şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir uçlu kalemin tasarım açısından ulaşabileceği son noktadır. ağırlık merkezinden kalemin tuttuğunuz yerinin yapıldığı maddenin kalitesine, uç çıkarmak için bastığınızda aldığınız tok sese kadar buram buram kalite kokar,verdiğiniz parayı sonuna kadar hakeder.
 • pentelin ürettiği bir teknik çizim kalemi.

  mekanizma tasarımı teknik çizim için özel üretilmiş olup pentel smash ile aynı olan kalem.

  ele alındığında metal hissi verir ama metal değil pvcdir.

  uç kısmının içine girerek saklanamaması kaleminin cebinde taşıyanlar için büyük dezavantajdır.(çok kalem feda ettim bu şekilde taşırken ucunu eğerek.)

  mekanizması kullanımıza her basışınızda eşit miktarda uç sunar.

  kapağının altında bulundurduğu silgide sıkışan uçlar için iğne gizlidir.(ilk seri rotringde de olduğu gibi)kapağında uç derecesini ayarlıyacınız bir çizelge mevcuttur.

  ülkemizde genelde siyahı satılsa da yurtdışında envai çeşit rengi bulunabilir.
 • pentel smash kadar iyi değildir. bu model daha çok çizim içindir. smash ise sayfalarca yazı için.*
 • pentel smash kadar hak ettiği değeri göremediğini düşündüğüm pentel'in underrated harikulade kalemi. insanda bağımlılık yapıyor, yanımdan ayırasım gelmiyor resmen.
  açıkcası bu kalemin yanında pentel smash'ın epey overrated olduğunu düşünüyorum.
 • (bkz: #50549838)
 • kuru dolardan hızlı yükseliyor.
 • cok tipsiz ama cok saglam kalem. uzaktan boyle cakma promosyon urunu gibi dursa da ele alindiginda gerek agirligi, gerek durusu ile kendini belli ediyor. turkiye'de cok pahali bu arada ben ebay uzerinden aldim size de tavsiye ederim.
 • kalitesi, dayanıklılığı, tasarımı, ağırlığı tamamen kusursuz. yıllardır kullanıyorum ve kullanırken zevk alıyorum. bu kalemi tasarlayan her kimse elleri dert görmesin.

  bir de pentel'in graphgear 1000 modeli var. o da fazlasıyla kaliteli, sağlam. bana göre versatil kalem demek pentel ve kaweco demektir.
 • bu yaz 57 lira verip aldığım ve sonra arkadaşıma kaptırdığım kalemim. açıkçası arkadaşım kalemimi merak edip incelemek istemişti. bende 1 ders boyunca kullanabileceğini söylemiştim. lakin hiper (!) zekalı ben kalemi geri almayı unutunca haliyle arkadaşa kaptırdım. sorduğumda kaybettim cevabını alınca sağlam aldım dersimi. neyse bugün tekrardan almak için gittiğimde fiyatının 82 lira olduğunu öğrenince hayatımın şokunu yaşadım. yinede bu fiyat kalemimi almama engel olamadı. ama şu bir gerçek o parayı verince içime sağlam bir öküz oturdu. fiyatının bu kadar artmasının nedeni malumunuz dolar kuru. kalemler bile etkileniyor şu dolardan. amaaan canım bize ne ki bizim para birimimiz tl para birimi dolar olan düşünsün.
 • benim için çok kıymetli birinin hediye ettiği kalemdir.
  parker bağımlısı bir insanken bu kalemin tutuş gücününü ve ergonomikliğini farketmemek imkansız.
  alın, aldırın.
  şu sıralarda kura bağlı olarak fiyatı 60tl civarlarında seyretse de yurtdışından yarı fiyatına alabilirsiniz.