• 2020 başında 200 lira olan bir mouse u yılbaşı indirimi vs 100 tl ye almıştım. o ürün şimdi 600 küsür bir şey olmuş. tekeri bozuldu, servise yolladım, hemen para iadesine karar verildi. 100 liraya eşdeğer mouse alamam, ürünümü bana geri yollayın dedim bir haftadır hala ses yok. bakalım nasıl sonuçlanacak.

edit: sağ olsunlar eş değer bir ürünle değişimini yaptılar.
  • bir üstteki entry buram buram reklam kokuyor. mecbur kalmadıkça penta garantili ürünü hayatta almam. reklam değilse, pentanın kırk yılda bir iyilik yapacağı tutmuştur ve o da yukarıdaki kişiye deenk gelmiştir. penta ile ilgili iki tecrübemi anlatayım.

2019'da logitech g502 hero sol switch arızalandı. 1.5 dolarlık switch değişimi için 110 lira para istediler. neden bu kadar pahalı olduğunu sorduğumda yaptıkları işin ince işçilik olduğunu ve el emeği olduğunu söylediler. bahaneye bak. orda ince yaptığın tek işçilik switchin lehimi. aynı switchten aliexpressten 15 liraya aldım. parçaları sökükten sonra bir elektronikçiye gittim. evde ince hayvam olmadığı için bir elektronikçiye 10 lira verdim ve switchi değiştirdi. pentanın 110 lira istediği işlemi 25 liraya hallettim.

ikinci konu ise ayrı bir komedi. corsair 4000d airflow kasamın ön panelini takarken şu parçadan birini kırdım. link penta ile iletişime geçerek bu parçayı dörtlü set olarak yedek parça şeklinde almak istediğimi belirttim. bak garantiden istemiyorum. parasını vererek alacağım, çünkü kendim kırdım. pentanın sanki botlara yazdırdığı cevap "bu ürün stoklarımızda bulunmamaktadır." şeklinde oldu. "aklı başında olan herhangi bir firma zaten bu parçayı elinde tutmaz. gerektiğinde tedarik eder" dedim.
    sen zaten belli dönemlerde corsair'den mal çekiyorsun. şu parçadan 1 takım koy kasaya de adamlara. bu kadar mı zor? yurtiçinde bunu yapan bir sürü firma var. adamlar cevap attı ve ne desinler? "bu konuda yardımcı olamayacağız"

corsair'e şikayet maili attım ve pentanın maillerini de ilettim. parçayı kendilerinden satın almak istediğimi söyledim. corsair açık adresimi istedi. parçayı set halinde hollanda'dan dhl ile ücretsiz yolladı. azıcık müşteri memnuniyeti gör de utan penta...
  • bütün entry'ler dümen, mail attım yanıt bile vermediler.
  • adamlar borsada 1 haftada %50 prim yaptı siparişler çokta s…. olmasa gerek ;)
  • corsair 2x16 gb ram kitinden bir adetinin çalışmadığını farkedip garanti kapsamında yaptığım gönderime " hayır ikisini birden göndermeden bakamıyoruz" diye ürünü aynen bana hatta üstüne de karşı ödemeli gönderen garip firma.

kardeşim arızalı ise tek gönder kit halinde değişmesi gerekiyorsa ben sana göndereyim niye arıza tespiti yapmadan istiyorsun ? niye ben 30 gün uyduruk bir ram kontrolü için bilgisayarsız kalayım?
  • şaka gibi bir firma ya. yukarıdaki arkadaşın birebir yaşadığı aynı sorundan muzdaribim. n11 de satın aldığım firma dükkanı kapatmış ulaşılamıyor. garantisi de kayıp tabi yıllar geçmiş. telefonda aradım söyledim seri numarasını. teknolojik aletimin seri numarası sistemlerine kayıtlı. hatta hala temmuzun bilmem kaçıncı gününe kadar garantisinin olduğunu da görebiliyorlar. fakat fatura ve garanti olmadan ürün gönderilemiyor. şaka mısınız lan. banka kartıyla yapıldı alışveriş onun ekstresini göndereyim diyorum o da olmaz diyorlar. şikayetvarda aynı bu tarz yorumlar okudum. resmen firma bilerekten milleti oyalayıp bezdirip göndertmeyip kara geçme peşinde. küçük hesapların küçük firması. bi daha da buradan alışveriş yapmam. hatta alışverişten önce özellikle bakacağım teknik servisi pentadan mı diye. mausu steelseries yerine corsair aldığım için köpek gibi pişmanım şuan.
  • bir çok markanın türkiyedeki resmi servis hizmetini veren firmadır.

seagate external ssd'im bozuldu iletişime geçip gönderdim cihaz değişimi oldu verilerin kurtarılmasını istedim ben çok farklı yöntem deneyip sonuç alamamıştım ne yazık ki kurtarılamayacağını söylediler hususi arayıp. servis hızı geri bildirimleri gerçekten hızlı.
  • genel olarak entryler hep olumsuz girilmiş, zamanında beni korkutmuştu bu.
    sanırım ve doğal olarak olumsuz durumlar yaşayanlar çaresizlikle gelip yazıyorlar ama olumlulardan çok çok azı yazıyor.

