şükela:  tümü | bugün
 • bir uçlu kalemin tasarım açısından ulaşabileceği son noktadır. ağırlık merkezinden kalemin tuttuğunuz yerinin yapıldığı maddenin kalitesine, uç çıkarmak için bastığınızda aldığınız tok sese kadar buram buram kalite kokar,verdiğiniz parayı sonuna kadar hakeder.
 • pentelin ürettiği bir teknik çizim kalemi.

  mekanizma tasarımı teknik çizim için özel üretilmiş olup pentel smash ile aynı olan kalem.

  ele alındığında metal hissi verir ama metal değil pvcdir.

  uç kısmının içine girerek saklanamaması kaleminin cebinde taşıyanlar için büyük dezavantajdır.(çok kalem feda ettim bu şekilde taşırken ucunu eğerek.)

  mekanizması kullanımıza her basışınızda eşit miktarda uç sunar.

  kapağının altında bulundurduğu silgide sıkışan uçlar için iğne gizlidir.(ilk seri rotringde de olduğu gibi)kapağında uç derecesini ayarlıyacınız bir çizelge mevcuttur.

  ülkemizde genelde siyahı satılsa da yurtdışında envai çeşit rengi bulunabilir.
 • dört yılla en uzun süre kullandığım kalem olmaktadır kendisi. titanyum mu kullandınız arkadaş hani bunun ağırlığı derim kimlerin eseriyse artık. her gün kullandım da plastiğinde de kaplamasında da eskime alameti yok. bir daha baktım da şimdi graph yazısının g'si h'sinden bir ton açılmış sanki. neyse uzun lafın kısası bunu kullanmanız için çizim yapmanıza gerek yok, elinin kıymetini bilen, zevk-ü sefasına düşkün, teknolojinin nimetlerinden faydalanmak isteyenler kullansın kardeşim. elli lira vermenize de hiç gerek yok, sirkeciden cağaloğluna çıkarkenki kalemcilerin birinden almıştım yirmi beş liraya
  ekliyorum da: parker kullandım ya onlarında ucundaki metal kısım çok dandik, hemen yamuluyor bak bunda öyle bir olay yaşamadım. düşüyor kalkıyor kaporta hala sağlam
 • pentel smash kadar iyi değildir. bu model daha çok çizim içindir. smash ise sayfalarca yazı için.*
 • pentel smash kadar hak ettiği değeri göremediğini düşündüğüm pentel'in underrated harikulade kalemi. insanda bağımlılık yapıyor, yanımdan ayırasım gelmiyor resmen.
  açıkcası bu kalemin yanında pentel smash'ın epey overrated olduğunu düşünüyorum.
 • (bkz: #50549838)
 • kuru dolardan hızlı yükseliyor.
 • cok tipsiz ama cok saglam kalem. uzaktan boyle cakma promosyon urunu gibi dursa da ele alindiginda gerek agirligi, gerek durusu ile kendini belli ediyor. turkiye'de cok pahali bu arada ben ebay uzerinden aldim size de tavsiye ederim.
 • kalitesi, dayanıklılığı, tasarımı, ağırlığı tamamen kusursuz. yıllardır kullanıyorum ve kullanırken zevk alıyorum. bu kalemi tasarlayan her kimse elleri dert görmesin.

  bir de pentel'in graphgear 1000 modeli var. o da fazlasıyla kaliteli, sağlam. bana göre versatil kalem demek pentel ve kaweco demektir.
 • bence piyasadaki açık ara en iyi mekanik kurşun kalemdir. tutuşu, rahatlığı, ağırlığı tam ayarındadır. saatlerce yazsanız da rahatsız etmez.

  ama nedense dolar gibi artıyor meretin fiyatı. yurt dışından alın tr fiyatının yarısına gelir.