şükela:  tümü | bugün
 • bugün cern'de keşfedildi kendisi.

  kaynak

  kaynak
 • şu cern'de yapılan işlere o kadar imreniyorum ki, bilimin bu kadar gelişmiş olduğunu görmek, pozitif bilime inananlardan biri olan beni çok mutlu ediyor.

  şimdi "bizde böyle şeyler olmaz ki mk" edebiyatına bağlamıyorum çünkü global dünya'nın bir ferdi olarak bu başarının zevkini duyup övüncünü yaşıyorum.

  bu gün keşfedilen bu parçacığa, lise matematik dersinde "hocam normal hayatta integral neyimize yarıcak yeeaa" penceresinden bakmayıp bilakis bundan heyecan duyan insanlarla dolsun her yer.

  allah'ım ne kadar rasyonalim, ne kadar seküler'im ya rabbim!
 • http://gizmodo.com/…-particle-called-a-p-1717676181

  adresinden de kendisi hakkında bir şeyler okuyabilirsiniz.
 • beş adet quark'tan oluşan bileşik parçacıklar. gözlenen iki pentaquarkın kütleleri üç quarktan oluşan proton ve nötron'un yaklaşık beş katı. tabii farklı cins quarklardan meydana geldiklerini hatırlatmakta fayda var.

  makale

  akla gelen ilk sorulardan biri, bu parçacıklara protonların aksine neden her yerde rastlamadığımız. cevabı ise bu parçacıkların kararlı olmamaları ve kararlı parçacıklara bozunmaları.
 • en son gözlemlerle doğruluğu kanıtlanmış, biri ikili biri ise üçlü iki kuark setinden oluşmakta olduğu artık bilinmekle beraber tam olarak nasıl bir dizilimle oluştuğu hala gizem olan atom altı parçacık. yani bir baryon ve mezon birleşmiş ve onu türetmiş ama bunu yapmak için nasıl davranmışlar bilinmiyor. onun da kokusu çıkar yakında.