şu ana kadar mesela ben de dahildim olumlu olup da yazmayan.

üç ayrı ürün ile hikâyem var penta ile, anlatayım.
    üçüncüsü uzun olacak uyandırayım.

üçü de garantili ve asus ürünler.

ilki corsair ll serisi fan.

ikinci el birkaç tane almıştım, an itibarıyla tanesi 500-600 tl sanırım.
    bir tanesinin rgbsi bozuktu, gönderdim, yapılmış hâlde hemen geri geldi.

asus rog balteus qi mousepad.

bu mousepad hem özel bir zemine hem özel bir yüzeye sahip, üzerinde usb portlar bulunan ve qi wireless şarj edebilen ve rgbli bir mousepad.
    bildiğiniz elektronik malzeme yani, fiyatı 100 dolar civarlarında.
    bu mousepadin rgb ışıkları yanmamaya başladı, başka hiçbir sorunu yok.
    yolladım pentaya 3-5 gün içinde sıfır kapalı kutusu geldi.

üçüncüsü ise daha mühim parçalardan monitör ve bunun iki ayrı hikâyesi var.

asus rog swift pg27 2k curved monitör.

ikinci el almıştım, 1 veya 1 buçuk yıllık kullanım sonrası ekranın alt tarafında hafif çizgi belirimi oldu.
    yolladım penta'ya, sıfır yeni panel takıp gönderdiler.

aradan aylar geçtikten sonra panel kasaya iyi yapıştırılmamış mı ya da yapıştırıcı kalitesinden mi bilmem, panelin üst tarafı kasayı tutmamaya başladı.
    ayrıca da yine ekranın altında çizgi belirimi gibi bir şey var ama emin de olamıyorsun yok gibi bir şey, şeffaf geçiyor gibi. o kadar yok bişey yâni.
    ama cayır cayır kullanılabiliyor kullandım da.

sonra dedim garantisi de bitmeden şunu da bir göndermeyi deneyeyim.
    böyle ürünlerin değişimi falan kolay değil tabii, önce tamire giriyor, mümkün olmazsa rapor hazırlanıyor falan.

bu nedenle ben penta'yı arayınca önce asus'un teknik servis işini yapan firması sms ınfocomm'a yönlendirdiler, burası ürünü tamire aldı ve dedi ki "yedek parça yok"
    dolayısıyla ürün asus genel merkezine gidecek.

orada haftada bir mi ne kurul gibi bir şey toplanıyor, oradan eğer talep uygunsa bir hafta içerisinde "iade-değişim" raporu düzenlenecek, sonra bu raporla distribütör veya satın alınan bâyiye başvurularak iade veya değişim sağlanacak.

bu kısmı az daha zahmetli. çünkü o rapor ıslak imzalı olarak sana gönderiliyor, sen bu raporu hem mail hem de ıslak imzalı biçimde firmaya yolluyorsun falan.

neyse iade-değişim raporu çıkmış ben de o sıralar yoğunum birkaç hafta sonra ilgilenebildim. bu da sorun olacak birazdan göreceğiniz üzere.

itopya ürünün kendisi de muadili de elimizde yok diyor.
    bundan dolayı ücret iadesi yapılacak.
    ücret iadesini doğal olarak itopya yapacak ve burada ciddi iki sorun var.

birincisi ben ürünü ikinci el aldım, itopya "iadeyi satın alan kişinin hesabına yapıyoruz "diyor ve ben satın aldığım kişiye ulaşamıyorum.
    ikincisi ise iade ücretini alabilsem bile güncel kur üzerinden değil faturada ne yazıyorsa onu diyorlar ve 2,5 sene falan öncesinin kuru üzerinden yapılan iadeyle monitörün düğmesini alırsın. ki zâten iadeyi alamıyorum.

normalde diğer olaylarda ben penta müşteri temsilcisiyle görüşüp bilgi alıp talepte falan bulunabiliyordum.

ancak bu gibi değeri olan ürün değişimlerinde falan sanırım başka birim bakıyor ve onlara ulaşamıyorsun. mail üzerinden ben ancak yazabiliyorum o birime ve o birimden benim meseleme atanmış kişi cevap yazıyor. bu olayda bu kişi veli bey idi.

uğraştım ettim ısrar rica mail. veli bey dedim durum böyle böyle. ben alacağım ücret iadesini ne yapayım, n'olur bi' yardımcı olun.
    penta veli bey en son muadil bir 2k rog monitör önerdi ancak hem 24 inç hem de curved değil.
    dedim bu muadil değil, ancak bazı yeni teknolojiler de kendisinde vardı.
    fakat ben o şekilde istemiyorum.

dedim bu çok mantıksız ben mis gibi ürünümü kullanıyordum bana dedim monitörümü geri gönderin en azından. penta kontrol etti dedi ki rapor düzenleneli şu kadar hafta olmuş bir hafta itiraz süreniz vardı, monitörünüz imhaya yollandı.

