıcak günlerde anne ya da babasının altından çıkıp, iki adım atmaktan hoşnut kalacak yavruları bu anlarda çalmaya çalışır, bir arada takılıp gerçekten sıkı kargaşalara neden olurlar, hatta oranları bilmiyorum ancak bu durumlarda yavruları çalma teşebbüslerinin büyük oranda başarılı olduğuna inanıyorum, tabii bu durumun içinde "yanlışlıkla" katledilen yavruları da sayarsak. çok duygusal canlılar... bu belgesele konu olan yavrucuklarda bu durumlara meydan okusalarda belgeselcilere göre kendi ebeveynleri şanslı çıkmışmıştır. sözü geçen pengi, sommi'ye göre biraz daha iridir, komşuluk ettiklerinden pengi ve sommi arasında arkadaşça da bir muhabbet vardır. sommi'nin henüz böyle bir şeye hazır olmağı yaşlarında annesi ortalıktan kaybolur, babası bu durumu sommi'ye bir şekilde anlatır ve gitmesine karşı çıkan sommi'yi ikna edip, son kez besledikten sonra hem beslenmeye hem de annesini aramaya doğru yola çıkar. ufaklık ise geri de kalmıştır, pek çok yabancı yetişkin tarafından biraz tartaklanır, onlardan bir parça yemek hiç değilse birazcık sıcak karın ister, ancak veren olmaz, zorla almaya çalışır, çırpınır, ancak çaresizdir, hatta eski komşusu olan pengi'nin annesi bile yardıma kapalıdır. ancak her durum değişebilir. pengi annesinin beslemelerini gürültülüce reddeder. annesine istencini ve tasarısını öyle güçlü aktarır ki sommi'yi aramak için topluluğun içlerine ilerlerler, pengi ufak sommi'yi hemence tanır ve annesi de peşinde koşturur, sommi oldukça üşümüştür, ancak yine de iyi durumdadır, her çocuğun kalbi gibi kalbi durumu birazcık şaşkınlıkla karşılasa da hemen ardından sevgi, neşe ve kucaklama ile ışıldar. pengi'nin annesi sommi'yi besler, pengi'nin yerini sommi alır, ısınır, gidişinden on gün sonra sonra sommi'nin babası gelir, sommi'nin babasının gelişi bir bayramdır, sommi sevinçle onu çok uzaklardan işiterek tanır ve yanına koşar. ancak sommi'nin babasının gelişi müjde olsa da annesinin artık gelmeyeceğinin de çığırtkan bir gösterisidir. sommi yemek yemeden babasına sokulur. artık günler geçer yavrular baharın gelişi ile yetişkinlerden ayrı duracak koşullara hem çevre hem birey olarak kavuşmuştur, ve hep bir arada durarak öğrenir, izler ve sosyalleşirler, sonrası ise yazdır, ebeveynleri artık yavruları ile vedalaşırlar, yavrular ise havanın biraz daha ısınmasını bekledikten sonra o paha biçilmez yolculuğa çıkarlar, daha önce görmedikleri okyanusa, yollara, av ve avcılara doğru. pengi ve sommi yine aynı takımın üyeleridir, pengi takımın önderi, sommi ise korkusuz bir bireyi olarak.

üniversite başlarında tanıdığım birisi vardı, hoş biriydi doğrusu, kendisine penguen yakıştırmasında bulunurdu, takma ad gibi desem daha doğru, bir kızılderili gibi. nedense hiç konuşmadık sayılır, sonra ben okulumu ve şehrini terk ettiğimde rastlaştık, bir mola alanında, aynı otobüsteymişiz, ben tabii pek fark etmemişim, o ise epey bilincinde gibi idi, beni sıcak bir kucaklamayla karşıladı ve gülümseme. tanrım, başımı döndüren sıcak bir gülümseme, sonraları biraz konuştuk, sonrası yok tabii. bence ona nedenini sorsak, muhtemelen suçu beni tuhaf bulmasına yahut benim tuhaflığıma atar, yanlış bir sorudur bu, suç yoktur. dilerim penguenlerin yolu açık olur, dilerim dünyamız, canlılar elimizden bir şekilde kurtulur.
  • kutupların beyaz yakalıları
  • 15 yıl boyunca yayınlanmış, son sayısında uçan penguen kapağıyla bizleri hüzne boğmuş olan haftalık mizah dergisi.

edit: yayımlanmış.
    otomatik düzeltme kurbanıyım.
  • vakti zamanında (bkz: lise yıllarım) kendimce koleksiyonunu yaptığım karikatür dergisi. yaklaşık 200 dergi biriktirmiştim. halen saklıyorum. gördükçe duygulandırıyor zira o zamanlar her şey daha güzeldi.
  • https://www.instagram.com/…pu/?igshid=1f7gc5iuqzvtn

yetiskin olana kadar annelerinden besleniyormus bunlar. essek kadar olmus hala anne diye paytak paytak kosuyor. oyle sevimli ki. yalniz penguen olmasa degnekle sevilecek bi durum.
  • penguenlerin büyük bir çoğunluğu tek eşliymiş. ama yılın büyük bir kısmını eşlerinden ayrı geçiriyorlarmış. sanırım uzun ilişkinin sırrını bulmuşlar.
hesabın var mı? giriş yap