şükela:  tümü | bugün
  • bugün saat 22.00'da dream tv'de ana sahne programının konuğu olacak efsane grup. heyecanla bekliyoruz.
  • kendilerini televizyonda görmeye pek alışık değiliz. keşke murat ilkan da olsa şu dream tv yayınında.
  • dream tv yayınında yardırmakta olan ulular. bir kez daha tevazularıyla gönülleri fethettiler. dream her şarkıdan sonra reklama girip seyir zevkimizin içine etmeseydi bir güzellik yapmış bulunmaktayken. yine de onları düşünen tek kanal olduğu için sağolsunlar.
  • ana sahne programındaki performansları esnasında grup elemanlarının cenk ünnü etrafında resmen ayin yaparcasına çalmaları mükemmel bir görüntüydü.

bu arada türkiye turnesi kapsamında 7 mart'ta eskişehir'de olacaklar.
  • artık resmi twitter hesapları olan grup.
    https://twitter.com/pentagramzrkbl

minibüslerin yan ve arka taraflarında pentagram konser reklamı göreceğimiz günler de varmış, çok şükür diyorum.
    yeni menajerleri iyi çalışıyor ve pentagram dostları da olsa yeşim doran'a verdiğinde dümeni, aslında yanlış hareket etmiş gibi.
    biraz daha profesyonel ve sevenlerine ticari amaç gütmeden ama onlara en azından ulaştıracak şekilde yönetim sergileseydi bu yorumu yapmazdım. bu değişikliği olumlu karşılıyoruz. zamanında mesaj atıp herhangi bir konuda yardım edebileceğimizi belirtmiştik lakin dönüş olmamıştı. umuyoruz kendisi iyidir ve grupla çalışmaya devam ediyordur ama kan değişimi de gerekiyormuş, pentagram 30 seneden sonra gün yüzüne çıkmalıydı...çıkıyor da artık
  • son albümleri mmxii yi çıktığı gün dinleyenlerdenim. 10 yıl sonranın birlikteliği olmuştu bir nevi bu albüm. çoğu hayran yorumunu okuduğumda "pentagram'ın yumuşadığı, alternatif sounda kaydığı" söyleniyordu ama bunu gerçek bir pentagram hayranının söylemiş olması imkansızdı. ve bir de gökalp ergen'in vokali eleştiriliyordu. murat ilkan'ın vokali üzerine hiç olmamış deniyordu. işte, benim de değinmek istediğim bu konu.

murat ilkan'ın bu gruba kazandırdıklarını kimse inkar edemez, büyük bir vokalistti, çoğu kişi onu bruce dickinson'a benzetiyordu vokalde. böylesine epik bir sesten sonra gökalp ergen'in blaze bazley muamelesi görmesi hiç mi hiç hoşuma gitmiyor. sırf sert bir vokali yok diye yapılan bu muamele yanlış. bence harika bir renk getirmiş yeni pentagram'a. hiçbir şarkıda en ufak bir şekilde sırıtmıyor ve o kadar hakim ki sesine. pentagram'ın toparlanma sürecinde grubun baş adamı hakan utangaç ile grubu çok iyi sırtlıyor kendisi.

şu anki durumları da harika konumda grubun. türkiye'nin en iyi ve en çok ilham veren heavy metal grubu olmalarının yanı sıra, uzun bir arayı iyi değerlendirerek tekrar geri dönüş yaptılar ve isimlerinin hakkını verdiler. 1992 yılında son bulan thrash metal rüyası ilk dönemleriydi, ikide birde "abi trail blazer'dan sonra bittiler" demek yanlış oluyor.
  • medar-ı iftihar kelimesinin/cümlesinin türk müziği için karşılığıdır.ilk albümleri "pentagram", vokal olarak başarılı olmasa da güzel rifflere sahiptir.
    ikinci albüm trail blazer ise gerçek pentagram severlerin aşık olduğu albümdür.sonrasında anatolia albümü gelir ki, anadolu ezgileri ile rock/metal müziğini müthiş bir uyum ile birleştirmişlerdir.bunların üzerine bir de murat ilkanın o muhteşem sesi...
    sonrasında unspoken gelir ve benim en sevdiğim albümdür.bütün parçalar tekrar tekrar dinlenesidir. sırada "bir" albümü var. unspoken'ın hemen ardından gelen bu tamamı türkçe parçalardan oluşan albüm adeta bir çığır açmıştır gözümde. "hepsi bir hepsi haktan"
    bunun da sonrasında,günümüzde, mmxii albümü geldi.tekrar bir vokal değişikliği ve yıllar süren beklentinin ardından kimileri tarafından yerilen, kimileri tarafından da yüceltilen bir albüm karşımıza çıktı.ben albümü sevenler tarafındayım.vokali de çok başarılı buldum.
  • son bostancı konseri..

murat ilkansız pentagramı dinledik de, acaba konseri nasıl olur diye düşünerek ve açıkçası bir miktar olumsuz ön yargıyla gittiğim konser.

ama yine unutulmazdı, yine unutulmazdı.. bgm'deki boşlukları gördüğümde, oradaki tüm insanlar pentagram dinlemeyi bıraksa da ben bırakmam diye düşündürten konser. 10 gün geçti hala etkisi altındayım arkadaşım, gökalp ergen gerçekten olmuş be.

son olarak; ''single out the weak link in the chain, a generation damaged in the brain, i'll lift my head up high and see the sun, and then when it's my turn, i'll make sure that i spare no one!''
  • 6 mart 2013 ankara konseri biletlerini sehir fırsatı'nda satan grup.
  • 7 mart perşembe eskişehir 222 park'talar... biletler hazır ağbiler, bekliyoruz.