şükela:  tümü | bugün soru sor
 • irlanda'nın geleneksel kavalı.
  alüminyum, prinç ya da nikel'den yapılır, altı adet delikli olup adını aldığı tonun majör diatonik gamını verir. bu çalgının ustaları arasında secret garden grubundaki irlanda'lı mick o'brien ile titanic soundtrack'inden hatırlanabilecek olan ingiliz tony hinnigan sayılabilir.
  bizdeki dilli kavala göre delik sayısı iki adet daha azdır ve yüksel kalite ve hassas entonasyonlu olarak üretilirler. vibrato parmak ile elde edilir.

  en ünlü penny whistle üretileri ve bu çalgıları kullanan ünlüler :

  patent sahibi...........marka.....................kullanan
  --------------------------------------------------------
  phil hardy............chieftain, kerry.........tony hinnigan
  michael burke......burke......................mick o'brien
  colin goldie..........overton...................tony hinnigan
  brian howard.......howard

  ayrıca ;

  acorn, clare, clarke, dixon, feadog, generation, harper, melbay, oak, sweatheart, shaw, silkstone, susato, waltons, water weasel gibi whistle markaları da yaygındır. bunlar ingiltere, almanya ve amerika gibi ülkelerde el işçiliği ve ileri know-how ile üretilirler.

  en çok kullanılan geleneksel ton d'dir. seksenli yıllarda kalın oktav d verebilen modeller üretilmiş ve low whistle adını almıştır. bugün low a'dan high g'ye kadar modeller üretilebilmektedir. en az iki oktav ses verebilen penny whistle'ın, başındaki "penny" kelimesini, sokak çalgıcılarına atılan paralardan ya da üretildiği nikel'den dolayı aldığı sanılmaktadır. aynı zamanda tin whistle ve irish whistle diye de adlandırılır. pek yaygın olmasa da ağaç modelleri de bulunur. iyi bir penny whistle'ın fiyatı 500 $'a kadar çıkabilir. tabii bu çalgıdan her ton için bir adet almak gerektiği ve 20-25 adetten aşağısı müzisyeni kurtarmadığı için boru deyip geçmemek gerekir.
 • her nevi yararli bilgi icin (bakınız: http://www.chiffandfipple.com/ )
 • seri üretimi ilk olarak 1843 yılında clarke tinwhistle company tarafından yapılmış olan, çalması pek bir zevkli, genellikle ucuz ve sempatik kelt çalgısı. tınısındaki lezzet ve ikinci, hatta yer yer üçüncü oktava bile çıkabiliyor olması sebebiyle, şu sıralar yamaha soprano blokflütümün pabucunu dama atmıştır.
 • tin whistle ile calinan eserleri dinleyip calma istegi uyandirir fakat sonunda elde bir clarke d ile sadece concerning hobbits calarken kalakalirsiniz.
 • titanic'in ünlü soundtracki my heart will go on'un solosu sanılanın aksine flütle değil bununla çalınır. pirates of caribbean, lord of the rings gibi bazı filmlerin soundtracklerinde de kullanılan bir enstrumandır.
 • yakın zamanda en sık kullanılanı olan re majör (d) gamındakini internetten sipariş ettim. üflemeli çalgılar genellikle zordur ancak bu ufak çalgı o kadar da zor değil. wild rover, i'll tell me ma, whiskey in the jar gibi pek çok klasik irlanda türküsünü kısa sürede çalabilirsiniz ancak elbette vibrato, thrill gibi teknikler olmadan.

  re majör'ün arızaları do diyez ve fa diyez notalarıdır. flütte do'nun arızasız halini de çalabileceğiniz bir kombinasyon vardır. dolayısıyla sadece fa diyez arızası bulunan sol majör (g) gamındaki şarkıları da rahatlıkla çalabilirsiniz. arızasız fa'yı çalmanın da yolları var ancak başlangıç seviyesindekiler için oldukça zor ve genelde detone çıkmakta. deliklerden birisinin yarısını kapattığınızda fa'yı elde edebilirsiniz. lakin ben henüz edemedim.

  kanımca bundan dolayı ne kadar irlanda halk türküsü varsa ya re majör ya da sol majör düzeninde yazılmıştır.
 • arkadasimla gaza gelip tekrardan ogrenmeye basladigimiz guzel irlanda flütüm. benimki feadogpro d. vakti zamaninda irlanda’dan getirtmistim kendime. gecen gun onun odasinda da gordugumde kafayi yedik 20 saat nota arastirdik. flut elime ilk gectiginde bu kadar tutorial videosu yoktu(bkz: concerning hobbits)’le yetiniyorduk simdi baya sarki ogretiyor insanlar. tekrardan calmak farz oldu yani. sozlukte ilgili olan var mi merak etmektyim. noktalari ezberlemeden notayla calmayi ogrenen var mi aranizda?
 • (bkz: cutiepie)