şükela:  tümü | bugün
 • http://www.facebook.com/…pid=6381755&id=42113030774
  linkinden görülebilecek bu karikatür açıkça ırkçılık içermektedir.
  araplar hakkında süregelen ayrımcı tevatürlerin yeniden üretildiği bu karikatür, ifade özgürlüğü kapsamında değildir. böyle bir karikatürün (islamifobi ve ortadoğu halklarına karşı ayrımcılık ortamında dahi) örneğin almanya veya abd'de çizilmiş olması varsayımında kamuoyunda köklü bir tartışma yaratacakken, bunun türkiye'de normal karşılanması; türkiye'deki ırkçılığın sıradan hale gelmiş olmasının üzücü tezahürüdür.
  kıtaavrupasında ırkçılık, ifade özgürlüğü kapsamında görülmemektedir. irkçılık bir ifade değil, fakat bir suçtur.

  edit 1 :akp'ye karşıt olmak farklı bir şeydir, ırkçılığa karşıt olmak farklı birşey... akp'ye muhalefet etsin de gerekirse ırkçı da olabilir kolaycılığı/makyavelizmi mide bulandırıcı bir hal aldı...

  edit 2: akp'li değilim. akp'de en az diğerleri kadar midemi bulandırıyor.

  edit 3 : empati iyi bir yöntemdir. kendinizi türkiye'de yaşayan bir arap olarak düşününün. araplar bizi arkamızdan vurmuşlardır. pistirler. sokak ortasına sıçarlar, cahildirler, herşeyi yağlı elleriyle yerler, don giymezler-kıçları kokar, gibi söylemlerle büyüdüğünüz bir ortamda ve arap olduğunuzu söylemekten (bu tevatürleri kullananlar adına) utanır hale gelmişken, böyle bir karikatürü nasıl karşılardınız?

  edit 4: #18097902 araplar "zenci" değildir. bu arada beyaz tenliler için ayrı bir sıfat kullanılmazken siyah tenliler için özel bir sıfat kullanılması (zenci-nigger/negro) kategorik bir fark değil midir?

  edit 5: yapılan yorumlardaki dolaylı ve bazen doğrudan ırkçılık, anılan tespiti doğru kılıyor. bu noktada michael billigi hatırlamadan edemeyeceğim (bkz: banal milliyetçilik)

  edit 6: bu başlık vasıtasıyla sözlükteki tartışmalarda ad hominem tekniğinin ne kadar sıklıkla kullanıldığı görülmüştür. konuyla doğrudan ilgili olmasa da türkiye'de ırkçılık yapanların ırkçı olmadıkları sanrısı için (bkz: milliyetçilik ve soykırım)

  edit 7: stereotiplerin ırkçı olamayacağı veya en hafifinden ayrımcı olmayacağı ön kabulü temelsizdir.
 • akp'lilere batan karikatürün akp'nin uzantısı sözde solcularca karalanması.
 • sulandırılmış political correctness akımı gözlükleriyle bile bakılsa değil ırkçılık olsa olsa en fazla lahana dolması bulunan karikatürdür.

  (bkz: dostum ırkçılık demişşin ama bu düpedüz traktör)
 • ırkçı olmayan kapak karikatürü. nasıl bir ırkçılık olduğuna aklım ermedi benim. gizli bir mesaj varsa benim göremediğim lütfen biri iletsin.
 • türk tv'lerinde dönen klasik arap parodileri de böyledir, penguen'in yaptıgı bu geleneği sürdürmek olmuş.ha ırkçılık mıdır, evet ırkçılıktır.

  bu arada yardımcı olabilir belki;
  (bkz: empati)
 • arap olsam hoşuma gitmeyeceği için ırkçılık sayılabilir mi bilmem ama bir aşağılama yok diyemediğimiz karikatürdür.
 • karikatürü gördüm kesinlikle ırkçılık değildir. tam tersine durum hicvedilmektedir. böyle bir hicvi ciddiye almak ırkçılıktır.
 • bir toplumun belirgin bir özelliğini ön plana çıkartarak; bu özellik üzerinden espri yapmak ne kadar ırkçılık ise; bu karikatür de o kadar ırkçıdır.

  ortada bir ırkçılık yoktur. o toplumun belirgin bir özelliğine gönderme yapılmıştır.

  bu karikatüre ırkçı diyenleri, japonlara dair "çekik gözlü adam" karikatürü okurken görürsek, üzülürüz.

  yaz da geldi; yalova'ya yakın bir yerde iseniz, buyurunuz 2-3 saatinizi ayırıp bir ziyaret ediniz. kaplıcalara gelen arap turistlerin, yalovanın göbeğinde çarşıda gezerlerken don giyip giymediklerini gözlerinizle görebilirsiniz.. yalnız sizin için acı bir tecrübe olabilir.. demedi demeyin.
 • türkler'e fes giydirilen karikatürleri görünce küplere binenleri yerlere düşürüp gülme krizine sokan içrenç kapaktır.

  edit1: akp'li değilim, fethullahçı değilim, katolik'im. akp'den hiç hazzetmem, aynen ırkçılığın ve bayat esprinin midemi bulandırdığı gibi.