şükela:  tümü | bugün
159 entry daha
  • gırgırın tirajının bir milyonu geçtiği günlerden geldiğimiz yere bak.

herşey çürüdü, yok oldu.

adam gibi muhalif bir çizgide olup, acımasızca eleştirebildiği zaman o dergilerin bir keyfi vardı, ama muhalif olanlara ceza üstüne ceza gelince ayakta kalabilmek için etliye sütlüye dokunmayan, içeriği tatmin etmeyen dergiler haline geldiler.

okurlar alıştıkları tadı bulamadıkları için dergi almamaya başladılar, zaten zor durumda olan dergiler iyice zora düştü.

1979 yılında okumayı 5 yaşımda öğrendiğimde evde yüzlerce gırgır ve fırt vardı, çocukluğum utanmaz adam, muhlis bey, avni, en kahraman rıdvan, tarzan ve arap kadri vs. ile geçti, 15 yaşımdan 30 yaşıma kadar herhalde hiç aksatmadan mutlaka 1 bazen 2 dergi aldım, biraz da yaşla herhalde, zaman geçtikçe daha az hitap eder hale geliyor bu dergiler, ya da ben gülmeyi unuttum bilmiyorum, 35 den sonra çok nadir alır oldum (gırgır-limon-leman-hıbır-dıgıl-lombak-uykusuz-penguen)

yıllardır hiçbir dergi almamıştım geçen destek olsun diye penguen aradım migrosta bulamadım, bitmiş miydi hiç mi gelmemişti bilmiyorum, uykusuz aldım ve son derece tadsız tuzsuz ve yavan buldum, korkarım bu gidişle onun da sonu aynı olacak, sırf yiğit özgür ün varlığı kurtarabilir mi bilmiyorum.
  • bugün her zaman dergi almaya gittiğim bayiide derginin kalmadığını öğrendim. ardından bir kaç yere daha sordum gene aynı cevabı aldım.yarın arayışlarım sürecek
  • yukarıda daha ağır suçlamalar yapılmış, ben hiç o toplara girmeyeceğim ama ekonomik imkansızlık bahanesinin neden okurun aklıyla dalga geçmek olduğunu şurada yazdım: (bkz: penguen/#67742895)
  • tek kelimeyle üzücüdür.
    yeni neslin cep telefonu dışında bi bokla uğraşmadığını gösterir.
  • gayet normal bir durumdur zira kalitesi uzun zamandır yerlerdeydi ve muhalifliğinin ekmeğini yiyordu. hele bugün yaptıkları açıklama evlere şenlik. okuma alışkanlığı bitmişmiş, bak hele bak bak. yahu madem insanların okuma alışkanlığı bitti, sizden çok daha uzun yazılar içeren ottur, kafadır bilmem nedir bu dergiler nasıl hayatta kalıyor? çünkü içerik üretiyorlar. yani kalkıp erdil yaşaroğlu son 2 senedir bir karikatüründe bile beni güldürememişken kalkıp da ımı dirgi ıkımıyısınız diyemez.

diğer taraftan, kalitesi düşse bile bu denli büyük kitlesi olan bir yapı o kitle üzerinden her türlü para kazanabilirdi. facebook sayfası üzerinden yürümüyor yazılmış açıklamada yine, zaten bunca insan o geyik facebook sayfalarından zerre para kazanmıyor, hayrına tüm gün içerik bulmaya/üretmeye çalışıyorlar, değil mi? saçma sapan bir yönetim sonucu iflas bayrağını çekmiştir penguen ve bir derginin kapanmasına sevinmeyeceğim gibi, üzüldüğümü de söyleyemem.

not: bir de "haftalık penguen" mevzusu gibi bir şeyler okudum ancak olayın aslı astarını kesin olarak bilmediğim için insanları zan altında bırakmak doğru olmaz.
  • ülkedeki değişime acı bir örnek daha.

ekonomik nedenleri bir kenara kaç kişi ulu orta kapağında başbakan,cumhurbaşkanı,devlet başkanı,padişah,hükümdar eleştirisini ,onların dalgasını,hicvini taşiyan dergiyi otobüste, minübüste metrobüste korkmadan okuyabilir durumdaydı ?
  • penguen kapanma nedenini yazılı olarak açıkladı. son bir destek gerek. http://www.penguen.com/penguendenmesaj
  • cok uzucu bir durum. ne yapabiliriz?
  • kaliteli içerik oranını yükseltme ve okuyucu kitlesini koruma yerine penguen dergisi fabl tipi karikatürlerle uzun zamandır okuyucuya hitap ediyordu. ayrıca bazı kaliteli isimler penguen'den ayrıldı fi tarihinde, sayfa sayısında da azalma oldu.

derginin kapanma durumunun siyasi bir durumla alakalı olduğunu düşünmüyorum, zira devlet kapatsaydı hemen, anında kapatırdı.
    siz hiç "son 4 sayınızı çıkarın, sonra kapatacağız" diyeceğina inanıyor musunuz devletin ?
    tıpkı gülen cemaati medya kurumlarına yaptıkları gibi gelip anında kapatırlardı.
    ama sosyal medyada dergiyi devlet kendisi kapatıyormuş algısı yaratıldı.

amacım burada hükümeti savunmak değil, sonuna kadar da muhalifim akp hükümetine.
    amacım sadece yanlış bilgiyi düzeltmek.

kendilerine tavsiyem kadrolarını güçlendirme ve içeriği kaliteleştirme yoluna gitsinler.

bakın umut sarıkaya'ya, tek başına üç ayda bir "naber" adlı dergiyi çıkarıyor ve satış oranı gayet iyi.
21 entry daha