ya dedim iptal edilemiyor mu bu, imha nedir bir kere, fünyeyle patlatıyor musunuz monitörü.

bi asus arandı edildi falan ama olmuyor, abd'ye yollanmış falan deniyor, dönüş yok.

bu noktadan sonra muhatabımı penta aldım.

maille iletişim sorun. anlık olmuyor, dert anlatılmıyor. aradım penta müşteri hizmetlerini ama sinirliyim artık.
    dedim veli bey'i bağlayın. ben telefonla görüşmek istiyorum, mail ile değil.
    bayağı bir tutturdular konu neydi de konu neydi. ya hu anlatmak istemiyorum, gizli olduğundan değil upuzun mesele, bıktım artık.
    yarım yamalak anlata ede bağladılar en son.

durumumu anlattım, başınıza geldiğini düşünün dedim, öyle kaldım, bilsem ürünümü bile göndermezdim. dedi ki bu olayın direkt yetkilisi ben değilim, ben bile dedi "bu mekanizmadaki görevli kişilerle mail ile iletişim kuruyorum çoğu zaman. siz isterseniz dedi bu olayı özetleyen bir mail yazın ben direkt aktarayım."

tamam dedim ve teklifim de şu: bana gerekirse daha iyi bir monitör önerin, curved olsun ve aradaki fiyat farkı ne kadarsa bakmadan ödeyeceğim eğer böyle bir uygulamanız varsa.

bir süre sonra asus tuf gaming 34 inç 2k ile 4k arası olan qhd, hdr , overdrive falan yeni nesil bir monitör teklif edildi. yâni benim orijinal ürünümün daha üstü bir şey.
    tamam dedim nedir fiyat farkı.
    fiyat yok dediler, onaylıyorsanız muadil olarak göndereceğiz.

neye uğradığımı şaşırdım.
    ulan onca uğraşın önüne monitörü sıfır kutusuyla kargodan görünce bile inanamadım.

öyle de güzel bir deneyim yaşattılar sağolsunlar.
  • şubat ayı içerisinde (bkz: gittigidiyor) üzerinden, ikinci el olarak satılan corsair carbide spec-05 bilgisayar kasası aldım. ikinci el olarak (fatura tarihi 20 gün öncesiydi) satıştaydı ama sadece kutusu açılmış, üstüne hiç sistem kurulmamıştı.

aldığım kasa; (bkz: itopya com) alınmış ve (bkz: penta teknoloji) garantiliydi. ayrıca fatura nüshası yanında gelmişti. sistemimi kurduktan 10 gün sonra, bir gece bilgisayarım kapandı ve bir daha açılmadı. ertesi gün yaptığım kontrolde güç kaynağının arıza yaptığına emin oldum.

servis ile görüştüm, durumu izah ettim. telefondaki hanımefendi (bkz: yurtici kargo) ile karşı ödemeli göndermemi ve kutu içeriğine eklemem gereken belgeleri söyledi. sadece güç kaynağı değil, komple kasa olarak yollama mı istediler ama idarelik güç kaynağı bulup bilgisayarı çalışır hale getirmem gerekiyordu.
    kısmen evden çalıştığım için evde bilgisayar şart oğlu şarttı yani. durumu anlayışla karşıladılar, ertesi gün kargoyu yolladım.

bir kaç gün sonra yetkili servisten para iadesi kararı çıktı ve ilettikleri belgeyle ürünü aldığım yere başvurmamı istediler (bu arada ürünü aldığım arkadaşla irtibata geçmiştim, sağolsun o da çok yardımcı oldu bana). ürün ne olacak diye sordum; geri yollamayacağız, imha edilecek, size bu belge yeterli olacak dediler.
    belgeleri ekleyip itopya müşteri hizmetlerine yolladım, benim mailime dönüş bile yapmadan ürünü aldığım arkadaşla irtibata geçmişler. para iadesi yerine ürün değişimi rica etmiştik ve bunu kabul edip yeni ürün yollayacaklarını söylemişler.

2-3 gün sonra kargo ürünü satın aldığım kişiye ulaştı, o da hemen bana gönderdi. kargoya gittim kocaman koli gelmiş, yakından baktım doğru kargo mu diye bir de ne göreyim komple sıfır kasa yollamışlar tekrardan... bir çok markaya/firmaya güvenimi kaybettiğim bu zamanlarda yüzümde kocaman bir gülümsemeye sebep oldular.
    durumumu anlayışla karşılayan penta teknik servisine ve itopya müşteri hizmetlerine tekrar teşekkür ederim.
  • wacom marka tablet satışı yapan ama yetkili servise gelince wacom marka tableti başka yerden aldıysanız parasıyla bile onarmayan bir firma.

bu yüzden bundan sonra ne aksesuar ne de wacom olsun başka bir şey olsun asla ama asla alışveriş yapmayacağım firmadır.

ücret karşılığında bile tamirat yapmayacak kadar gözü tok olmanın iyi bir şey olduğunu düşünüp hizmet denilen kavramı unutmaları büyük bir ironi.
hesabın var mı? giriş yap