*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: penis hasedi)
 • sigmund freud tarafından ortaya atılmış psikanaliz kuramına göre kadınların penise sahip olmadıklarını fark ettiklerinde hissettikleri eksikliktir.
 • (bkz: penis hasatı)
  (bkz: yaran yanlış okumalar)

  bir anlığına sırtımdan soğuk terler, başımdan aşağı kaynar sular dökülmesine sebep oldu!
 • istedikleri her an istedikleri sayıda penise sahip olabileceklerini fark ettiklerinde geçen haset.
 • o kadar da özenilecek bir şey değil sevgili kadınlar. burnunun dikine gitmekten başka bir olayı yok penisin.

  sabah sizden önce kalkar, içtiğiniz zaman önce onun kafası iyi olur, olmadık yerde değişik düşünceler sokar aklınıza. yani vücut bütünlüğü içerisinde kendi feodal düzenini kurmuş bir arkadaşımızdır. bir daha düşünün derim.
 • kadın kolektiflerini göreve davet ediyorum dediğim başlık.
 • penis envy diye geçer. muzdarip olunacak bir rahatsızlık değildir bu yanlış anlaşılmasın, kız çocuklarının erkekler gibi penise sahip olmak istemelerinin sebebi kendilerini sünnet edilmiş/pipisi kesilmiş gibi hissetmelerinden kaynaklanmaktadır. şahsen böyle birşey yaşamış/hissetmiş değilim, bu konu freud un uçtuğu noktalardan birisidir bence. womb/vagina envy ise bir kadın psikolog tarafından ortaya atılmıştır, erkek çocuklarının da rahim veya vajinaya sahip olmak istemesi anlamına gelir. bir psikoloji öğrencisi olarak benim mantıklı bulmadığım yaklaşımlardır. penis envy özünde çocuğun penisin daha üstün bir organ olduğunu düşünmesine bağlıdır aslında, freud amca biliyorsunuz ki kadınların hislerini açıklamakta pek iyi değildir. o yüzden takılmamanız daha iyi olur bnc
 • erkek kardeşinde penis varken ben de neden yok diyen kızdan doğan bir hasettir. ayakta işerken elinde tutabileceği o beden parçasına sahip olmak ister. erkek kardeşte var, baba da var, anne de yok ama onun memeleri var, çocuk doğuruyor gibi kompleksler yüzünden zuhur eden hisleri onu kıskançlığa iter.
 • freud kadınların erkeklerin yaptığı işleri yaparak masküleniteyi elde etmeye çalıştıklarını ve bunun penis kıskançlığı olduğunu söyler ama freud şaklabandır (ciddiye alınacak daha önemli isimlerin olduğunu düşünüyorum). kadınlar "erkeklerin yaptığı işler"i yaparak masküleniteyi elde etmeye falan çalışmaz. kendileri olabilmek için toplum tarafından onlara verilmiş olan rolleri reddederler. toplum tarafından kadınlara verilmiş olan roller kadınların kendini gerçekleştirmesi önünde bir engeldir ve bu da kimlik krizlerine, bunalımlara yol açabilir çünkü bildiğimiz gibi kendini gerçekleştirme maslow'ın ihtiyaçlar hiyerarşisinin son ve en önemli basamağıdır. yani kadınlara eril düzen tarafından yüklenen kısıtlı roller kadının yaratıcılığı ve kendini gerçekleştirmesi önünde büyük bir engeldir. kadının kendini gerçekleştirmek için normal her insanın yapmayı isteyebileceği şeyleri yapmak istemesi ve yapmasına "penis kıskançlığı" deyip geçmek hem vasat hem çağ dışı bir bakış açısı.
 • freud'un haklı olmasını sırf aşırı feminist kadınların saçlarını kısa kestirip kıllarını falan kesmemesinden anlayabilirsiniz.

  psikolojiden anlamayan popüler feminizmle kafayı bozmuş tipler anlayamayabilir. yukarda da örneğini görüyorsunuz işte. sabah akşam "eril" diyen tiplerden bıktım.